Ne drži, da vse več strelskih pohodov zagrešijo osebe LGBT
Avtor: Samo Demšar
TRDITVI
»Vse več strelskih pohodov, katerih storilci so LGBT osebe.«
»Pri več tujih množičnih morilcih se je namreč izkazalo, da gre za osebe z določeno spolno motnjo.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Na portalu Nova24tv.si so v naslovu prispevka, objavljenega 29. marca, trdili, da je »vse več strelskih pohodov, katerih storilci so LGBT osebe«.
Raziskovalna služba ameriškega kongresa strelski pohod opredeljuje kot vsak dogodek, v katerem so najmanj štirje ljudje umorjeni s strelnim orožjem, ne pa tudi storilec. Skladno s to definicijo je bilo po podatkih ameriškega neprofitnega raziskovalnega centra The Violence Project od leta 1966 v ZDA 188 strelskih pohodov, ki jih je izvedlo 192 storilcev.
Ta organizacija je za Razkrinkavanje.si pojasnila, da je bilo med 192 storilci šest takih, ki se niso opredeljevali kot heteroseksualni.
V prispevku na portalu Nova24tv so se še spraševali, »ali med morilskimi nagnjenji in transspolnostjo obstaja vzročno-posledična povezava«. Trdili so, da se je pri več tujih množičnih morilcih »izkazalo, da gre za osebe z določeno spolno motnjo«, saj da so tri strelske pohode storile transspolne, enega pa nebinarna oseba. Drugih vrst množičnih umorov v prispevku niso omenili.
Prvi primer, ki so ga navedli na portalu, je marčevski strelski pohod v Nashvillu v ameriški zvezni državi Tennessee. Izvedla naj bi ga 28-letnica, ki se je »identificirala kot moški«.
Glavna policijska postaja v Nashvillu je 27. marca javnosti sporočila, da je 28-letnica v strelskem napadu umorila šest ljudi. Načelnik postaje je isti dan na tiskovni konferenci potrdil, da se je osumljena identificirala kot transspolna oseba.
Slovar zavoda Transfeministična iniciativa TransAkcija transspolne osebe opredeljuje kot osebe, katerih spolna identiteta se ne ujema s spolom, ki jim je bil pripisan ob rojstvu.
Organizacija The Violence Project je za Razkrinkavanje.si pojasnila, da je bil strelski pohod v Nashvillu edini, ki ga je po letu 1966 izvedla transspolna oseba.
Drugi primer, ki ga je navedel portal, je bil lanski strelski pohod, v katerem je osumljenec v Colorado Springsu v ameriški zvezni državi Kolorado s strelnim orožjem umoril pet ljudi. Kot so poročali na portalu Nova24.tv, je bil osumljenec »naknadno spoznan« za nebinarno osebo. Po opredelitvi slovarja iniciative TransAkcija so to osebe, ki svojega spola ne zaznavajo izključno kot ženskega ali moškega.
Policijska postaja v Colorado Springsu je lani v sporočilu za javnost potrdila, da je bilo v tamkajšnjem strelskem pohodu umorjenih pet ljudi. Kot kažejo priloženi sodni dokumenti, je obramba za osumljenca uporabljala naziv »Mx.«, ki je po slovarju Merriam-Webster spolno nevtralen naziv.
Kot so za Razkrinkavanje.si pojasnili na The Violence Project, je bil to edini strelski pohod po letu 1966, ki ga je izvedla nebinarna oseba.
Portal Nova24tv je omenil še dva strelska napada, v ameriški zvezni državi Kolorado leta 2019 in leto prej v Aberdeenu na Škotskem. Kot so Razkrinkavanju.si sporočili s škotske policije, leta 2018 v Aberdeenu ni bilo strelskega napada, ki bi ustrezal opisu portala.
Napad, ki so ga omenili na portalu, se je namreč zgodil v istoimenskem mestu, Aberdeen, v ameriški zvezni državi Maryland. Tamkajšnji šerifov urad je leta 2018 tvitnil ime osumljenca napada, ki je skladno z napadalcem, o katerem je poročal portal.
Število smrtnih žrtev je bilo v obeh primerih manj kot štiri, zato napada nista strelska pohoda, so za Razkrinkavanje.si pojasnili v organizaciji The Violence Project.
Uredništvo portala Nova24tv.si se na ugotovitve Razkrinkavanja.si še ni odzvalo.
SKLEP
Portal Nova24tv.si je v naslovu prispevka trdil, da vse več strelskih pohodov izvedejo osebe LGBT.
Po podatkih ameriškega neprofitnega raziskovalnega centra The Violence Project je strelske pohode od leta 1966 izvedlo 192 storilcev, med katerimi jih šest ni bilo heteroseksualcev.
Trditev portala, da vse več strelskih pohodov izvedejo osebe LGBT, ne drži.
Portal je še poročal, da je imelo več tujih množičnih morilcev »določeno spolno motnjo«, pri čemer so navedli tri strelske pohode, ki naj bi jih izvedle transspolne osebe, in enega, ki naj bi ga izvedla nebinarna oseba.
Po podatkih The Violence Project je od leta 1966 v ZDA enega od 188 strelskih pohodov zagrešila transspolna, enega pa nebinarna oseba.
Trditev portala, da se je pri več tujih množičnih morilcih izkazalo, da gre za osebe z »določeno spolno motnjo«, ne drži.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.