Jan Plestenjak ni promoviral trgovanja s kriptovalutami

Avtorica: Petra Jerič

 

TRDITEV

»Znani pevec Jan Plestenjak je postal središče pozornosti davčnih organov in medijev zaradi svojih dohodkov od trgovanja s kriptovalutami.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

24ur.pro


 

Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-Cert opozarja, da goljufi v investicijskih prevarah s kriptovalutami pogosto zlorabijo podobo znanih osebnosti, denimo politikov ali zvezdnikov, kot je Jan Plestenjak. Foto: Daniel Novakovič/STA

V prispevku, objavljenem na spletnem mestu 24ur.pro, je neznani avtor trdil, da je slovenski pevec zabavne glasbe Jan Plestenjak »postal središče pozornosti davčnih organov in medijev zaradi svojih dohodkov od trgovanja s kriptovalutami«. Uporabljal naj bi Immediate Momentum, »napredni sistem avtomatskega trgovanja, ki deluje prek umetne inteligence«, kar naj bi mu omogočilo donosne naložbe.

Neznani avtor je v okvirčku ob prispevku opisal postopek, kako začeti služiti z Immediate Momentumom. Bralci naj bi na koncu prispevka odgovorili na tri kratka vprašanja, obiskali uradno spletno stran in tam izpolnili kratek obrazec. Po vplačilu začetnega vložka v višini 250 evrov bi jim Immediate Momentum prvi zaslužek nakazal že prvi dan.

Spletno mesto 24ur.pro, na katerem je bil objavljen prispevek, poleg tega poskuša posnemati videz spletnega portala 24ur.com. Besedilo prispevka je po obliki podobno novinarskim besedilom, kot avtor pa je podpisana STA, čeprav ta o Plestenjakovih domnevnih naložbah ni poročala.

Domeno 24ur.pro je 4. oktobra registriralo ameriško podjetje za registracijo domen Namecheap.

Na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-Cert so za Razkrinkavanje.si potrdili, da gre za investicijsko prevaro s kriptovalutami: »O tej spletni strani smo bili že obveščeni, žal pa so naše možnosti ukrepanja v takih primerih zelo omejene.« Dodali so, da so tovrstna spletna mesta v zadnjem obdobju zelo pogosta in da se pogosto oglašujejo prek spletnih medijev in družbenih omrežij.

Kot je SI-Cert opozoril na spletnem mestu nacionalnega programa ozaveščanja Varni na internetu, goljufi v lažnih oglasih zlorabijo podobo znanih osebnosti in jim podtaknejo neresnične izjave, vizualno pa so lahko ti oglasi podobni znanim novičarskim spletnim portalom.

Goljufi zaupanje žrtev pridobijo v spletnem klepetu ali telefonskem pogovoru in jih prepričajo v finančni vložek, ki sprva običajno znaša 250 evrov. Po začetnem vložku žrtvam dodelijo dostop do spletnega portala, ki kaže izmišljene podatke o neverjetni rasti investiranih sredstev, s čimer jih skušajo prepričati v še več vložkov, so še pojasnili.

Poleg Plestenjaka naj bi z uporabo prej omenjenega sistema za trgovanje s kriptovalutami zaslužilo tudi več družin, med drugim družina »Janeza in Eve Kovač«, ki ju je avtor prikazal na fotografiji s tremi otroki.

Po podatkih orodja za preverjanje izvora fotografij TinEye je ta objavljena med fotografijami za brezplačno uporabo, dostopnimi na spletnem mestu Wikimedia Commons. Fotografija družine je bila prvič objavljena leta 2012 na flickr profilu fotografinje Catherine Scott, kjer fotografija sicer ni več dostopna, po podatkih orodja TinEye pa je bila doslej uporabljena 348-krat.

Plestenjakova predstavnica za odnose z javnostmi Kristina Strašek je za Razkrinkavanje.si pojasnila, da gre za spletno prevaro. Pevec se je sicer 17. oktobra na facebooku odzval na podoben oglas, v katerem so njegovo podobo izkoristili za oglaševanje investiranja. Napisal je, da gre za prevaro, in sledilcem svetoval, naj ne nasedajo takim oglasom.

Iz medijske hiše Pro Plus so za Razkrinkavanje.si sporočili, da o Janu Plestenjaku v povezavi s kriptovalutami niso poročali in da gre za zlorabo spletnega portala 24ur.com. Pravijo, da to ni prvi primer, toda ukrepati proti tovrstnim zlorabam ni lahko: »Prijavljamo jih, a brez uspeha.«

 

SKLEP

Na spletnem mestu 24ur.pro, ki poskuša posnemati portal 24ur.com, je neznani avtor trdil, da je slovenski pevec Jan Plestenjak »postal središče pozornosti davčnih organov in medijev zaradi svojih dohodkov od trgovanja s kriptovalutami«, pri čemer naj bi uporabljal sistem avtomatskega trgovanja na podlagi umetne inteligence Immediate Momentum.

Na nacionalnem odzivnem centru za kibernetsko varnost SI-Cert so potrdili, da gre za investicijsko prevaro s kriptovalutami. V medijski hiši Pro Plus so prav tako pojasnili, da gre za prevaro in zlorabo podobe portala, Plestenjakova zastopnica pa, da gre tudi za zlorabo podobe slovenskega pevca.

Oglas je lažen, saj je bil ustvarjen za namerno zavajanje javnosti. Prav tako gre za prikrito oglaševanje, saj je oglas videti kot novinarsko besedilo.

 

Lažna objava

Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.


Prikrito oglaševanje
Objava, ki se pretvarja, da je novinarsko besedilo, v resnici pa je oglaševalsko. Objave so lahko videti kot novinarski oziroma avtorski prispevki, dejansko pa gre za sponzorirane – plačane – objave. Takšne objave morajo biti jasno označene kot oglaševalske, kot to določa zakon o medijih.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebine portala sofinancira ministrstvo za kulturo.