Minister Maljevac neutemeljeno o številu javnih stanovanj, zgrajenih v zadnjih 21 letih
Avtorica: Lara Drugovič
TRDITVI
»To [več kot 2000 javnih stanovanj, ki se jih bo začelo graditi v prihodnjem letu] je daleč največ kot kdaj v zgodovini Slovenije.«
»Od leta 2002 do danes je povprečje [gradnje] 200 stanovanj letno.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Ministrstvo za okolje in prostor je leta 2015 za izboljšanje kakovosti bivanja različnih skupin prebivalcev v resoluciji o nacionalnem stanovanjskem programu predvidelo tudi novogradnjo javnih najemnih stanovanj v večjih zaposlitvenih središčih. Foto: Nebojša Tejić/STA
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je 26. marca v oddaji 24ur zvečer trdil, da se bo s prihodnjim letom začela gradnja več kot dva tisoč stanovanj. Po ministrovih besedah naj bi bilo to daleč več kot kadarkoli prej v zgodovini Slovenije: »Od leta 2002 do danes je povprečje [gradnje] 200 stanovanj letno.«
Še pred Maljevčevo izjavo so obsežno gradnjo javnih stanovanj napovedovali v stranki Levica, ki je 11. marca v sporočilu za javnost sporočila, da je stanovanjski sklad »zagnal najobsežnejšo gradnjo javnih najemnih stanovanj v zgodovini naše države«.
Koordinatorica te stranke in ministrica za kulturo Asta Vrečko je šest dni pozneje na vrhu vladne koalicije dejala, da se je v zadnjih 20 letih »v povprečju gradilo po 200 javnih stanovanj na leto« in da se bo letos začela gradnja več kot 2000 stanovanjskih enot.
Tudi premier Robert Golob je v nagovoru ob odprtju nove stanovanjske soseske Podbreznik v Novem mestu, ki se je je udeležil dan pred Maljevčevim televizijskim nastopom, napovedal »največji investicijski val v javno stanovanjsko gradnjo v zgodovini države«.
“Informacij o gradnji teh [javnih] stanovanj sklad ne zbira.”
Z vprašanji o povprečnem številu javnih stanovanj, ki so bila v Sloveniji zgrajena med letoma 2002 in 2023, smo se obrnili na stanovanjski sklad (SSRS), od koder so nam sprva sporočili, da »informacij o gradnji teh stanovanj ne zbirajo«.
Sklad lahko sicer stanovanja pridobi z obnovo, nakupom novih ali prenovljenih stanovanj ali pa s spremembo namembnosti nestanovanjskih objektov v stanovanjske.
Glede števila načrtovanih stanovanj nas je SSRS preusmeril na odgovore na novinarska vprašanja časnika Dnevnik, ki jih je sklad 6. februarja letos objavili na svojem spletnem mestu. V odgovoru na eno izmed vprašanj so pojasnili, da namerava sklad med letoma 2025 in 2029 pridobiti 1534 javnih najemnih stanovanj, v daljšem obdobju pa še dodatnih 400.
Na Sursu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da ne razpolagajo s podatki o zgrajenih javnih stanovanjih. Predlagali so, da se obrnemo na geodetsko upravo ali ministrstvo za solidarno prihodnost.
Na geodetski upravi (Gurs) so pojasnili, da vodijo evidence o nepremičninah, vendar podatkov o tem, ali gre za novozgrajena javna stanovanja ali za zasebne investicije, nimajo.
“Na žalost vam tudi mi ne moremo podati točnih podatkov, saj se ti v minulih desetletjih niso sistematično zbirali.”
Pojasnili so, da je v Sloveniji za podatke o letni gradnji javnih stanovanj relevantna institucija Surs, ki redno zbira podatke o gradnji stanovanj, vključno z javnimi, a teh ne ločuje povsem jasno na javna in druga. Opozorili so še, da so letna poročila o stanju stanovanjskega sektorja, ki jih pripravlja ministrstvo za solidarno prihodnost, v preteklosti »vsebovala tudi analize o gradnji javnih stanovanj«.
Na ministrstvu za solidarno prihodnost so v odzivu pojasnili, da nam ne morejo posredovati točnih podatkov o številu javnih stanovanj, zgrajenih med letoma 2002 in 2023, »saj se ti v minulih desetletjih niso sistematično zbirali«. Podatki, ki jih imajo, »izvirajo iz letnih poročil SSRS, v katerih so všteti tudi nekateri stanovanjski projekti, ki jih je sklad sofinanciral na lokalni ravni, in iz revizije računskega sodišča«.
Računsko sodišče je decembra 2022 v revizijskem poročilu o izvajanju stanovanjske politike v Sloveniji ugotovilo, da se je število javnih najemnih stanovanj med letoma 2011 in 2021 povečalo za 2748, torej za približno 270 stanovanj na leto.
Na ministrstvu so opozorili, da gre v podatkih računskega sodišča za skupno število stanovanj, »natančnih podatkov za posamezno leto pa nimajo«. Poudarili so, da se je pred letom 2011 zgradilo še manj javnih najemnih stanovanj, saj SSRS teh ni gradil.
Neprofitna stanovanja pretežno novogradnje
Aktualni stanovanjski zakon SSRS sicer opredeljuje kot »javni sklad, ustanovljen za financiranje in izvajanje nacionalnega stanovanjskega programa, spodbujanje stanovanjske gradnje, prenove ter vzdrževanja stanovanj in stanovanjskih stavb«.
Sklad je po zakonu pristojen za investicije v gradnjo stanovanj, dajanje posojil za pridobitev stanovanj in pomoč pri njihovem odplačevanju, finančne spodbude za stanovanjsko varčevanje, spodbuja pa različne oblike zagotavljanja stanovanj ter izvaja javni najem stanovanj.
SSRS javna stanovanja v letnih poročilih, ki se nanašajo na obdobje zadnjih 21 let, deli na neprofitna in tržna. Sklad neprofitna stanovanja opredeljuje kot tista, ki se v najem oddajajo po neprofitni ceni, medtem ko so tržna stanovanja oddana po tržnih cenah.
Kot kažejo podatki iz poročil sklada, je bilo v letih 2002, 2003 in 2009 skupno zgrajenih 277 neprofitnih stanovanj. Poleg tega je sklad leta 2003 obnovil 21 stanovanj. Po podatkih iz poročil je SSRS med letoma 2002 in 2023 pridobil skupno 1865 neprofitnih stanovanj, za katera pa ne iz poročil ne iz odgovora SSRS uredništvu ni jasno, kako so bila pridobljena.
Po našem dodatnem poizvedovanju o tem, koliko od stanovanj z neopredeljenim načinom pridobitve je bilo novozgrajenih, so na SSRS za Razkrinkavanje.si pojasnili, da so neprofitna stanovanja pretežno pridobili z novogradnjo, medtem ko so z rekonstrukcijo pridobili »največ 10 odstotkov« teh stanovanj. Kot so dodali, so vsa tržna stanovanja, pridobljena med letoma 2002 in 2023, novogradnje.
Letna poročila, ki smo jih pregledali, kažejo, da je bilo v obdobju 2002–2023 zgrajenih 4557 tržnih stanovanj.
Če upoštevamo tako neprofitna kot tržna stanovanja, za katera je v letnih poročil sklada opredeljeno, da so bila pridobljena z novogradnjo, je bilo v tem obdobju zgrajenih povprečno 230 stanovanj na leto.
SKLEP
Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac je 26. marca v oddaji 24ur zvečer trdil, da bo država z gradnjo več kot 2000 javnih stanovanj, ki je načrtovana za prihodnje leto, pridobila daleč več tovrstnih stanovanj kot kadarkoli prej v zgodovini Slovenije. Dejal je, da je bilo od leta 2002 do danes povprečno zgrajenih 200 javnih stanovanj na leto.
Po podatkih iz letnih poročil stanovanjskega sklada (SSRS) je bilo med letoma 2002 in 2023 zgrajenih 277 neprofitnih stanovanj, obnovljenih pa 21. V tem obdobju je bilo zgrajenih tudi 4557 tržnih stanovanj.
Na SSRS so nas sprva po podatke usmerili na Surs, nato pa so pojasnili, da so večino neprofitnih stanovanj pridobili z novogradnjo. Vsa tržna stanovanja, ki so jih pridobili med letoma 2002 in 2023, pa so novogradnje.
Na ministrstvu za solidarno prihodnost točnih podatkov o številu javnih stanovanj, zgrajenih v tem obdobju, nimajo. Navedli so le ugotovitve revizijskega poročila računskega sodišča iz decembra 2022, po katerih se je število javnih stanovanj med letoma 2011 in 2021 v Sloveniji povečalo za 2748.
Trditvi, da je več kot 2000 javnih stanovanj, ki jih bodo začeli graditi v prihodnjem letu, daleč največ kot kdaj prej v zgodovini Slovenije in da povprečje gradnje teh stanovanj v zadnjih 21 letih znaša 200 stanovanj na leto, sta neutemeljeni, saj ne stanovanjski sklad ne pristojno ministrstvo nimata natančnih podatkov o tem, koliko javnih stanovanj je bilo na novo zgrajenih v tem obdobju. Prav tako izračuna tega števila ne omogočajo podatki iz letnih poročil SSRS.
Neutemeljeno
Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.
Vsi tipi razkrinkanih informacij