Trditev o deležu energetskih potreb, ki ga zagotovijo nemške vetrne elektrarne, neutemeljena
Avtorica: Nina Rozman
TRDITEV
»V Nemčiji trenutno ca. 30.000 vetrnih elektrarn pokriva 3,2 odstotka potreb po energiji.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Diego Loredan, skrbnik facebook skupine Civilna iniciativa za zaščito Senožeških brd, je 11. januarja na tem družbenem omrežju trdil, da »v Nemčiji trenutno ca. 30 tisoč vetrnih elektrarn pokriva 3,2 odstotka potreb po energiji«. K trditvi je pripisal »živel zeleni prehod« in dodal zaslonski posnetek zemljevida, ki naj bi prikazoval nemške vetrne elektrarne. Objavo je do zaključka redakcije delilo več kot 960 uporabnikov.
Enak zemljevid in sporočilo je 14. oktobra 2019 objavil norveški facebook profil Naturvenner (Ljubitelji narave) z več kot 3900 sledilci. Upravljavec tega profila je avtorstvo sporočila pripisal Erlendu Leirdalu, ki naj bi bil po javno dostopnih podatkih norveški umetnik, ki izdeluje lesene skulpture. Sporočilo je isti dan kot profil Naturvenner objavil v facebook skupini Ne vetrnim elektrarnam v Frøyi, eni izmed norveških občin.
Jure Vetršek, vodja oddelka za učinkovitost in grajeno okolje na inovacijsko-razvojnem inštitutu ljubljanske univerze, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da ocena potreb neke države po energiji temelji na končni rabi energije.
Eurostat končno porabo energije opredeljuje kot »skupno količino energije, ki jo porabijo končni uporabniki, kot so gospodinjstva, industrija in kmetijstvo«, ne vključuje pa porabe energetskega sektorja.
Vetršek je opozoril, da pojmov energija in elektrika načeloma ne gre enačiti, saj je elektrika, poleg na primer toplote in goriv, le ena od oblik energije. Pri rabi energije, pridobljene iz vetra, je za poenostavitev enačenje izjemoma dopustno, saj se z vetrom proizvaja izključno elektrika. Veter, denimo, ne poganja neposredno vozil ali ogreva stavb.
Po zadnjih dostopnih podatkih mednarodne agencije za obnovljivo energijo je delež obnovljive energije v skupni končni porabi Nemčije leta 2021 znašal 18 odstotkov. Enak podatek je v pregledu nemškega energetskega sistema navedla mednarodna agencija za energijo. Podatkov o deležu samo vetrne energije nista navedli.
Po podatkih agencije za energijo je sicer vetrna energija tistega leta predstavljala 61,7 odstotka energije, proizvedene iz obnovljivih virov, in 27 odstotkov vse v državi proizvedene elektrike.
Po podatkih aplikacije Electricity Maps (Zemljevidi elektrike), ki jo upravlja dansko zagonsko podjetje, je 11. januarja letos ob 12. uri, torej malo prej, preden je Loredan objavil trditev, veter v Nemčiji ustvaril 31,71 odstotka porabljene električne energije. Upravljavci aplikacije sicer opozarjajo, da »podatke in zemljevide objavljajo v informativne namene« in ne jamčijo za njihovo točnost. Podatke pridobijo od vladnih organov, denimo ministrstev, pristojnih za energijo, statističnih uradov, upravljavcev prenosnih ali distribucijskih sistemov ter podjetij, ki neposredno proizvajajo ali upravljajo z energijo.
Nemško zvezno združenje za vetrno energijo (BWE), ki od ustanovitve leta 1996 velja za ključnega pobudnika nemškega energetskega prehoda in je eno največjih svetovnih združenj na področju obnovljivih virov energije, na svojem spletnem mestu navaja, da je vetrna energija leta 2023 predstavljala največji delež v proizvodnji električne energije v Nemčiji, ta je znašal približno 32 odstotkov (neto).
BWE se je sicer pri tem skliceval na podatke Fraunhoferjevega inštituta za sisteme sončne energije ISE, ki ga pretežno financirajo nemški zvezni deželi Baden-Württemberg in Severno Porenje - Vestfalija ter nemška vlada.
Po podatkih svetovalne družbe Deutsche WindGuard, ki jih na svojem spletnem mestu uporablja tudi BWE, je bilo v Nemčiji konec leta 2023 nekaj manj kot 28.700 kopenskih vetrnih turbin.
Diega Loredana smo seznanili z našimi ugotovitvami. Njegov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
S K L E P
Diego Loredan, skrbnik facebook skupine Civilna iniciativa za zaščito Senožeških brd, je 11. januarja na tem družbenem omrežju objavil, da »v Nemčiji trenutno približno 30 tisoč vetrnih elektrarn pokriva 3,2 odstotka potreb po energiji«.
Po zadnjih dostopnih podatkih mednarodnih agencij za obnovljivo energijo in za energijo je delež obnovljive energije v končni skupni porabi Nemčije leta 2021 znašal 18 odstotkov. Nobena od institucij ni objavila podatkov o deležu samo vetrne energije.
Po podatkih aplikacije Electricity Maps, ki jo upravlja dansko zagonsko podjetje, je veter v Nemčiji v času objave trditve proizvedel 31,71 odstotka vse porabljene električne energije. Upravljavci aplikacije sicer opozarjajo, da so podatki informativne narave in ne nujno povsem natančni.
Po podatkih svetovalne družbe Deutsche WindGuard je bilo v Nemčiji konec leta 2023 nekaj manj kot 28.700 kopenskih vetrnih turbin.
Trditev, da v Nemčiji okoli 30 tisoč vetrnih elektrarn pokriva 3,2 odstotka potreb po energiji, je neutemeljena, saj o deležu energetskih potreb, ki ga zagotovijo nemške vetrne elektrarne, ni dovolj verodostojnih podatkov, dostopni pa kažejo, da je ta precej večji.
Neutemeljeno
Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.
Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).