Nekateri britanci ne bi plačali računov za energijo
Avtorica: Petra Jerič
TRDITEV
»Oktobra bodo računi bistveno višji, 200 tisoč gospodinjstev jih ne bo plačalo.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Portal Žurnal24.si je 18. septembra objavil prispevek, v naslovu katerega je poročal, da bodo računi za oktober bistveno višji in da jih 200 tisoč gospodinjstev ne bo plačalo. V podnaslovu so dodali, da gospodinjstva že nekaj časa napovedujejo državljansko nepokorščino v obliki neplačevanja računov.
Da gre za upor proti energetski draginji v Veliki Britaniji, so omenili v prvem odstavku prispevka.
V njem so povzemali prispevek o energetski krizi na Otoku, ki ga je štiri dni prej objavil tamkajšnji portal Euronews.green, ki se osredotoča na novice o okoljskih temah. Toda Žurnal se je na britanski portal skliceval le enkrat, ko so pojasnili, da upor proti visokim računom napoveduje gibanje Don’t Pay v Veliki Britaniji. Gre za neodvisno in neprofitno gibanje, ki Britance spodbuja k prenehanju plačevanja računov za električno energijo.
Arhivski posnetek spletne strani gibanja z dne 17. septembra – dan pred objavo prispevka na Žurnalu24.si, kaže, da se je do takrat k neplačilu računov zavezalo več kot 189 tisoč ljudi. Po zadnjih podatkih z dne 28. septembra je teh skoraj 192 tisoč.
Ko se bo k neplačilu računov zavezalo milijon ljudi, bodo prenehali plačevati račune za energijo in s tem ustvarili kolektivni pritisk na britansko vlado, so napovedali v gibanju. Od vlade, energetskega regulatorja Ofgem in energetskih podjetij bodo zahtevali, da se sestanejo s predstavniki gibanja in se pogajajo o cenah električne energije.
Britanski energetski regulator Ofgem je 26. avgusta napovedal, da bo s 1. oktobrom za tri mesece zgornja meja povprečnih letnih stroškov za energijo na gospodinjstvo 3549 funtov. To je 80 odstotkov več, kot je zgornja meja znašala glede na cene energije med aprilom in septembrom.
Britanska vlada je 8. septembra napovedala ukrepe, s katerimi namerava ublažiti energetsko krizo. Med drugim bo s 1. oktobrom za dve leti zamrznila zgornjo mejo letnih stroškov za energijo za gospodinjstva pri 2500 funtih. Že julija je sprejela tudi sklep, ki je gospodinjstvom, ki imajo števce porabe električne energije, prinesel 400 funtov popusta, ki se bo razdelil med šest računov za energijo za prihajajočo zimo.
V anketni raziskavi, ki jo je britanski statistični urad med odraslo populacijo izvedel med 31. avgustom in 11. septembrom, je 87 odstotkov Britancev poročalo o povišanju življenjskih stroškov v minulem mesecu, 48 odstotkov pa je bilo takih, ki so težko ali nekoliko težje plačali račune za energijo.
Po podatkih britanskega statističnega urada je bila avgusta letna inflacija cen življenjskih potrebščin, kamor spadata tudi elektrika in plin, 8,6-odstotna. K inflaciji so največ prispevale prav povišane cene energije.
Po podatkih Sursa je bila avgusta v Sloveniji letna inflacija cen življenjskih potrebščin 11-odstotna, k čemur so največ prispevale cene goriv in energije, ki so se povišale za 36,7 odstotka.
Na portalu Žurnal24.si so se v odgovoru na ugotovitve Razkrinkavanja.si strinjali, da bi nepozorni bralci lahko menili, da gre v prispevku za Slovenijo, a da so že v prvem odstavku izvedeli, da gre za Veliko Britanijo. »Vsebina je relevantna, saj so cene energije poskočile tudi pri nas. Naslov se nam zato zdi skladen z vsebino prispevka, ima pa omejen prostor.«
SKLEP
Portal Žurnal24.si je 18. septembra prispevek o energetski draginji v Veliki Britaniji naslovil: »Oktobra bodo računi bistveno višji, 200 tisoč gospodinjstev jih ne bo plačalo.«
Iz naslovja prispevka ni razvidno, da se dogajanje nanaša na Veliko Britanijo in ne na Slovenijo. Naslov po metodologiji Razkrinkavanja.si zato označujemo za klik vabo.
Britanski energetski regulator Ofgem je 26. avgusta za obdobje od oktobra do decembra napovedal dvig zgornje meje povprečnih letnih stroškov za elektriko in plin za potrošnike za 80 odstotkov. Britanska vlada je v odzivu napovedala, da bo s 1. oktobrom za dve leti zamrznila zgornjo mejo letnih stroškov za energijo pri 2500 funtih, kar je še vedno 529 funtov več od povprečnih letnih stroškov pred Ofgemovo napovedjo dviga cen.
Del naslova, da bodo računi za električno energijo oktobra bistveno višji, drži.
Žurnal24.si je v prispevku poročal o gibanju Don’t Pay, ki poskuša milijon Britancev prepričati v neplačevanje računov za energijo z namenom kolektivnega pritiska na odgovorne, da bi se s potrošniki pogajali o cenah energije. Do dneva pred objavo Žurnalovega prispevka, 17. septembra, se je k neplačevanju računov zavezalo nekaj manj kot 190 tisoč ljudi in ne 200 tisoč, kot je navajal portal.
Del naslova, da 200 tisoč gospodinjstev ne bo plačalo računov, ne drži.
Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Klik vaba
Objava, katere naslov nima prave podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom, ki obljublja vsebino, ki je v članku dejansko ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.