Švicarska vlada še ni sprejela ukrepov za ublažitev energetske krize
Avtorica: Nina Rozman
TRDITEV
»Švicarska vlada je že sprejela drastične ukrepe za ublažitev energetske krize, ki je zajela Evropo.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Na portalu Insajder so 7. septembra trdili, da je švicarska vlada že sprejela »drastične ukrepe za ublažitev energetske krize, ki je zajela Evropo«. Pri tem so se sklicevali na poročanje švicarskega tabloida Blick, ki je o teh ukrepih poročal 6. septembra.
Insajder je v prispevku navedel, da bodo stavbe s plinskimi ogrevalnimi sistemi smele prostore ogrevati le do 19 stopinj Celzija, da bo vodo dovoljeno segreti do največ 60 stopinj Celzija in da bo prepovedano ogrevanje sevalnih grelcev, bazenov in savn.
Švicarski zvezni svet je 31. avgusta sprejel osnutek uredbe o prepovedi in omejitvah uporabe plina, ki prepoveduje ogrevanje prostorov in vode z zemeljskim plinom ter energenti iz obnovljivih virov, priključenih na plinovod, za stavbe, ki se ne uporabljajo vsakodnevno, vključno z bazeni, parnimi kopelmi in kabinami ter savnami. Prepoveduje tudi naknadno toplotno izgorevanje nestrupenih izpušnih plinov in odpadnega zraka.
Izjemoma se lahko s plinom ogrevajo sistemi, ki ogrevanje nujno potrebujejo za zaščito pred zmrzaljo ali vlago.
Poleg tega uredba določa, da bodo Švicarji notranje prostore, ki se pretežno ogrevajo s plinom, smeli segreti do največ 19 stopinj Celzija, plinsko ogrevano vodo pa le do 60 stopinj Celzija. Določili ne veljata za bolnišnice, kirurške dvorane, porodnišnice in domove upokojencev.
Po švicarskem zveznem zakonu o nacionalni gospodarski oskrbi, ki je sicer v veljavi od junija 2017, lahko zvezni svet izda predpise o začasnih ukrepih v gospodarstvu, s katerimi zagotovi dobavo osnovnih dobrin. Za namerno kršitev teh ukrepov zakon določa zaporno kazen do treh let ali denarno kazen.
Toda na švicarskem ministrstvu za gospodarstvo, šolstvo in znanost so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da »v Švici trenutno ne primanjkuje električne energije ali zemeljskega plina, zato ni veljavnih omejitev ali prepovedi porabe energije«. Dodali so, da o osnutku uredbe o prepovedih in omejitvah uporabe plina razpravljajo.
Zvezni minister za gospodarstvo, šolstvo in znanost Guy Parmelin je v javnem pismu o začetku posveta glede omenjene uredbe z deležniki napovedal, da bo predlog uredbe do 22. septembra v javni razpravi, kar je Insajder v prispevku sicer omenil.
Insajder smo prosili za odziv na naše ugotovitve. Objavili ga bomo, ko ga prejmemo.
Dopolnitev, 26. 9.
Portal je na svojem spletnem mestu 23. septembra objavil odziv na prispevek Oštra in v njem med drugim navedel, da bi vsak bralec lahko razumel, da je švicarska vlada ‘sprejela’ določene ukrepe, ki pa zaradi javne razprave še niso dokončno uzakonjeni. »Zato smo imeli povsem prav, ko smo zapisali, da je švicarska vlada “sprejela" določene ukrepe in navedli dejstvo, da jih je takoj zatem dala še v javno razpravo, kar je dokazovalo, da še niso – uzakonjeni.«
Opozorili so, da naših novinarskih vprašanj niso prejeli, čeprav smo jih uredništvu poslali 16. septembra, in sicer na e-naslov info@insajder.com.
S K L E P
Na portalu Insajder so v prispevku, objavljenem 7. septembra, trdili, da je švicarska vlada že sprejela drastične ukrepe za ublažitev energetske krize, ki je zajela Evropo. Med drugim so poudarili, da bodo stavbe s plinskimi ogrevalnimi sistemi prostore smele ogrevati le do 19 stopinj Celzija, da bo vodo dovoljeno segreti do največ 60 stopinj Celzija ter da bo prepovedano ogrevanje sevalnih grelcev, bazenov in savn.
Švicarski zvezni svet je 31. avgusta letos sicer sprejel osnutek uredbe o prepovedi in omejitvah uporabe plina, ki naj bi prepovedala ogrevanje prostorov in vode z zemeljskim plinom in na plinovod priključenimi energenti iz obnovljivih virov v objektih, ki niso v vsakodnevni rabi.
Toda na tamkajšnjem ministrstvu za gospodarstvo, šolstvo in znanost so pojasnili, da v Švici ni veljavnih omejitev ali prepovedi porabe energije, predlagana uredba pa je do 22. septembra v javni razpravi, kar je Insajder v prispevku sicer omenil.
Portal je uporabil točne podatke, vendar jih je postavil v napačen kontekst. Trditev portala, da je švicarska vlada že sprejela drastične ukrepe za ublažitev energetske krize, ki je zajela Evropo, označujemo za manipulacijo.
Manipulacija
Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.