Nova24tv.si manipulativno o DNK-testiranju migrantov v ZDA

Avtor: Martin Justin

 

TRDITEV

»Podatki iz leta 2022 kažejo, da eden od desetih migrantskih otrok ni bil v krvnem sorodstvu s spremljajočimi odraslimi ilegalci.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si

 

Po podatkih ameriške službe za carino in nadzor meje je v prvih štirih mesecih letošnjega leta mejo med ZDA in Mehiko poskušalo nezakonito prečkati dobrih 602 tisoč migrantov, kar je 16,5 odstotka manj kot v istem obdobju lani. Foto: Xinhua/STA

Portal Nova24tv.si je 23. maja poročal, da po podatkih iz leta 2022 »eden od desetih migrantskih otrok«, ki so poskušali nezakonito prečkati mejo med ZDA in Mehiko, ni bil v sorodu s spremljajočimi odraslimi migranti. 

V prispevku z naslovom »Biden za krepitev trgovine z otroki na južni meji« so poročali, da naj bi ZDA 31. maja prenehale z uporabo hitrih testov DNK za ugotavljanje sorodstvenih vezi med otroki in odraslimi migranti, ki jih spremljajo pri prehodu meje. 

Ameriške oblasti tako testiranje DNK izvajajo od maja 2019, uvedli pa so ga kot orodje za odkrivanje lažnih družin. Po odločitvi okrožnega sodišča v zvezni državi Kalifornija iz leta 2020 mora ministrstvo za domovinsko varnost sum, da odrasli in otrok nista v sorodu, potrditi s testom DNK, preden ju loči. 

Po poročilu nadzornega organa ministrstva za domovinsko varnost iz lanskega februarja so uslužbenci službe za priseljevanje in carino med junijem 2019 in septembrom 2021 izvedli 3516 testov DNK. Teste so uporabili v primerih, ko družinskih vezi niso mogli potrdili na podlagi dokumentov ali intervjujev z migranti. V 300 primerih niso potrdili sorodstva med otroki in njihovimi domnevnimi starši.

Poročilo navaja tudi število družin, ki so poskušale nezakonito prečkati mejo med ZDA in Mehiko. Od julija 2019 do septembra 2021, torej v obdobju, ki je mesec dni krajše od obdobja poročanja o izvedenih testih, je to poskušalo nekaj več kot 650 tisoč družin. 

Nova24tv.si se je v prispevku sklicevala na podatke iz leta 2022. Kot vir novice so navedli ameriški portal Dailywire.com, ki po analizi ameriškega portala Mediabiasfactcheck.com, ki preverja točnost poročanja in politično usmerjenost medijev, pogosto poroča netočno in pristransko. Ne Dailywire.com ne Nova24tv.si nista navedla vira za podatke o rezultatih testiranja DNK.

Razkrinkavanje.si je za pojasnilo, ali so podatki za leto 2022 že na voljo, prosilo ministrstvo za domovinsko varnost, službo za priseljevanje in carino ter službo za carino in nadzor meje, a se še niso odzvali.

Portal Dailywire.com se je skliceval na poročanje portala Justthenews.com, ki ga Mediabiasfactcheck.com označuje za nezanesljivega. Ta portal je objavil domnevni dopis službe za carino in nadzor meje, ki naj bi obmejne uslužbence obvestila, da se z 31. majem letos izteče pogodba z dobaviteljem testov DNK. V dopisu piše, da naj bi se s tem končalo tudi DNK-testiranje migrantskih družin. 

Služba za carino in nadzor meje po dostopnih informacijah ni potrdila pristnosti dopisa. Na njen odziv prav tako še čakamo.

Novo24tv.si smo seznanili z ugotovitvami Razkrinkavanja.si. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Spletni portal Nova24tv.si je 23. maja poročal, da po podatkih iz leta 2022 »eden od desetih migrantskih otrok«, ki so poskušali nezakonito prečkati mejo med ZDA in Mehiko, ni bil v sorodu s spremljajočimi odraslimi migranti.

Od junija 2019 na meji med ZDA in Mehiko res izvajajo testiranje DNK za ugotavljanje sorodstvenih vezi med otroki in odraslimi migranti, v katerih spremstvu prečkajo mejo. Uvedli so jih kot orodje za odkrivanje lažnih družin. Ministrstvo za domovinsko varnost mora po odločitvi sodišča iz leta 2020 sum, da otrok in starš nista v sorodu, potrditi s testom DNK, preden ju loči. 

Služba za priseljevanje in carino je med junijem 2019 in septembrom 2021 izvedla 3516 testov DNK. V 300 primerih test ni potrdil sorodstvenih vezi.

Trditev Nove24tv.si, da med migranti, ki so leta 2022 poskušali prečkati mejo med ZDA in Mehiko, eden od desetih otrok ni bil v sorodu z odraslimi migranti, v katerih spremstvu je bil, je manipulativna.

 

Manipulacija

Objava, ki uporablja točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako da pripeljejo do napačnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.