Nekdanja sekretarka seznam živil z GSO pošiljala kot zanimivost

Avtor: Matej Simič

 

TRDITEV

Ministrstvo za zunanje zadeve je objavilo seznam proizvajalcev hrane, ki uporabljajo gensko spremenjene organizme.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Facebook, seznam izdelkov


 
Na kmetijskem ministrstvu so preverili nekaj živil s seznama, toda gensko spremenjenih organizmov v njih niso našli. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Na kmetijskem ministrstvu so preverili nekaj živil s seznama, toda gensko spremenjenih organizmov v njih niso našli. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Čokoladice mars in snickers, kokakola ter nutela so le nekateri izmed izdelkov, ki naj bi vsebovali gensko spremenjene organizme (GSO). Seznam z več slovničnimi napakami, ki naj bi ga leta 2015 izdalo ministrstvo za zunanje zadeve, je ta teden spet zakrožil po spletu. 

Vir: Facebook

Vir: Facebook

Gensko spremenjeni organizmi so skoraj vsi organizmi, katerih genski material je umetno spremenjen, navaja zakon o ravnanju z GSO. Škodijo lahko zdravju in okolju, zlasti z ogrožanjem biotske raznovrstnosti, še piše v zakonu.

Seznam odobrenih GSO je dostopen na spletnem mestu evropske komisije. Evidence živil z GSO v Sloveniji ni, saj je evropska zakonodaja ne predvideva, so pojasnili na kmetijskem ministrstvu.  

Na zunanjem ministrstvu so za Razkrinkavanje.si dejali, da je februarja 2015 njihova takratna državna sekretarka seznam »prejela od znanke in ga kot zanimivost posredovala petim prijateljicam«. Pošta je bila v nadaljevanju brez vednosti uslužbenke še večkrat posredovana.

Z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so sporočili, da so nekatere izdelke s seznama že preverjali v sklopu rednih pregledov živil. Pod drobnogled so vzeli čokolado, jogurte in kečap: GSO v njih niso našli. Vsebnosti GSO v hrani na slovenskem trgu v več letih izvajanja meritev niso zaznali. 

Kot so ugotovili, se sicer na slovenskem trgu pojavlja predvsem gensko spremenjena soja v krmi, ki pa je ustrezno označena.

Na kakšni podlagi in zakaj je seznam nastal, so se spraševali tudi na kmetijskem ministrstvu. Z njim namreč niso bili seznanjeni.

Enak seznam živil, ki naj bi vsebovala GSO, so objavili na spletnem mestu srednje biotehniške šole v Mariboru. Seznam so dijaki našli na spletu in ga objavili, ker so hoteli opozoriti, da so gensko spremenjeni organizmi tudi v naši hrani, je za Razkrinkavanje.si pojasnil Simon Gračner, učitelj in vodja projekta Odgovorno s hrano.

»Naša napaka je, da nismo označili vira informacije,« je še zapisal v elektronskem sporočilu. Po našem vprašanju so seznam s spletnega mesta šole umaknili. 

V EU dovoljena uporaba nekaterih GSO

Gensko spremenjene sestavine so v živilih sicer dovoljene. Proizvajalci smejo uporabljati tiste, ki imajo dovoljenje, da so varne za uporabo v hrani in krmi, so pojasnili na kmetijskem ministrstvu. Enotno evropsko zakonodajo s področja GSO urejata direktiva in uredba o GSO.

Zakon o ravnanju z GSO določa, da mora biti njihova vsebnost na izdelkih ustrezno označena. Na embalaži ali deklaraciji izdelka morajo biti podatki o nazivu in sedežu proizvajalca, uvoznika ali trgovca, o trgovskem imenu izdelka in imenu GSO, ki ga ta vsebuje.

Vsebina sporočila s seznamom proizvajalcev hrane, ki v proizvodnji uporabljajo gensko spremenjene organizme, ki je po štirih letih spet zakrožilo po družbenih omrežjih, ni uradna, so potrdili na ministrstvu za zunanje zadeve.

Ministrstvo za kmetijstvo je analiziralo nekatere izdelke s seznama in ugotovilo, da v njih ni GSO. Objavi skladno s tipologijo Razkrinkavanja.si dajemo oznako ne drži.


Ne+drzi.png

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png