Kmetje ne ostajajo brez denarja zaradi nevladnikov

Avtorica: Petra Jerič

 

TRDITEV

»Za kmete ni denarja, za nevladnike nov razpis.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Mojadolenjska.si

 

Slovenski kmetovalci in nevladne organizacije na področju kmetijstva, gozdarstva in razvoja podeželja lahko za sredstva kandidirajo na razpisih področnega ministrstva. Foto: Bor Slana/STA

Portal Mojadolenjska.si je 28. marca v prispevku z naslovom »Za kmete ni denarja, za nevladnike nov razpis« poročal o javnih razpisih za sofinanciranje delovanja nevladnih organizacij na področju kmetijstva, gozdarstva in razvoja podeželja. Pri tem je portal kot vir navedel spletno mesto vlade

Po navedbah avtorja so se številni posamezniki »na deljenje denarja točno izbranim organizacijam« odzvali negativno, pri tem pa virov domnevnega nezadovoljstva niso opredelili. Prispevek portala Moja Dolenjska so poobjavili še Nova24tv.si, Demokracija.si in 1zaVse.si.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je 24. marca objavilo tri javne razpise v skupni vrednosti največ 355.000 evrov nepovratnih sredstev za sofinanciranje delovanja nevladnih organizacij na področju kmetijstva, gozdarstva in razvoja podeželja. Razpisi so objavljeni skladno z uredbo o ukrepih kmetijske strukturne politike in politike razvoja podeželja.

Kot smo poročali avgusta lani, se nevladne organizacije financirajo prek javnih razpisov, ki jih objavi ministrstvo, pristojno za določeno področje. Po podatkih centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS) je kmetijsko ministrstvo med letoma 2018 in 2021 za delovanje nevladnih organizacij namenilo več kot 18,4 milijona evrov, od tega sedem milijonov leta 2021. 

Na ministrstvu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da je virov financiranja za kmete veliko, med njimi so tudi občine: »Skupne vsote sredstev, ki jih prejemajo slovenski kmetje, zaradi tako velikega obsega različnih podpor žal ni možno navesti.« 

Izpostavili so zgolj glavne vire, med katerimi so sredstva za blaženje podnebnih sprememb in strateški načrt skupne kmetijske politike 2023–2027, katerega vrednost je 1,8 milijarde evrov. Kmetje lahko oddajo vlogo za plačila dejavnosti na področjih razvoja podeželja, ekološkega kmetovanja in drugo. 

Pred tem obdobjem so kmetje lahko kandidirali za sredstva iz programa razvoja podeželja 2014–2022.

Samo iz državnega proračuna so slovenski kmetovalci med letoma 2018 in 2021 prejeli več kot 1,5 milijarde evrov sredstev, kažeta poročili kmetijskega inštituta o slovenskem kmetijstvu za leti 2021 in 2022.

Na ministrstvu so poudarili, da je primerjava denarja za kmetovalce in javnih razpisov za nevladne organizacije na področju kmetijstva, gozdarstva in razvoja podeželja neprimerna in manipulativna. »Ministrstvo tovrstne razpise za nevladne organizacije objavi vsako leto, to ni posebnost te vlade,« so pojasnili.

Na CNVOS so opozorili, da so sredstva na razpisih ministrstva za kmetijstvo namenjena kmetijstvu: »Gre za financiranje delovanja in dejavnosti organizacij in združenj, v katerih se povezujejo in združujejo predvsem kmetje.« Za primer so navedli združenja rejcev, ekoloških kmetij, kmečkih žena in podeželske mladine.

Da kmetje ne ostajajo brez denarja zaradi nevladnih organizacij, so ponazorili na primeru namakalnih sistemov. Društvo namakalnih naprav Breg - Roje in Društvo namakalnih naprav Kaplja vas sta s sredstvi za nevladne organizacije obnovili štiri lokalne namakalne sisteme v Spodnji Savinjski dolini. »Šlo je za neposredno razvojno investicijo v naše kmetijstvo,« so pojasnili na CNVOS.

Portal je prispevek opremil s kolažem fotografij Nike Kovač, ustanoviteljice Inštituta 8. marec, ki se ukvarja z raziskovanjem družboslovja in humanistike. S fotografijami Kovačeve so prispevek opremili tudi na treh portalih, ki so poobjavili besedilo portala Mojadolenjska.si.

Inštitut 8. marec ne deluje na področju kmetijstva, zato ni upravičen do sredstev za nevladne organizacije, ki jih podeljuje kmetijsko ministrstvo. Organizacija tudi sicer po podatkih Erarja ni prejela javnih sredstev.

Portal Mojadolenjska.si se na naše ugotovitve še ni odzval. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 
 

SKLEP

Portal Mojadolenjska.si je v prispevku z naslovom »Za kmete ni denarja, za nevladnike nov razpis« poročal o razpisih za nevladne organizacije, ki delujejo na področju kmetijstva, gozdarstva in razvoja podeželja.

Po pojasnilih CNVOS se nevladne organizacije financirajo prek razpisov področnih ministrstev, kmetijsko ministrstvo pa je po njihovih podatkih med letoma 2018 in 2021 mednje razdelilo 18,4 milijona evrov.

Eden glavnih virov financiranja za kmete so po pojasnilih ministrstva sicer plačila iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 v skupni vrednosti 1,8 milijarde evrov. Sredstva razdeljujejo tudi občine. Zato ministrstvo nima podatka o skupni vsoti vseh sredstev, ki jih prejemajo slovenski kmetje.

Na CNVOS so zanikali, da bi kmetje zaradi nevladnikov ostajali brez denarja. Na kmetijskem ministrstvu pa so menili, da je primerjava med sredstvi, namenjenimi kmetovalcem, in tistimi za nevladne organizacije s tega področja manipulativna, saj razpise za nevladnike objavijo vsako leto. 

Portal Mojadolenjska.si je točne podatke o razpisih za nevladne organizacije interpretiral zavajajoče. Trditev je manipulacija.

Prispevek je opremljen s fotografijami ustanoviteljice Inštituta 8. marec, nevladne organizacije, ki ne deluje na kmetijskem področju in tako ne more sodelovati na razpisih ministrstva za kmetijstvo. Slikovna oprema je manipulativna.

 

Manipulacija

Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.