Michael Jordan ni zahteval prepovedi mavrične zastave v športu in šolah

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

»Michael Jordan zahteva prepoved zastave ponosa v športu in ameriškem šolskem sistemu?!«


OCENE


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 
 

Michael Jordan je po poročanju tujih medijev že več leta tarča dezinformacij, češ da nasprotuje pravicam LGBTQ in ideologiji prebujenosti. Foto: DPA/STA

Uporabnik facebooka je 22. januarja objavil fotografiji ameriškega košarkarja Michaela Jordana in mavrične zastave s pripisom: »Michael Jordan zahteva prepoved zastave ponosa v športu in ameriškem šolskem sistemu?!« 

Objavo je do konca redakcije všečkalo več kot 330 in delilo 107 uporabnikov. Drugi uporabnik je objavo delil v skupino Slovenija v srcu, kjer jo je všečkalo 151 in delilo 13 uporabnikov, ločeno pa je objavo delil še vsaj en uporabnik facebooka, ki je prejel 220 delitev. 

Daljši prispevek o tem, da naj bi Jordan v neimenovanem podkastu pozval k prepovedi zastave ponosa, ki simbolizira gibanje LGBT, v ameriškem šolskem sistemu in športu, so 4. januarja objavili na spletnem mestu Esspots. Pod objavo so bralce opozorili: »Upoštevajte, da je to SATIRA, to NI RES.« Da je spletno mesto Esspots namenjeno satiričnim objavam o Združenih državah Amerike, kaže tudi njegov opis. 

Posnetek zaslona spletnega mesta Esspots, ki je novico o Jordanovem pozivu objavilo kot satiro.

Zapis so 21. januarja brez opozorila, da gre za satiro, poobjavili na spletnem mestu Amazing, ki večinoma objavlja senzacionalistične novice o slavnih, pa tudi na bolgarskem blogu in družbenem omrežju threads

Na spletu ni mogoče najti podkastov, v katerih je nedavno sodeloval Jordan, o tem prav tako ni objav na njegovi uradni spletni strani, kjer tudi sicer ni objave, v kateri bi omenil zastavo ponosa ali gibanja LGBTQ. Iz Jordanove službe za odnose z javnostmi se na vprašanja Razkrinkavanja.si še niso odzvali, so pa to trditev januarja že zanikali za Reutersov projekt preverjanja dejstev.

Jordan je pogosto tarča dezinformacij. Pred lanskimi predsedniškimi volitvami v ZDA so za Reuters in druge medije zanikali trditve, da je Jordan izrazil podporo Donaldu Trumpu. V preteklih letih je več medijev poročalo tudi o lažnih trditvah, da naj bi Jordan zaradi prebujene (»woke«) propagande zavrnil sodelovanje z velikimi korporacijami, kot je Nike. 

Leta 2017 je zveza NBA zaradi sprejetja zakona o uporabi javnih stranišč v skladu z biološkim spolom v zvezni državi Severna Karolina napovedala umik tekme vseh zvezd lige NBA iz dvorane v mestu Charlotte, katere upravitelj je bil košarkarski klub v tedanji lasti Jordana. 

Jordan se je v odzivu zavzel proti »diskriminaciji v kakršnikoli obliki«. Dejal je, da si je klub vedno prizadeval zagotoviti vključujoče okolje in da bodo tudi v prihodnje skrbeli, da se bodo vsi počutili dobrodošle med delom v charlotski dvorani ali obiskom dogodkov v njej. 

Avtorje objav smo seznanili z ugotovitvami. Eden je zapis le delil od nekoga s facebooka. Preostale odgovore bomo objavili, ko jih prejmemo.

 

S K L E P

Uporabnik facebooka je 22. januarja objavil fotografijo ameriškega košarkarja Michaela Jordana s pripisom, da »zahteva prepoved zastave ponosa v športu in ameriškem šolskem sistemu«. Do konca redakcije je objavo všečkalo več kot 330 in delilo 107 uporabnikov, ena od ločenih poobjav pa je prejela še vsaj 220 delitev.

Daljši prispevek o tej domnevni izjavi Michaela Jordana so 4. januarja objavili na satiričnem spletnem mestu Esspots. Bralce so pod objavo izrecno opozorili, da gre za satiro in da informacija ni resnična.

Jordanova služba za odnose z javnostmi se na vprašanja Razkrinkavanja.si še ni odzvala, so pa to trditev januarja že zanikali za Reutersov projekt preverjanja dejstev.

Trditev, da »Michael Jordan zahteva prepoved zastave ponosa v športu in ameriškem šolskem sistemu?!«, ne drži. 

Prvi so prispevek o tej domnevni Jordanovi izjavi objavili na satiričnem spletnem mestu Esspots, zato trditev označujemo tudi za satiro.

 

Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.


Satira

Objava, ki uporablja elemente fikcije za namene satiričnega in humornega prikaza realnosti. Take objave sicer niso sporne, če je jasno razvidno, da so satira. Satira se nemalokrat razširja tako, da je videti kot resnična, ali pa jo prek družbenih omrežij posredujejo uporabniki, ki se ne zavedajo, da gre za fikcijo.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).