Lenart manipulativno o zaznavi korupcije v Sloveniji

Avtorica: Tina Geč

 

TRDITEV

»Moram sedaj reči, da imamo po indeksu zaznave korupcije upad, in sicer nazadovanje, kar pomeni, da je bila Slovenija v času volitev v državni zbor leta 2022 nižje kot v letu 2023.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

69. redna seja DZ


 

V indeks zaznave korupcije je vsako leto vključenih okoli 180 držav. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Poslanec SDS Jožef Lenart je 6. maja na izredni seji državnega zbora razpravljal o zaznavi korupcije v Sloveniji. Trdil je, da se je lani zaznava korupcije glede na leto 2022 znižala.

Pri tem se je skliceval na indeks zaznave korupcije, ki ga meri nevladna organizacija Transparency International, države pa ocenjuje glede na korupcijo v javnem sektorju.

Stopnjo podkupovanja, nepotizma ter zlorab položaja, pravne države in javnih sredstev v državi ocenijo na podlagi podatkov 13 ustanov, kot sta Svetovna banka in Gospodarski forum. Države točkujejo z ocenami od nič do sto, pri čemer nižja ocena pomeni višjo stopnjo korupcije. 

Transparency International na spletnem mestu opozarja, da je uvrstitev posamezne države glede na druge manj pomembna kot ocena zaznave korupcije, saj je uvrstitev odvisna od položaja drugih držav na lestvici.

Slovenija je tako leta 2022 kot leta 2023 prejela 56 od 100 možnih točk. Lani se je uvrstila na 42. mesto, predlanskim pa na 41., kar je bila posledica izboljšanja rezultata Češke, s katero si je prej delila mesto. 

Slovenija je tako pod povprečjem v Evropski uniji, ki znaša 65 točk, svetovno povprečje indeksa pa ostaja pri 43 točkah. 

Komisija za preprečevanje korupcije je januarja zaradi slabega rezultata Slovenije opozorila, da sta za spremembo trenda med drugim potrebna posodobitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije iz leta 2010 in dosledno izpolnjevanje dolžnosti vseh pristojnih institucij. 

Poslanca Lenarta smo seznanili z ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Poslanec SDS Jožef Lenart je 6. maja na seji državnega zbora trdil, da je bil indeks zaznave korupcije v Sloveniji leta 2023 slabši kot leta 2022, pri čemer se je skliceval na indeks zaznave korupcije nevladne organizacije Transparency International.

V posamezni državi zaznano stopnjo korupcije točkujejo z ocenami od nič do sto, pri čemer nižja ocena pomeni višjo stopnjo korupcije.

Slovenija je lani dobila enako oceno kot leto prej, vendar je na lestvici zdrsnila z 41. na 42. mesto zaradi boljšega rezultata Češke, s katero si je prej delila mesto.  

Trditev, da je Slovenija na indeksu zaznave korupcije od leta 2022 do leta 2023 nazadovala, je manipulativna.


Manipulacija

Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.
Vsi tipi razkrinkanih informacij