Pil ni agresivno širil vrednot LGBTQ

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITVI

Agresivna promocija LGBTQ skupnosti je okužila revijo Pil, namenjeno mladostnikom od 10. do 15. leta starosti.

V zadnji številki revije Pil članek z naslovom »So ti všeč fantje ali punce?« namiguje direktno na širjenje vrednot LGBT.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

nova24tv.si


 
Fotografija je simbolična. Foto: Unsplash

Fotografija je simbolična. Foto: Unsplash

»So ti všeč fantje ali punce?« je naslov članka, objavljenega v letošnji januarski številki revije za najstnike Pil. Spletni portal Nova24tv.si je to potezo označil za agresivno promocijo LGBTQ skupnosti. 

Članek je del Pilove rubrike Ti&Jaz, ki obravnava teme odraščanja. Povod zanj je bilo pismo deklice, ki se je, zmedena glede svoje spolne usmerjenosti, na revijo obrnila po nasvet, avtorica članka in bralci pa so ji odgovarjali. 

Avtorica je tematiko istospolne usmerjenosti umestila v razlago o najstniških čustvih. Zapisala je, da »so posledice hormonskega kaosa med drugim spolno prebujenje, velika nihanja razpoloženja in sploh ena sama čustvena zmeda«.

Razložila je, da »se lahko prijateljstvo hitro zamenja za ljubezen, po drugi strani pa je mejo med prijateljstvom in zaljubljenostjo včasih težko preseči«. 

Prav tako je pisala o iskanju lastne identitete in dodala, da »tudi če je komu v puberteti kdaj všeč kdo istega spola, to še ne pomeni, da je zagotovo homoseksualen«.

Očitki o neposrednem širjenju vrednot LGBT so povsem neutemeljeni, so se za Razkrinkavanje.si odzvali v uredništvu Pila. Avtorica je članek napisala z namenom čustvene podpore najstnikom, da se v zmedenosti oblikovanja svoje spolne pripadnosti ne počutijo, kot da je z njimi kaj narobe, je pojasnila urednica revije Jana Zirkelbach. 

Dodala je, da so tematiko izbrali kot odgovor na številna pisma najstnikov, ki prosijo za pomoč ob iskanju svoje spolne identitete. Da so v veliki stiski, je razvidno iz pisem, ki jih prejmejo v uredništvo, njihova naloga pa je, da jim prisluhnejo. 

Povod za članek v Pilu je bilo pismo deklice, ki se je, zmedena glede svoje spolne usmerjenosti, na revijo obrnila po nasvet. Foto: MG/Oštro.si

Povod za članek v Pilu je bilo pismo deklice, ki se je, zmedena glede svoje spolne usmerjenosti, na revijo obrnila po nasvet. Foto: MG/Oštro.si

»Razumevanje obravnave te tematike kot direktnega širjenja vrednot LGBT je pretirana interpretacija, ki izrablja najstniške probleme za problematiziranje skrajnih stališč,« je posvarila Zirkelbachova. 

Strokovna dejstva je avtorica pojasnila v jeziku in s podobami, ki jih bralci Pila lahko razumejo, je poudarila Zirkelbachova. Pri tem ni dajala prednosti nobeni spolni izbiri, temveč je z vsebin zgolj odstrnila tabuje.

Kot je povedala, se najstniki v tem obdobju veliko sprašujejo o svoji spolni usmerjenosti: »Pri tem pa potrebujejo le pomiritev, da so vprašanja o njej povsem običajna.« 

Veliko mladostniških vprašanj o spolni identiteti

Za Razkrinkavanje.si smo pregledali zadnjih šest številk revije Pil (od junija 2019 do januarja 2020) in ugotovili, da tematike LGBT v tem obdobju niso neposredno obravnavali. Pisali so predvsem o ljubezni, spolnosti, varanju. Sicer pa so pokrivali zelo široke teme: od težav v šoli, ocen, treme, učiteljev, staršev, do tesnobe. 

Urednica Pila je začudena, da se je prah dvignil šele zdaj: »Naša priljubljena svetovalka teta Justi je že v preteklosti velikokrat svetovala najstnikom s podobnimi vprašanji.«  

Iz uredništva Nove24.si nam pojasnil o tem, katere vrednote LGBT naj bi Pil širil in kako, niso posredovali. 

Kot je pojasnila urednica revije, so članek objavili z namenom čustvene podpore najstnikom, zmedenim glede svoje spolne identitete, v imenu ozaveščanja, ne pa širjenja vrednot LGBT. Trditev, da v zadnji številki revije Pil članek z naslovom »So ti všeč fantje ali punce?« neposredno namiguje na širjenje vrednot LGBT, ne drži. 

Pregled zadnjih šestih številk revije kaže, da v uredništvu tematike LGBT do zadnje številke niso obravnavali, zato tudi trditev, da je agresivna promocija LGBTQ skupnosti okužila revijo Pil, namenjeno mladostnikom od 10. do 15. leta starosti, ne drži. 

Članek sicer uporablja točne informacije, vendar jih zavajajoče pojasnjuje in izkrivlja dejstva,  zato mu dajemo tudi oznako manipulacija. 


Ne drzi.png

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.


Razkrinkavanje_Manipulacija.png

Manipulacija
Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png