Merklova Madžarski ni obljubila opustitve postopka presoje o kršitvah evropskih vrednot

Avtorici: Meta Gantar

 

TRDITEV

Nemška kanclerka Angela Merkel je obljubila, da bo v času nemškega predsedovanja EU, torej do konca leta 2020, opuščen postopek iz člena 7 proti Madžarski.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24TV.si

 
Nemčija bo odločanje o madžarskih kršitvah 7. člena pogodbe o delovanju EU kot predsedujoča Svetu EU do konca letošnjega leta lahko uvrstila na dnevni red sveta. Foto: DPA/STA

Nemčija bo odločanje o madžarskih kršitvah 7. člena pogodbe o delovanju EU kot predsedujoča Svetu EU do konca letošnjega leta lahko uvrstila na dnevni red sveta. Foto: DPA/STA

»Nemška kanclerka Angela Merkel je obljubila, da bo v času nemškega predsedovanja EU, torej do konca leta 2020, opuščen postopek iz člena 7 proti Madžarski,« je 21. julija ob koncu srečanja voditeljev držav EU poročala Nova24TV.si. Kot je znano, so tega dne voditelji evropskih držav dosegli dogovor o skladu za okrevanje zaradi pandemije covida-19 in proračunu EU.

Sedmi člen pogodbe o delovanju Evropske unije določa preventivne ukrepe ali sankcije proti državi članici, ki krši vrednote EU. Mednje sodijo spoštovanje človekovega dostojanstva in človekovih pravic, svoboda, demokracija, enakost in pravna država. 

»Zdaj se bomo podrobno posvetili korakom, ki jih mora v okviru postopka, določenega v 7. členu, opraviti Madžarska, da bo lahko o tem glasoval Svet EU – to je naša naloga,« je kanclerka Angela Merkel dejala na tiskovni konferenci po pogajanjih o denarju za okrevanje zaradi pandemije.  

Postopek proti Madžarski sprožil evropski parlament 

Postopek ugotavljanja, ali v neki državi članici obstaja očitno tveganje za kršitev vrednot EU, po 7. členu pogodbe o delovanju Evropske unije lahko sproži tretjina držav članic Sveta EU, evropska komisija ali evropski parlament. Prva država, proti kateri je evropska komisija leta 2017 sprožila ta postopek, je bila Poljska, leta 2018 pa je parlament postopek po 7. členu začel še proti Madžarski. 

Evropski poslanci so 2018. s 448 glasovi za in 197 glasovi proti podprli poročilo o domnevnem kršenju temeljnih evropskih vrednot na Madžarskem. V poročilu, ki ga je pripravila nizozemska poslanka Zelenih Judith Sargentini, je kot glavne kršitve Madžarske navedla omejevanje svobode izražanja ter volilne, akademske in verske svobode, korupcijo, kršitve neodvisnosti pravnega sistema in varovanja osebnih podatkov, kršitve temeljnih pravic manjšin, kot so denimo Romi in Judi, ter migrantov in prosilcev za azil. 

Pogodba o delovanju Evropske unije določa, da se mora država, potem ko evropski parlament zoper njo sproži postopek po 7. členu, v zadevi zagovarjati. Tako se je zaslišanje Madžarske začelo septembra in se nadaljevalo decembra, kot je parlament pojasnil v sporočilu za javnost.

»Madžarska ima možnost, da se izreče v zvezi z obtožbami, Svet pa nanjo naslovi priporočila,« je pojasnil Marko Lovec, znanstveni sodelavec na katedri za mednarodne odnose fakultete za družbene vede. Prvo zaslišanje je potekalo več kot leto dni po začetku postopka, Madžarska pa je tam, pravi, »izkoriščala nejasnosti, iskala podporo in zavlačevala postopek«.

Januarja letos je parlament evropsko javnost opozoril, da dialog med EU in Madžarsko še ni privedel do tega, da bi država svoj pravni sistem uskladila z ustanovnimi vrednotami EU. Kršitve evropskih vrednot so se od leta 2018, ko je parlament sprožil postopek proti Madžarski, še povečale, pri tem pa »zaslišanja in postopki po 7. členu niso redni in strukturirani«. 

Evroposlanci so Svet EU še pozvali, naj določi konkretne predloge ukrepov v državah, ki so v postopku preverbe spoštovanja evropskih vrednot po 7. členu, vključno z rokom za izvedbo popravljalnih ukrepov. Prav tako so izrazili željo, da bi sodelovali na zaslišanjih predstavnikov posamezne države. 

Potem ko Svet EU državo zasliši, glasuje o tem, ali v državi obstaja očitno tveganje za resne kršitve evropskih vrednot, določa pogodba o delovanju EU. Taka odločitev je sprejeta, če se z njo strinjajo štiri petine držav članic. Z odločitvijo sveta se mora strinjati tudi evropski parlament. 

Pravila postopka po 7. členu evropske pogodbe torej določajo, da mora končno odločitev sprejeti Svet EU kot celota, ne samo ena država članica. Nemčija zato ne more samovoljno opustiti postopka zoper Madžarsko.

Kabinet Merklove: Madžarska obljubila sodelovanje

Ker Nemčija trenutno predseduje Svetu EU, ima Angela Merkel velik vpliv na urnike in vsebino zasedanj sveta, je za Razkrinkavanje.si pojasnila profesorica Janja Hojnik s katedre za evropsko in mednarodno pravo ter mednarodne odnose na mariborski pravni fakulteti. »Lahko vpliva na to, s kakšnim tempom se bo vodil postopek zoper Madžarsko glede očitkov o kršitvah vrednot EU.«

V kabinetu nemške kanclerke Merkel so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da se je Madžarska strinjala, da bo storila vse, kar bo potrebno, da bo lahko Svet EU sprejel odločitev o obstoju očitnega tveganja za hude kršitve evropskih vrednot v tej državi. »Nemško predsedstvo Sveta EU se je zavezalo, da bo postopek izvedlo v okviru svojih zmožnosti,« so dodali.

Hojnikova je pojasnila, da bo Svet EU o madžarskih kršitvah 7. člena pogodbe odločal na podlagi poročila o kršitvah, ki jih je parlament očital Madžarski, in o tem, ali so odpravljene. Poročilo bo podobno sodbi, a v obliki političnega dokumenta, je ponazorila Hojnikova. 

Da bi se postopek zaključil v korist Madžarske, bi morala ta štiri petine držav članic, torej 22, prepričati, da v tej državi ni tveganja za kršitev vrednot EU, vključno z vladavino prava, je pojasnila Hojnikova. 

Druga možnost je, da Madžarska dobi petino naklonjenih glasov držav članic, kar bi lahko onemogočilo odločitev, da se v državi dogajajo očitne hude kršitve vrednot EU. Če kršitev ne bo potrdilo zadostno število držav članic, se bo postopek končal, lahko pa ga sploh ne uvrstijo na dnevni red in miruje, je še pojasnila Hojnikova.

Pogojno financiranje držav članic

O sankcijah za kršitve evropskih vrednot so voditelji evropskih držav odločali tudi med 17. in 21. julijem, na petdnevnem srečanju, ki je bilo namenjeno predvsem zaključku pogajanj o razdelitvi sredstev iz večletnega proračuna EU in sklada za okrevanje zaradi pandemije covida-19. Tedaj je predsednik Sveta EU Charles Michel denimo predlagal, da bi bilo treba črpanje evropskih sredstev vezati s spoštovanjem temeljnih evropskih vrednot v državah članicah. 

Voditelji so sicer sklenili, da je treba finančne interese Evropske unije zaščititi v skladu z njenimi vrednotami. V primeru njihovih kršitev bo evropska komisija predlagala ukrepe proti državi, ki bi jih Svet EU moral še potrditi. 

A sklepi voditeljev niso povsem jasni, je opozoril Marko Lovec s fakultete za družbene vede. Pogoji za črpanje sredstev namreč zadevajo zgolj zaščito finančnih interesov EU, »kar lahko pomeni, da se nanašajo na povezavo med financiranimi programi in spoštovanjem temeljnih načel, denimo človekovih pravic, ne pa na spoštovanje temeljnih vrednot v državi na splošno«. 

Lovec je še opozoril, da mora sprejeti proračun EU in predlog za zagon sklada za okrevanje zaradi posledic pandemije najprej potrditi evropski parlament: »Vprašanje pravne države bo na odločanju parlamenta ena izmed pomembnih tem.« 

Vprašanji, kdaj je Angela Merkel obljubila opustitev postopka proti Madžarski in po katerem postopku bi to lahko storila, smo poslali tudi uredništvu Nove24TV. Na vprašanji nam niso odgovorili.

 

S K L E P

Nemška kanclerka Angela Merkel je po poročanju portala Nova24TV.si madžarskemu premierju Viktorju Orbánu obljubila, da bo EU do konca leta opustila postopek proti Madžarski zaradi domnevnih kršitev vrednot EU.

Postopek je sicer leta 2018 sprožil evropski parlament, končno odločitev, ali obstaja tveganje za hude kršitve evropskih vrednot, pa mora sprejeti Svet EU. 

Ker Nemčija trenutno predseduje Svetu EU, ima Merklova velik vpliv na urnike in vsebino zasedanj sveta in tako lahko vpliva na hitrost postopka proti Madžarski, je pojasnila Janja Hojnik z mariborske pravne fakultete.

»Nemško predsedstvo Sveta EU se je zavezalo, da bo postopek izvedlo v okviru svojih zmožnosti,« so na vprašanje, ali so Madžarski obljubili opustitev postopka, za Razkrinkavanje.si odgovorili iz kanclerkinega kabineta. Kot kaže prepis njene tiskovne konference po izrednem srečanju voditeljev evropskih držav, pa Merklova ni obljubila, da bo postopek proti Madžarski opustila, kot so njene besede interpretirali in bralcem prenesli na Novi24TV.si. 

Postopek proti Madžarski se lahko konča v njeno korist, če prepriča štiri petine držav članic, da ni tveganja za kršitev vrednot EU, je še dejala Hojnikova z mariborske fakultete. Ugotovitev, da krši vrednote EU, bi Madžarska lahko preprečila tudi, če bi jo podprla petina evropskih držav. 

Tretja možnost za zaključek postopka je, da Svet EU – ob soglasju evropskega parlamenta – sprejme odločitev, da na Madžarskem ni očitnega tveganja za hujše kršitve evropskih vrednot, kot določa 7. člena pogodbe o delovanju EU. 

Trditev, da je nemška kanclerka Angela Merkel obljubila, da bo v času nemškega predsedovanja EU, do konca leta 2020, opuščen postopek po 7. členu pogodbe o delovanju Evropske unije proti Madžarski, ne drži. 

 

image-asset.png

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png