Lažna dermatologinja oglašuje neregistrirano zdravilo

Avtor: Žan Premrov

 

TRDITVI

»Tatjana Boškovin je specialistka na Regionalni dermatološki kliniki v Ljubljani in je podala ekskluzivni intervju.

»Ljudje, ki dobijo glivice na nogah, živijo z njimi v povprečju le 15 let. 61 odstotkov okuženih ljudi umre v 10 letih!«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

kfodjeos.com


TUŠIRANKA


 

Lažna dermatologinja je v oglasu za Mikoherb predstavljala zdravstvene učinke izdelka, ki niso ne potrjeni ne preverjeni. Foto: AmnajKhetsamtip/iStock

V oglasu so neznani avtorji trdili, da »ljudje, ki dobijo glivice na nogah, živijo z njimi v povprečju le 15 let« in da »61 odstotkov okuženih umre v 10 letih«.

Na vprašanja o tem, ali glivične okužbe povzročajo okužbo krvi in odmiranje tkiva, je v oglasu odgovarjala ꞌTatjana Boškovinꞌ, ki naj bi bila »specialistka na Regionalni dermatološki kliniki v Ljubljani«. Mikoherb je priporočala kot zdravilo, ki naj bi bilo proti glivicam bolj učinkovito kot druga na trgu.

V Sloveniji regionalnih dermatoloških klinik ni, v Ljubljani pa na univerzitetnem kliničnem centru (UKC) deluje dermatovenerološka klinika. Iz službe UKC za odnose z javnostmi so za Razkrinkavanje.si sporočili, da Tatjane Boškovin ni v njihovi evidenci zaposlenih.

Po podatkih statističnega urada, ki ureja podatke o imenih in priimkih državljanov, v Sloveniji ni državljana oziroma državljanke s priimkom Boškovin.

V oglasu je bila prav tako uporabljena fotografija ꞌTatjane Boškovinꞌ. Toda pregled s spletnim orodjem TinEye je pokazal, da je fotografijo mogoče kupiti v spletni trgovini za ilustrativne fotografije Shutterstock.com.

V oglasu so še trdili, da ljudje, ki dobijo glivice na nogah, z njimi živijo v povprečju le 15 let, 61 odstotkov okuženih pa umre v desetih letih.

Predstojnik oddelka za kožne in spolne bolezni na UKC Maribor in član razširjenega strokovnega kolegija za dermatovenerologijo Pij Bogomir Marko je za Razkrinkavanje.si že maja lani pojasnil, da »glivične okužbe nohtov niso nevarna bolezen«.

Zavrnil je tudi trditev, da 61 odstotkov okuženih umre v desetih letih. Zapleti z glivičnimi okužbami nohtov lahko povzročijo večjo umrljivost samo pri ljudeh s sladkorno boleznijo ali s slabšim imunskim sistemom.

Na javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) so oktobra na svojem spletnem mestu opozorili, da je oglaševanje več izdelkov, med drugim Mikoherba, zavajajoče, nakup pa so odsvetovali.

Opozorili so, da Mikoherb v Sloveniji nima dovoljenja za promet in ga tako ni na seznamu prodajalcev z dovoljenji za izdajo zdravil prek spleta.

Domeno spletnega mesta, kjer oglašujejo Mikoherb, je junija lani registriralo ameriško podjetje za registracijo domen NameSilo LLC.

Kupci lahko nasvete za varno nakupovanje zdravil prek spleta najdejo v publikaciji evropske komisije, napotke za prepoznavanje sumljivih spletnih trgovin pa je na spletnem mestu Varni na internetu objavil nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost.

 
 

S K L E P

V oglasu na spletnem mestu kfodjeos.com so neznani avtorji oglaševali Mikoherb kot zdravilo proti glivicam. Objavili so intervju s ꞌTatjano Boškovinꞌ, domnevno dermatologinjo, zaposleno na »regionalni dermatološki kliniki v Ljubljani«.

Na UKC Ljubljana so povedali, da osebe z imenom Tatjana Boškovin ni v evidenci zaposlenih. Poleg tega po podatkih statističnega urada v Sloveniji ni nikogar s priimkom Boškovin.

Preverjanje izvora fotografije, uporabljene v oglasu, je pokazalo, da je naprodaj v spletni trgovini Shutterstock.com.

Trditev, da je na vprašanja v oglasu odgovarjala specialistka na ljubljanski regionalni dermatološki kliniki Tatjana Boškovin, je lažna.

Avtorji oglasa so še trdili, da ljudje po okužbi z glivicami v povprečju živijo še 15 let, 61 odstotkov okuženih pa umre v desetih letih.

Predstojnik oddelka za kožne in spolne bolezni na UKC Maribor Pij Bogomir Marko je za Razkrinkavanje.si že maja lani pojasnil, da glivične okužbe nohtov niso nevarna bolezen in nimajo vpliva na povečano umrljivost. Zapleti se lahko pojavijo samo pri ljudeh s sladkorno boleznijo ali z oslabljenim imunskim sistemom.

Trditev, da ljudje po okužbi z glivicami v povprečju živijo le še 15 let in da 61 odstotkov okuženih umre v desetih letih, je lažna.

 

Lažna objava

Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebine portala sofinancira ministrstvo za kulturo.