Janša, Morawiecki in Fiala Kijeva niso obiskali kot predstavniki evropskega sveta
Avtorica: Katarina Bulatović
TRDITEV
»Predsedniki vlad Janez Janša, Mateusz Morawiecki in Petr Fiala bodo danes kot predstavniki evropskega sveta obiskali Kijev. Srečali se bodo s predsednikom Ukrajine [Volodimirjem Zelenskim] in predsednikom vlade Ukrajine Denisom Šmihalom.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Vlada je včeraj, v torek, tvitnila, da bodo premier Janez Janša, poljski predsednik vlade Mateusz Morawiecki in češki predsednik vlade Petr Fiala kot predstavniki evropskega sveta obiskali Kijev, kjer se bodo srečali z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in predsednikom ukrajinske vlade Denisom Šmihalom.
Eden od evropskih uradnikov, ki je želel ostati neimenovan, saj te zadeve ne sme uradno komentirati, je za Oštro pojasnil, da je poljski premier Mateusz Morawiecki ob robu vrha EU, ki je potekal prejšnji teden v Versaillesu, predsednika evropskega sveta Charlesa Michela in predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen seznanil s svojim morebitnim obiskom Kijeva: »Ta obisk je bil potrjen včeraj ponoči.«
V tiskovni službi evropske komisije so te informacije za Oštro potrdili.
Iz kabineta poljskega predsednika vlade so včeraj zvečer za Oštro sporočili, da so slovenski, poljski in češki premier na poti v Kijev. Obisk bo po njihovih navedbah »potekal v tesnem sodelovanju s predstavniki EU, o njegovem poteku pa so bile obveščene tudi mednarodne organizacije, kot so Nato, Ovse in Združeni narodi«. Dodali so, da zaradi varnostnih razlogov ne morejo razkriti podrobnosti obiska.
Ukrajinski premier Denis Šmihal je včeraj prek twitterja potrdil, da so predsedniki vlad prispeli v Kijev.
Marko Lovec, profesor s katedre za mednarodne odnose na ljubljanski fakulteti za družbene vede, je za Oštro komentiral, da obisk evropskega premierja ne predpostavlja uradnega mandata ali delovanja v imenu EU. Kot je dejal, poteka v duhu razprave na evropskem svetu, vendar je neformalen, brez sklepov in mandatov evropskih institucij.
Meni, da obisk verjetno ni najbolj primeren način pomoči Ukrajini. Lahko sicer okrepi občutek povezanosti in solidarnosti ter morda celo odvrača napade, vendar je hkrati »povezan z visokimi tveganji morebitnega napada na politične vrhove teh držav in, v primeru morebitnih žrtev, sklepam, z neposrednim vstopom v vojno«.
Poudaril je še, da lahko Slovenija za begunce naredi več s humanitarno pomočjo in tudi vojaškimi sredstvi kot pa z obiskom. »Vprašanje pa je, ali je cilj res čim bolj pomagati.« Razlogi za obisk predsednikov vlad so po njegovem mnenju namreč deloma povezani tudi z nacionalno politiko in strankarskimi interesi vseh treh članic.
Kabineta predsednika vlade Janeza Janše in češkega predsednika vlade Petra Fiale smo prosili za komentar ugotovitev. Objavili ju bomo, ko ju prejmemo.
SKLEP
Vlada je včeraj, v torek, tvitnila, da bodo premier Janez Janša, poljski predsednik vlade Mateusz Morawiecki in češki predsednik vlade Petr Fiala »kot predstavniki evropskega sveta obiskali Kijev«.
Evropska komisija in evropski uradnik, ki je želel ostati neimenovan, sta za Oštro potrdila, da je premier Mateusz Morawiecki ob robu vrha EU, ki je bil prejšnji teden v Versaillesu, predsednika evropskega sveta Charlesa Michela in predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen seznanil s svojim morebitnim obiskom Kijeva. Obisk je potrdil v ponedeljek ponoči.
Strokovnjak za mednarodne odnose Marko Lovec meni, da obisk Kijeva slovenskega, poljskega in češkega predsednika vlade ni uradna skupna politika EU, temveč poteka tudi v znamenju nacionalnih strankarskih interesov v navedenih državah članicah.
Trditev vlade, da bodo predsedniki vlad Janez Janša, Mateusz Morawiecki in Petr Fiala obiskali Kijev, drži, vendar tja niso odpotovali kot predstavniki evropskega sveta. Z morebitnim obiskom je predsednika evropskega sveta in predsednico evropske komisije prejšnji teden seznanil Morawiecki, obisk pa je potrdil v ponedeljek zvečer. Trditev vlade je manipulativna.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Manipulacija
Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.