Nekdanja poslanka zavajala s fotografijo iz leta 2009
Avtorica: Žana Erznožnik
TRDITEV
»Tale človek je pretepel policista. Za nagrado bo umaknjen obtožni nalog zanj.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
»Tale človek je pretepel policista. Za nagrado bo umaknjen obtožni nalog zanj,« je 4. junija na facebooku zatrdila Mojca Škrinjar, poslanka SDS v prejšnjem sklicu parlamenta. Dodala je povezavo do tvita uporabnika z imenom DuanM6, ki je tega dne delil fotografijo napada dveh moških na policista. »Obtožni nalog« sicer ne obstaja, obstaja pa obtožni predlog.Škrinjarjeva je tvit objavila po odločitvi nove ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar, da bo ministrstvo umaknilo soglasje državnemu odvetništvu za tožbe zoper posameznike, od katerih so nameravali izterjati stroške policije na neprijavljenih javnih shodih proti zdaj že nekdanji vladi Janeza Janše.
Na ministrstvu za notranje zadeve so pojasnili, da so podali soglasje za umik tožb proti protestnikom, saj morajo biti posegi v ustavno pravico do mirnega zbiranja in združevanja nujni in sorazmerni. Formalna pomanjkljivost, da protesti niso bili prijavljeni, pa »ne utemeljuje stroškovne sankcije v smeri naložitve stroškov policije« protestnikom.
Isto fotografijo je Škrinjarjeva na facebooku delila še dvakrat, enkrat s pripisom »ljudje so mirno protestirali«. Fotografijo je delila tudi na twitterju in pripisala, da so »protestniki razbili nekaj policistov«. Prav tako je delila objavo uporabnika @brutusReloaded, ki je delil isto fotografijo, od notranje ministrice pa zahteval, naj se opraviči osebi, ki na fotografiji brca policista.
Njegovo objavo so med drugim delili predsednik SDS Janez Janša, poslanec SDS Danijel Krivec, nekdanji sekretar na ministrstvu za notranje zadeve iz kvote SDS Božo Predalič, nekdanji direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija in v. d. urednika multimedijskega portala RTVS Igor Pirkovič.
Toda fotografija ne prikazuje protestnikov in ni bila posneta v času Janševe vlade.
Njen avtor, fotoreporter časopisne hiše Delo Blaž Samec, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je fotografijo posnel oktobra 2009, ko so se navijači ljubljanske Olimpije pred tekmo med Olimpijo in Mariborom spopadli s policisti. »To ni fotografija s protestov.«
Po tedanjem poročanju Dela so takrat policisti zaradi kršenja javnega reda in miru pridržali 53 ljudi, pet pa so jih ovadili zaradi napada na uradno osebo. Vseh pet je nazadnje priznalo krivdo in po poročanju Dela leta 2014 so dobili pogojno kazen.
Blaž Samec meni, da je škandalozno, da njegovo fotografijo brez navedbe avtorstva in konteksta zlorabljajo za domnevni prikaz protestov. Razkrinkavanju.si se je zahvalil za opozorilo o rabi njegove fotografije in sporočil, da je Mojco Škrinjar obvestil, da krši avtorsko pravo in manipulira z njegovo fotografijo. Odgovora še ni prejel.
V SDS niso želeli odgovoriti na vprašanja za Škrinjarjevo.
Isto fotografijo kot Škrinjarjeva sta lani oktobra v kontekstu domnevno nasilnih protivladnih protestnikov po poročanju N1 uporabila tudi tedanji premier Janez Janša in generalni direktor policije Anton Olaj. Oba sta fotografijo po prejemu novinarskih vprašanj izbrisala.
SKLEP
Nekdanja poslanka SDS Mojca Škrinjar je 4. junija na facebooku delila fotografijo, na kateri dva moška brcata policista. Komentirala je, da bo obtožni predlog zoper osebo, ki je pretepla policista, za nagrado umaknjen.
Iz konteksta objav, v katerih je delila fotografijo, je razvidno, da se je odzivala na odločitev ministrice za notranje zadeve Tatjane Bobnar, da bo ministrstvo umaknilo že vložene tožbe za izterjavo stroškov policije, ki so nastali na protivladnih protestih.
Toda fotografija ne prikazuje obračuna med protestniki in policisti, temveč med nogometnimi navijači in policisti. Kot je pojasnil njen avtor Blaž Samec, jo je posnel oktobra 2009 pred tekmo med Olimpijo in Mariborom.
Škrinjarjeva je trditev, da bo obtožni predlog zoper »protestnika« na fotografiji, ki napada policista, umaknjen, povezala s fotografijo, ki je bila posneta leta 2009, na njej pa sta navijača Olimpije. Policija je takrat po poročanju Dela pridržala 53 kršiteljev javnega reda in miru ter jih pet ovadila zaradi napada na uradno osebo. Vseh pet jih je leta 2014 priznalo krivdo in dobilo pogojno kazen.
Objavo Mojce Škrinjar po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo za lažno.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Lažna objava
Objava, ki vsebuje lažne informacije, podatke ali trditve. S to oceno ovrednotimo le tiste vsebine, pri katerih je mogoče ugotoviti, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti.