Logar zavajal o diskriminaciji LGBT v uradnih poročilih

Avtorica: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Podrobno sem prebiral poročili varuha človekovih pravic in zagovornika [načela] enakosti, a ta diskriminacija [o kateri je odločilo ustavno sodišče] tam ni omenjena.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Mladina


 
 
 

Poslanec SDS in predsednik sveta stranke Anže Logar je kandidaturo za predsednika republike vložil kot neodvisni kandidat. Foto: Anže Malovrh/STA

Kandidat za predsednika republike, sicer pa poslanec SDS in predsednik sveta stranke, Anže Logar je 16. septembra v intervjuju za tednik Mladina zatrdil, da diskriminacija skupnosti LGBT v Sloveniji v poročilih varuha človekovih pravic in zagovornika načela enakosti ni omenjena. Tako je odgovoril na novinarsko vprašanje o tem, kako vidi diskriminacijo, ki je je bila, glede na odločitev ustavnega sodišča, deležna skupnost LGBT v Sloveniji. 

V nadaljevanju je dodal, da je v poročilih »zelo jasno napisano, da z vidika zapostavljenosti skupine LGBT leta 2021 ni bila vložena niti ena pritožba«. 

V kandidatovem volilnem štabu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da se je Logar skliceval na poročilo varuha človekovih pravic in poročilo zagovornika načela enakosti za leto 2021.

Zagovornik načela enakosti mora državnemu zboru predložiti redno letno poročilo najkasneje 30. aprila za preteklo leto, varuh človekovih pravic pa je v svojem poročilu navedel, da ga je predsednici državnega zbora poslal 13. junija letos.

Varuh je v poročilu navedel, da leta 2021 »ni prejel nobene konkretne pobude, povezane s pravicami lezbijk, gejev, biseksualnih, transspolnih in interspolnih oseb ter oseb z drugimi spolnimi identitetami«. Omenil pa je, da ustavno sodišče o zahtevi za oceno ustavnosti družinskega zakonika in zakona o partnerski zvezi, ki jo je konec leta 2020 vložil zagovornik načela enakosti, še odloča.

Leta 2018 sta zagovornika dva posameznika pozvala k vložitvi zahteve za oceno ustavnosti nekaterih določb zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, družinskega zakonika in zakona o partnerski zvezi zaradi kršitve prepovedi diskriminacije zaradi spolne usmerjenosti. 

Na pobudo dveh posameznikov je zagovornik opravil oceno diskriminatornosti. Družinski zakonik namreč istospolnim parom ne omogoča sklenitve zakonske zveze, zakon o partnerski zvezi pa istospolnim parom izrecno onemogoča skupno posvojitev otroka.

V poročilu za leto 2021 zagovornik načela enakosti sicer ni omenil primerov diskriminacije skupnosti LGBT ali presoje ustavnosti zakonov.

Ustavno sodišče je o neskladju delov družinskega zakonika in zakona o partnerski zvezi z ustavno prepovedjo diskriminacije odločilo 16. junija, torej po tem, ko sta varuh in zagovornik že oddala svoji poročili za leto 2021. Po oceni sodišča so zakonske določbe, ki sklenitev zakonske zveze dovoljujejo le osebama različnega spola, istospolnima partnerjema v formalni partnerski zvezi pa prepovedujejo skupno posvojitev otroka, diskriminatorne.

Anžeta Logarja smo seznanili z ugotovitvami Razkrinkavanja.si. Njegov odziv bomo objavili, ko ga dobimo. 

 

SKLEP

Kandidat za predsednika republike, sicer pa poslanec SDS in predsednik sveta stranke, Anže Logar je 16. septembra v intervjuju za tednik Mladina zatrdil, da letni poročili varuha človekovih pravic in zagovornika načela enakosti ne omenjata diskriminacije skupnosti LGBT v Sloveniji.

Tako je odgovoril na vprašanje o tem, kako vidi diskriminacijo, ki je je bila, glede na odločitev ustavnega sodišča, deležna skupnost LGBT v Sloveniji.

V Logarjevem volilnem štabu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da se je skliceval na poročili za leto 2021.

Zagovornik je v poročilu ocenil, da sta dela družinskega zakonika, ki istospolnim parom ne omogoča sklenitve zakonske zveze, in zakona o partnerski zvezi, ki istospolnim parom izrecno onemogoča skupno posvojitev otroka, diskriminatorna z vidika spolne usmerjenosti kot osebne okoliščine.

Varuh je v poročilu navedel, da leta 2021 ni prejel nobene pobude, povezane s pravicami oseb LGBT, omenil pa je zahtevo za oceno ustavnosti družinskega zakonika in zakona o partnerski zvezi, ki jo je konec leta 2020 vložil zagovornik načela enakosti.

Zagovornik v poročilu za leto 2021 ni omenil primerov diskriminacije skupnosti LGBT in presoje ustavnosti, ki jo je sprožil.

Toda zagovornik je poročilo državnemu zboru predal konec aprila, varuh pa svoje 13. junija, medtem ko je ustavno sodišče o neustavnosti delov zakonov odločilo 16. junija, zato Logar v teh poročilih tudi ni mogel zaslediti pisanja o diskriminaciji, ki jo je ugotovilo sodišče.

Trditev Anžeta Logarja je manipulativna.

 

Parlamentarka

Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.


Manipulacija

Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 

Projekt delno financira Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani. Mnenja, ugotovitve, sklepi ali napotki, izraženi v tem prispevku, so avtorjevi in ne izražajo nujno stališča ministrstva za zunanje zadeve.