Naslovi kandidatov pristojnim organom od leta 2007

Avtor: Matija Štrukelj

 

TRDITEV

»V vseh letih samostojne Slovenije in v petih predsedniških volitvah se to nikoli ni zgodilo.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

twitter


 
 
 

Filozofinja Nina Krajnik je predsedniško kandidaturo napovedala junija v dvorani Slovenske matice. Foto: Daniel Novakovič/STA

Filozofinja Nina Krajnik, ki je napovedala kandidaturo za predsednico republike, je 2. septembra objavila zapis na facebooku in sklenila: »V vseh letih samostojne Slovenije in v petih predsedniških volitvah se to nikoli ni zgodilo.«

Sklicevala se je na dopis ministrstva za notranje zadeve, ki je 30. avgusta nekaterim ministrstvom posredovalo naslov, na katerem je kandidatka za predsednico države Nataša Pirc Musar zbirala obrazce podpore, potrebne za uvrstitev med predsedniške kandidate. Krajnikova je objavi dodala povezavo na videoposnetek tiskovne konference, ki jo je gostila s pravnikom Petrom Jambrekom, s katerim sta problematizirala ravnanje notranjega ministrstva in Pirc Musarjeve.

Iz njenega volilnega štaba so namreč ministrstvo za notranje zadeve 29. avgusta prosili za posredovanje poštnega naslova za zbiranje obrazcev v podporo predsedniški kandidaturi. Ministrstvo je 1. septembra javno pojasnilo, da je kot pristojni organ za vodenje evidence o volilni pravici na zaprosilo kandidata nekaterim organom in institucijam dolžno posredovati naslove predsedniških kandidatov za zbiranje obrazcev. 

Za Oštro so pojasnili, da so letos dobili zaprosila šestih predsedniških kandidatov, pred predsedniškimi volitvami leta 2007 jih je za posredovanje naslova prosilo pet kandidatov, leta 2017 pa eden. Podatkov iz leta 2012 na ministrstvu nimajo.

V odgovoru so še dodali, da je zakonodaja na tem področju nedodelana in ne določa postopka seznanjanja volivcev z naslovi kandidatov: »Poudarjamo, da dolgoletna praksa ministrstva nikakor ne bi mogla vplivati na vložene kandidature, še manj pa na izid volitev.«

Komentar smo poskušali pridobiti pri treh ustavnih pravnikih, a neuspešno. 
Krajnikova je v odzivu za Razkrinkavanje.si poudarila, »da se v Sloveniji še nikoli ni zgodilo, da bi bila upravna praksa, sicer nezakonita, tudi diskriminatorna«. Sicer pa se glede ocene ravnanja ministrstva strinja z argumenti pravnika Petra Jambreka in nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki menita, da je delovalo nezakonito in protiustavno.

 

SKLEP

Filozofinja Nina Krajnik, ki je vložila predsedniško kandidaturo, je v zapisu na facebooku, objavljenem 2. septembra, trdila, da se to »v vseh letih samostojne Slovenije in v petih predsedniških volitvah nikoli ni zgodilo«.

Sklicevala se je na dopis ministrstva za notranje zadeve, ki je pristojnim institucijam posredovalo naslov za pošiljanje obrazcev za podporo predsedniški kandidatki Nataši Pirc Musar.

Na ministrstvu za notranje zadeve so pojasnili, da je med letoma 2007 in 2022 za posredovanje naslova zaprosilo skupno 12 predsedniških kandidatov, pri čemer za volitve leta 2012 nimajo podatkov.
Izjava Nine Krajnik, da se »v vseh letih samostojne Slovenije in v petih predsedniških volitvah to nikoli ni zgodilo«, ne drži.

 

Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij