Ni res, da rdeče meso ni nevarno za zdravje

Avtorica: Nika Gradišek

 

TRDITEV

»Rdeče meso ni nevarno za zdravje.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si


 
 

Opredelitev možnih učinkov izpostavljenosti dejavnikom tveganja za zdravje, kot je uživanje rdečega mesa, je bistveno za informiranje zdravstvene politike in stroke, so poudarili raziskovalci inštituta univerze v Washingtonu. Foto: Bor Slana/STA

Spletni portal Nova24tv.si je 16. maja objavil prispevek z naslovom »Nova študija razblinila vse dosedanje teze o škodljivosti rdečega mesa«. Poročali so, da rdeče meso ni nevarno za zdravje.

Povzeli so izsledke raziskave inštituta univerze v Washingtonu, v kateri so ocenjevali učinke uživanja nepredelanega rdečega mesa na zdravje. Raziskava je bila oktobra lani objavljena v medicinski znanstveni reviji Nature Medicine, v sklopu preglednih raziskav, ki so ocenjevale verodostojnost preteklih izsledkov o vplivu uživanja mesa, kajenja, visokega krvnega pritiska in uživanja zelenjave na zdravje.

V raziskavi so znanstveniki s področja medicine analizirali 55 znanstvenih poročil o vplivu nepredelanega rdečega mesa. Ugotovili so, da se z njegovim uživanjem za najmanj šest odstotkov poveča tveganje za raka na debelem črevesu in danki, za najmanj tri odstotke tveganje za raka na dojkah, tveganje za sladkorno bolezen tipa 2 ter ishemično bolezen srca ali bolezen koronarnih arterij pa najmanj za odstotek.

Trdijo, da se z neuživanjem nepredelanega rdečega mesa verjetno zmanjša tveganje za zdravstvene posledice v primerjavi z uživanjem kateregakoli mesa.

Ocenili so, da neuživanje nepredelanega rdečega mesa verjetno zmanjšuje tveganje za zdravje v primerjavi z uživanjem, a zaradi heterogenosti rezultatov obravnavanih raziskav in pomanjkljivih dokazov niso priporočili še sprejemljive količine rdečega mesa. 

V razpravi so avtorji še opozorili, da je treba pozornost namenjati vsem zaznanim tveganjem, pri čemer je mogoče, da se bo ocena nekaterih tveganj na podlagi novih dokazov in raziskav spremenila.

Na inštitutu univerze v Washingtonu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da njihova raziskava ne dokazuje, da nepredelano rdeče meso ni nevarno za zdravje. V odziv na pisma dveh britanskih združenj predelovalcev mesa in britanskega odbora za razvoj kmetijstva in vrtnarstva, ki se z ugotovitvami raziskovalcev niso strinjali, so marca v medicinski reviji Lancet objavili odgovor. V njem so pojasnili, da so nizke ocene v rangirnem sistemu, ki so ga glede škodljivosti rdečega mesa razvili v študiji, pretežno posledica velike heterogenosti preučevanih raziskav. Opozorili so, da so pričakovani drugačni rezultati posameznih raziskav ali celo metaraziskav. 

Odbor za razvoj kmetijstva in vrtnarstva se je v pismu sicer skliceval na britanski portal Bigthink.com, ki je lani poročal, da rdeče meso ni nevarno za zdravje. Inštitut je v odzivu poudaril, da to ne odraža ugotovitev raziskovalcev. O raziskavi so sicer poročali tudi nekateri drugi mediji, denimo britanski Dailymail.co.uk in Plantbasednews.org.

Avtor prispevka na Novi24tv.si je sicer v nadaljevanju dodal, da je raziskava predvsem opozarjala na metodološke omejitve in napake pri preteklih raziskavah o vplivu rdečega mesa na zdravje ter da so raziskovalci našli šibke dokaze o povezavi med uživanjem nepredelanega rdečega mesa in prej naštetimi štirimi zdravstvenimi tveganji.

Portal se na ugotovitve Razkrinkavanja.si še ni odzval. 

 

SKLEP

Portal Nova24tv.si je trdil, da rdeče meso ni nevarno za zdravje. V prispevku so povzeli izsledke pregledne raziskave o vplivu uživanja nepredelanega rdečega mesa na zdravje, objavljene v znanstveni reviji Nature Medicine.

Ta raziskava opozarja, da je verodostojnih dokazov o povezavi med uživanjem nepredelanega rdečega mesa in nekaterimi zdravstvenimi stanji manj, kot so trdile nekatere raziskave v preteklosti, ne pa, da rdeče meso ni nevarno za zdravje.

Znanstveni inštitut univerze v Washingtonu je za Razkrinkavanje.si potrdil, da njihova raziskava ni ugotovila, da rdeče meso ne predstavlja tveganja za zdravje. 

Trditev portala, da rdeče meso ni nevarno za zdravje, ne drži. 

 

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.