Potresov časovno in krajevno ni mogoče zanesljivo napovedati

Avtorici: Eva Gračanin, Nina Rozman

 

TRDITEV

»Resno opozorilo strokovnjakov: V Sloveniji se bo zgodil rušilni potres«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Svet24.si


 

Posledice najmočnejšega potresa v Sloveniji v 20. stoletju, z žariščem v Zgornjem Posočju leta 1998. Foto: arhiv Arsa

Na portalu Svet24.si so 17. maja objavili prispevek z naslovom »Resno opozorilo strokovnjakov: V Sloveniji se bo zgodil rušilni potres«.

V nadaljevanju prispevka so pojasnili, da znanost na vprašanje, kdaj se bo potres zgodil, »še ne dopušča odgovora« ter da zanesljive napovedi kraja, časa in jakosti potresa za zdaj niso mogoče, pri čemer so se sklicevali na besede Petra Fajfarja, upokojenega profesorja potresnega inženirstva in člana akademije znanosti in umetnosti (Sazu). 

Fajfar je to trdil v prispevku o potresni ogroženosti v Sloveniji, ki so ga leta 2021, ob potresu na Hrvaškem, objavili na spletnem mestu Sazuju. Med drugim je menil, da »žal ni nobenega dvoma o tem, da se bo, tako kot na Hrvaškem, tudi na ozemlju Slovenije zgodil rušilen potres«. Dodal je, da lahko kmalu, lahko pa šele čez sto ali več let. 

Zanesljiva napoved kraja, časa in jakosti potresa, ki bi omogočila, da bi se prebivalstvo umaknilo na varno, po njegovem mnenju za zdaj še ni mogoča. Opozoril pa je, da so najbolj ranljivi objekti, ki so bili zgrajeni po drugi svetovni vojni, do leta 1964. Velik del teh, razen manjših enodružinskih hiš, bo po njegovi oceni ob močnem potresu zelo ogroženih.

»Naslov članka je mogoče res malo senzacionalističen. Ustreza resnici, manjka pa časovna dimenzija, in mogoče nepoučenemu bralcu daje vtis, da se bo potres zgodil kmalu,« je Fajfar pojasnil za Razkrinkavanje.si. 

Dodal je, da se je močan potres v Ljubljani že zgodil leta 1895 in se bo nekoč gotovo spet. Za zdaj pa nihče ne more napovedati, kdaj. »Karte potresne nevarnosti, ki jih uporabljamo pri projektiranju, dajejo ocene pospeškov tal za potres, ki naj bi se zgodil enkrat v približno 500 letih.« 

Na agenciji za okolje (Arso) so za Razkrinkavanje.si ocenili, da je naslov prispevka, da se bo v Sloveniji zgodil rušilni potres, »tehnično pravilen, saj so rušilni potresi v Sloveniji možni«. Ni pa ustrezen, ker je iz njega »mogoče zaključiti, da se bo potres zgodil kmalu«. 

Pojasnili so, da so se v Sloveniji »že zgodili rušilni potresi in se bodo tudi v prihodnje, so pa zelo, zelo redki. Časovno in krajevno jih ne moremo napovedati. Znamo pa oceniti, kako močni potresi se lahko zgodijo na nekem območju v izbranem obdobju.«

Potresna ogroženost je sicer kombinacija potresne nevarnosti, ranljivosti stavbe in naseljenosti. Karta projektnega pospeška tal, ki prikazuje potresno nevarnost, kaže, da je meja z Italijo, zahodno od Bovca, potresno najbolj ogroženo območje. Skoraj enako je ogroženo območje okrog Idrije in v vzhodnem delu Slovenije, okrog Brežic. Med nevarna območja spada tudi Ljubljana z okolico, kar je po oceni Arsa posledica velike gostote naseljenosti.

Ministrstvo za naravne vire in prostor je marca lani pripravilo osnutek resolucije o krepitvi potresne varnosti, katere cilj je izboljšanje potresne varnosti. Poudarili so, da bi morali več sredstev vložiti v celostno prenovo stavb. Koliko, niso pojasnili. Med rešitvami so navedli tudi usposabljanje strokovnjakov s področja gradnje in zagotovitev finančnih sredstev za prenovo potresno ogroženih stavb. Resolucija je trenutno v medresorskem usklajevanju. 

Odziv uredništva portala Svet24.si bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Na portalu Svet24.si so objavili prispevek z naslovom »Resno opozorilo strokovnjakov: V Sloveniji se bo zgodil rušilni potres«. Pri tem so se sklicevali zgolj na profesorja potresnega inženirstva Petra Fajfarja.

Na Arsu so ocenili, da je naslov tehnično pravilen, saj so rušilni potresi v Sloveniji možni, a da je iz naslova mogoče sklepati, da se bo potres zgodil kmalu, zato je neustrezen. Pojasnili so, da rušilnih potresov časovno in krajevno ni mogoče napovedati, podajo lahko zgolj oceno potencialne moči potresov na posameznem območju v izbranem obdobju.

Trditev portala v naslovu prispevka, da se bo v Sloveniji zgodil rušilni potres, je klik vaba. Namen objave je pritegniti pozornost s senzacionalnim naslovom. V naslovu citirajo Petra Fajfarja, ki je zapisal, da se bo tudi v Sloveniji zgodil rušilni potres, a dodal, da znanost še ne dopušča odgovora, »kdaj se bo takšen potres zgodil«, kar je avtor članka navedel v besedilu, ki je bilo naslovljeno kot klik vaba. 

 

Klik vaba

Objava, katere naslov nima podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom o vsebini, ki je v članku ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja lahko pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.


 

Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.