Druge nevladne organizacije gasilcem ne odvzemajo javnih sredstev
Avtorja: Petra Jerič, Samo Demšar
TRDITEV
»Zgroženi boste, koliko denarja gasilcem poberejo Muki, Tea Jarc in Metelkova 6.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
TUŠIRANKA
Na Novi24tv.si so 24. julija, teden dni po začetku požarov na Krasu, trdili, da »Muki, Tea Jarc in Metelkova 6« gasilcem »pobirajo« denar. Kot so dodali, bi vlada morala javna sredstva, ki jih prejmejo nekatere nevladne organizacije, nameniti gasilcem.
Kot najbolj sporne prejemnike javnih sredstev so navedli inštitut Danes je nov dan oziroma njegovega sodelavca in enega od soustanoviteljev inštituta Filipa Mukija Dobranića, sindikat Mladi plus, katerega predsednica je Tea Jarc, ter Mirovni inštitut z Metelkove ulice 6 v Ljubljani.
Po podatkih centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS) je bilo v Sloveniji 31. julija registriranih 27.557 nevladnih organizacij, med katerimi je bilo po podatkih agencije za javnopravne evidence in storitve 1453 oziroma 5,3 odstotka tistih, ki se ukvarjajo z gasilstvom.
Po področnem zakonu je gasilstvo javna služba, katere trajno in nemoteno izvajanje zagotavljajo občine in država. Gasilske enote se financirajo iz državnega in občinskih proračunov, sredstev zavarovalnic in gospodarskih družb, prihodkov iz lastnih dejavnosti ter prispevkov in daril.
Po tem zakonu imajo vse gasilske nevladne organizacije status nevladne organizacije, ki deluje v javnem interesu, zato imajo na javnih razpisih po zakonu o nevladnih organizacijah prednost pred drugimi nevladnimi organizacijami. Prednost lahko imajo tudi na občinskih razpisih, če tako določi občina.
Kot je za Razkrinkavanje.si pojasnil poveljnik gasilske zveze Slovenije Franci Petek, so občine glavni vir financiranja gasilskih zvez in društev. »Župani so odgovorni za področje sistema zaščite in reševanja. Zagotoviti morajo sredstva, da so društva primerno opremljena in zavarovana, da lahko normalno delujejo.«
Po državnem načrtu zaščite in reševanja stroške gasilskih intervencij ob velikih požarih v naravnem okolju prevzame država. Pri tem je Petek opozoril, da postopki za povračilo sredstev trajajo predolgo. Uprava za zaščito in reševanje je z ocenjevanjem škode in zbiranjem intervencijskih stroškov na Krasu začela 3. avgusta, končno poročilo o intervenciji pa bodo objavili 15. septembra.
Večino sredstev gasilcem zagotovijo občine
Kot je za Razkrinkavanje.si povedal direktor CNVOS Goran Forbici, kulturne nevladne organizacije ne »jemljejo denarja« gasilskim, saj se financirajo prek javnih razpisov, ki jih razpiše ministrstvo, pristojno za določeno področje. Razpise za gasilska društva in zveze tako običajno objavi ministrstvo za obrambo, za kulturne organizacije pa ministrstvo za kulturo.
Forbici je poudaril, da je primerjava financiranja nevladnih organizacij nekorektna. Vse nevladne organizacije so, pravi, nujne, saj delujejo na področjih, kjer država ne more zagotoviti storitev, potrebnih za vsakdanje življenje.
Po podatkih aplikacije za prikaz porabe javnega denarja Erar je vseh 1453 nevladnih organizacij s področja gasilstva od leta 2018 do konca julija letos skupaj prejelo 185,8 milijona evrov.
Zaradi velikega števila gasilskih nevladnih organizacij smo v podrobnejšo analizo vključili le 31 gasilskih zvez in društev, ki so v tem obdobju prejeli več kot milijon evrov javnih sredstev. Vse skupaj so po podatkih Erarja dobile 58,9 milijona evrov iz javnega sektorja, pri čemer so nekaj več kot 45 milijonov oziroma 76,5 odstotka sredstev prejele od občin, 12,1 milijona oziroma 20,6 odstotka pa od ministrstev in vladnih služb.
V tem obdobju so inštitut Danes je nov dan, sindikat Mladi plus in Mirovni inštitut, ki so jih na Novi24tv.si izpostavili v prispevku, skupaj prejeli 2,9 milijona evrov javnih sredstev, od tega so 1,2 milijona evrov oziroma 41,2 odstotka prejeli od ministrstev in vladnih služb.
Portal napačno interpretiral podatke Erarja
Na Novi24tv.si so v prispevku objavili tudi seznam prejetih javnih sredstev 40 od 112 nevladnih organizacij, povezanih v iniciativo Glas ljudstva, ki so ga sicer prvič objavili v prispevku novembra lani. Po objavljenih podatkih, ki so jih pridobili iz Erarja, naj bi 40 nevladnih organizacij od njihove ustanovitve do objave prispevka prejelo skupno 93,5 milijona evrov javnih sredstev.
Toda izvirni podatki Erarja kažejo, da je 40 nevladnih organizacij, ki jih je portal uvrstil na seznam, od januarja 2003 do novembra lani prejelo 74,3 milijona evrov.
V letošnjem prispevku so na Novi24tv.si posebej izpostavili javna sredstva, ki so jih prejeli inštitut Danes je nov dan, Mirovni inštitut in sindikat Mladi plus.
Sindikat naj bi od ustanovitve leta 2011 do avgusta letos prejel 714 tisoč evrov, vendar je po podatkih Erarja do danes prejel 753 tisočakov. Inštitut Danes je nov dan naj bi od vpisa v poslovni register leta 2013 do novembra lani prejel 51 tisoč evrov, a je po uradnih podatkih prejel tisoč evrov manj. Mirovni inštitut pa naj bi od začetka beleženja podatkov v Erarju leta 2003 do novembra lani prejel skoraj 12 milijonov evrov, vendar jih je dejansko prejel 5,6 milijona.
Na Novi24TV.si niso odgovorili na vprašanja Razkrinkavanja.si.
S K L E P
Na Novi24tv.si so 24. julija trdili, da »Muki, Tea Jarc in Metelkova 6« gasilcem »pobirajo« denar. Kot glavne nevladne organizacije, ki da gasilcem jemljejo javna sredstva, so navedli inštitut Danes je nov dan ter sodelavca in soustanovitelja inštituta Filipa Mukija Dobranića, sindikat Mladi plus, katerega predsednica je Tea Jarc, ter Mirovni inštitut z Metelkove ulice 6 v Ljubljani.
Poveljnik gasilske zveze Slovenije Franci Petek je pojasnil, da so glavni vir financiranja gasilskih nevladnih organizacij občine. Po podatkih Erarja je 31 gasilskih nevladnih organizacij, ki so od leta 2018 do konca julija prejele več kot milijon evrov javnih sredstev, v tem obdobju prejelo 58,9 milijona evrov, od tega nekaj več kot 45 milijonov od občin.
Direktor centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij Goran Forbici je pojasnil, da se gasilske nevladne organizacije običajno prijavljajo na razpise ministrstva za obrambo, kulturne pa na razpise ministrstva za kulturo.
Trditev portala, da Danes je nov dan, sindikat Mladi plus in Mirovni inštitut »pobirajo« denar gasilskim nevladnim organizacijam, ne drži.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.