Na posnetku s Kongresnega trga se niso pretepali migranti

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Istočasno pa migranti sredi belega dne v centru Ljubljane, na Kongresnem trgu obračunavajo med sabo s palicami, sekirami, in v glavo brcajo in pretepajo nezavestnega človeka.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

instagram


 

Pretep na Kongresnem trgu, katerega posnetek ta čas kroži po družbenih omrežjih, je policija obravnavala maja lani. Foto: Nebojša Tejić/STA

Profil ‘Slovenske obrambne straže’ na instagramu, kjer se opisujejo kot osebe, ki »si prizadevajo, da se Slovenci in Slovenke počutijo varne«, je 3. junija na instagramu objavil posnetek pretepa, ki je odtlej prejel več kot 1400 všečkov, ogledalo pa si ga je več kot 37 tisoč ljudi. 

»Migranti sredi belega dne v centru Ljubljane, na Kongresnem trgu obračunavajo med sabo s palicami, sekirami, in v glavo brcajo in pretepajo nezavestnega človeka,« so pripisali k posnetku. Ob tem so kritizirali varnost v Ljubljani, delo policije in nasprotnike skupin posameznikov, samoorganiziranih za zagotavljanje varnosti ljudi.

Posnetek zaslona objave ‘Slovenske obrambne straže’ na instagramu.

Na ljubljanski policijski upravi so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da »v tem tednu niso prejeli prijave takega dogodka«. Ugotovili pa so, da gre za posnetek dogodka, ki so ga obravnavali maja lani, ko se je na Kongresnem trgu vnel spor med dvema slovenskima državljanoma, starima 36 in 40 let.

Potrdili so, da je 40-letnik 36-letnika lažje poškodoval, zato so zoper njega podali kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo: »Iz navedenega lahko sklepamo, da gre pri objavljenem posnetku za dezinformacijo in očitno zavajanje javnosti, kar pa je nesprejemljivo.« 

O posnetku je, češ da je Ljubljana zaradi migrantov nevarna, poročal tudi portal Nova24tv. 

Direktor PU Ljubljana Tomislav Omejec je 27. maja v odzivu na posnetke in izjave posameznikov, ki se organizirajo v t. i. vaške straže, pojasnil, da policija posnetke dejanj te skupine preiskuje zaradi ugotavljanja in potrjevanja suma storitve kaznivih ravnanj z elementi javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti po 297. členu kazenskega zakonika in zakonu o varstvu javnega reda in miru.

Kot je pojasnil, v policiji nasprotujejo samoorganiziranju občanov za samostojno opravljanje nalog državnih organov oziroma policije, saj to predstavlja varnostno tveganje, četudi ni vedno kaznivo.

»Širjenje lažnih informacij, spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti vzbuja strah in nelagodje predvsem pri lokalnem prebivalstvu, škodi občutku varnosti v lokalnem okolju in vzbuja nezaupanje v preiskovalne organe in organe pregona pri morebitnih žrtvah,« je še opozoril Omejec.

‘Slovensko obrambno stražo’ smo kontaktirali prek instagrama. Če prejmemo odziv, ga bomo objavili.

 

SKLEP

Profil ‘Slovenske obrambne straže’ je 3. junija na instagramu objavil posnetek pretepa s pripisom: »Migranti sredi belega dne v centru Ljubljane, na Kongresnem trgu obračunavajo med sabo s palicami, sekirami, in v glavo brcajo in pretepajo nezavestnega človeka.« 

Na ljubljanski policijski upravi so pojasnili, da ta teden niso prejeli prijave o takem dogodku, so pa povedali, da gre za posnetek spora med slovenskima državljanoma, ki se je na Kongresnem trgu zgodil maja lani.

Objava o pretepu migrantov, ki naj bi se 3. junija zgodil na Kongresnem trgu v Ljubljani, je lažna.


Lažna objava

Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij