STA ne bo letos prvič po dolgih letih zabeležila izgube

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

»Ta [STA] bo namreč letos sploh prvič po dolgih letih zabeležila izgubo.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Moja Dolenjska


 
 

Novinarji so januarja letos ob podpisu pogodbe za financiranje javne službe STA v letu 2023 z oken agencije simbolično umaknili slogan Za obSTAnek, ki je spremljal kampanjo za podporo v času, ko ji je vlada ustavila financiranje. Foto: Daniel Novakovič/STA

Na portalu Moja Dolenjska so v prispevku 2. novembra trdili, da bo Slovenska tiskovna agencija (STA) letos prvič po dolgih letih zabeležila izgubo. Trdili so, da so nizka nakazila vlade in podivjana inflacija že načeli eksistenco agencije.

STA po področnem zakonu sredstva pridobiva iz državnega proračuna na podlagi letne pogodbe, sklenjene z vlado, iz tržnih dejavnosti, sponzorstev in donacij ter iz drugih v zakonu in aktu o ustanovitvi določenih virov. Ustrezno financiranje za celovito in nemoteno izvajanje javne službe je po določbah zakona dolžnost ustanovitelja.

Sredstva za financiranje STA so v vsakokratnem proračunu opredeljena v postavki, s katero upravlja urad vlade za komuniciranje (Ukom). Na Ukomu so pojasnili, da vsako leto poleg pogodbe o opravljanju javne službe prek javnega naročanja kupijo tudi dostop do razširjenih agencijskih vesti za državno upravo.

V članku so trdili, da so se prihodki STA »s prihodom vlade Roberta Goloba« glede na prejšnjo vlado znižali. Objavili so tudi tabelo o izplačilih Ukoma STA do leta 2022, po kateri je urad agenciji lani nakazal več denarja kot leta 2020, vendar so trdili, da je bila dejanska višina sredstev zaradi inflacije v resnici nižja.

Letno poročilo STA kaže, da je leto 2022, ko je bila v veljavi pogodba, podpisana z vladnim uradom za komuniciranje v času, ko ga je vodil Uroš Urbanija, agencija zaključila s čisto izgubo v višini 16.584,64 evra.

Na STA so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da je bila izguba konec leta 2022 posledica več dejavnikov, med drugim nadomeščanja odhodov delavcev, povečanja plač v javnem sektorju in dejstva, da je bil znesek prejetega nadomestila za opravljanje javne službe v tem letu le malo višji kot leta 2015.

Leta 2021, ko je bila STA več kot 300 dni brez sredstev, pa je agenciji uspelo poslovati pozitivno predvsem zaradi donacij v kampanji, ki jo je vodilo Društvo novinarjev Slovenije, so navedli v letnem poročilu.

STA bo letos na podlagi pogodbe o opravljanju javne službe prejela 2.271.600 evrov, kar je skoraj 12 odstotkov več kot leto prej, na podlagi tržne pogodbe pa še 120.960 evrov, kar je 11-krat več kot leta 2022.

Na STA ugotavljajo, da bi konec leta lahko imeli izgubo iz rednega poslovanja v višini do 70.000 evrov, a jo bodo verjetno še lahko pokrili s predvidenim sproščanjem rezerv. Kot so pojasnili, so vzroki za negativno poslovanje večji vhodni stroški in relativno nizko povečanje financiranja. Če morebitne izgube ne bodo mogli pokriti z rezervami, jo bodo s presežkom prihodkov, ki ga imajo zaradi donacij iz leta 2021.

Z ugotovitvami smo seznanili portal Moja Dolenjska. Njihov odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

»STA bo namreč letos sploh prvič po dolgih letih zabeležila izgubo,« so 2. novembra poročali na portalu Moja Dolenjska. Pisali so še, da tiskovni agenciji aktualna vlada ne nameni nič več denarja od prejšnjih vlad.

Letno poročilo STA za leto 2022 kaže, da je to leto agencija zaključila z izgubo, toda lanska pogodba o financiranju med STA in Ukomom kot predstavnikom ustanovitelja je bila sklenjena 1. februarja 2022, torej v času prejšnje vlade.

Na STA ugotavljajo, da bi konec leta lahko imeli izgubo iz rednega poslovanja v višini do 70.000 evrov, a bi jo verjetno še lahko pokrili z rezervami ali s presežkom prihodkov od donacij iz leta 2021.

Trditev, da bo STA letos prvič po dolgem času ustvarila izgubo, ne drži, saj je imela izgubo že v lanskem poslovnem letu.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij