Delovni čas na Finskem ostaja enak

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV

Finci bodo v službo hodili le štirikrat na teden.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

slovenskenovice.si


 
Marinova je krajši delovni čas omenila v govoru ob 120-letnici finskih socialnih demokratov lani avgusta. Foto: dpa/STA

Marinova je krajši delovni čas omenila v govoru ob 120-letnici finskih socialnih demokratov lani avgusta. Foto: dpa/STA

Finci v službo le štirikrat na teden, je naslov članka na portalu slovenskenovice.si. V njem so poročali, da je novoizvoljena finska premierka Sanne Marin navdušila z napovedjo o skrajšanju delovnega časa na štiri dni v tednu in šest ur na dan. Tako bi, so zapisali, državljani imeli več časa za družino in hobije. 

O premierkini ideji so nedavno poročali tudi tuji mediji, kot so Guardian, Independent in Daily Mail. Novičarski portal Helsinki Times je kot eden prvih že avgusta lani poleg citata Marinove objavil tudi, da je to izrekla ob takratnem praznovanju 120. obletnice finskih socialnih demokratov (SDP). 

Kot so za Razkrinkavanje.si potrdili v kabinetu predsednice finske vlade, je Marinova o skrajšanjem delovnem času, tedaj še kot ministrica za promet, res prvič govorila ob obletnici stranke. »Na eni od okroglih miz je le bežno omenila idejo o skrajšanem delovnem tednu,« so poudarili v kabinetu. 

Marinova za dvig produktivnosti ni nikoli predlagala skupnega zmanjšanja števila delovnih dni in ur, zgolj eno ali drugo, so pojasnili. »Štiridnevni delovnik ni ne v načrtu finske vlade ne na njenem dnevnem redu,« so pojasnili v kabinetu Marinove. 

Prej navedeni mediji so njeno izjavo povzeli različno: Guardian je objavil vse napačne podatke, Independent ni navedel premierkine takratne funkcije in kdaj je to izjavila, Daily Mail pa je kljub navedenim dejstvom napačno zapisal naslov. 

Izjava Marinove na okrogli mizi ob 120. obletnici finskih socialnih demokratov se je glasila: »Štiridnevni delovni teden, šesturni delovni dan. Zakaj to ne bi bil naslednji korak? Ali je osemurno delo večno določeno? Verjamem, da si ljudje zaslužijo preživeti več časa s svojo družino in ljubljenimi, se ukvarjati s hobiji in drugimi vidiki svojega življenja, kot je kultura. To bi lahko bila naslednja stopnica za nas v delovnem svetu.«

Avtorica prispevka v Slovenskih novicah je za Razkrinkavanje.si povedala, da je vsebino v pogojniku povzela po več tujih virih, med drugim po Guardianu.

Pri Slovenskih novicah niso pojasnili, da je sedanja finska predsednica vlade o skrajšanem delovnem času govorila na okrogli mizi, ko je bila še ministrica za promet. Prav tako niso pojasnili, da ne gre za predlog vlade. Trditev, da finska premierka skrajšuje delovni čas, po uradnih zagotovilih iz njenega kabineta ne drži.

Prav tako je naslov članka »Finci v službo le štirikrat na teden« mogoče razumeti, da finski državljani že imajo krajši delovni teden, zato ga označujemo tudi za klik vabo.


Ne drzi.png

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.


Razkrinkavanje_KlikVaba.png

Klik vaba
Objava, katere naslov nima prave podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom, ki obljublja vsebino, ki je v članku dejansko ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png