Nizozemska ne bo legalizirala medicinske zastrupitve neozdravljivo bolnih otrok

Avtorica: Eva Gračanin

 

TRDITEV

»Nizozemska bo legalizirala medicinsko zastrupitev neozdravljivo bolnih otrok, starih samo eno leto.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

24kul.si


 

Nizozemska je bila po podatkih svetovne zdravstvene organizacije (WHO) prva država, ki je leta 2001 uzakonila evtanazijo. Foto: Unsplash

Spletni portal 24kul.si je 28. junija objavil članek z naslovom »Nizozemska bo legalizirala medicinsko zastrupitev neozdravljivo bolnih otrok, starih samo eno leto«. Poročali so, da bo nizozemska vlada »razširila svoje predpise o evtanaziji tako, da bodo vključevali tudi pomoč pri smrti otrok, starih od enega do 12 let«.

Nizozemska vlada je 14. aprila na svojem spletnem mestu objavila, da pripravljajo spremembe uredbe o pozni prekinitvi nosečnosti in prekinitvi življenja pri novorojenčkih (LZA/LP). Napovedala je, da bo ta vključevala pogoje za prekinitev življenja pri otrocih, starih od enega do 12 let. 

Ocenili so, da gre za pet do deset neozdravljivo bolnih otrok na leto, ki jim paliativna oskrba ne more pomagati in za katere se pričakuje, da bodo v bližnji prihodnosti umrli. Poudarili so, da je zanje »prekinitev življenja edina razumna alternativa za konec brezupnega in neznosnega trpljenja«. 

Zdajšnja uredba dovoljuje prekinitev življenja otrok, starih do enega leta. Zdravnik mora o odločitvi glede prekinitve poročati komisiji za ocenjevanje LZA/LP, ki presodi, ali je zdravnik ravnal skrbno, torej da se je posvetoval s starši in z vsaj še enim neodvisnim zdravnikom.

Za nizozemske otroke, starejše od 12 let, možnost prekinitve življenja ureja zakon o prekinitvi življenja na zahtevo in o pomoči pri samomoru. Oboje je dovoljeno v primeru neznosnega trpljenja pacienta, če je sposoben razumno pojasniti svojo odločitev in se s tem strinjajo njegovi skrbniki.

Specialist pediatrije Matjaž Homšak je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da izraz medicinska zastrupitev nima ustrezne medicinske razlage, sicer pa gre za dejanje, ki se »zgodi po pomoti«. Poudaril je, da ni povezana z evtanazijo, med drugim zato, ker je ta prostovoljna.

V slovenskem medicinskem slovarju ljubljanske medicinske fakultete ni pojma medicinska zastrupitev, zastrupitev pa je opredeljena kot »stanje po vnosu strupa v organizem«. 

Kot smo poročali 9. maja v prispevku o pogojih za izvedbo evtanazije v Belgiji, je prekinitev življenja opredeljena kot pomoč pri samomoru ali evtanazija. 

Odziv uredništva 24kul.si bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Portal 24kul.si je objavil članek z naslovom »Nizozemska bo legalizirala medicinsko zastrupitev neozdravljivo bolnih otrok, starih samo eno leto«.

Nizozemska vlada je aprila napovedala spremembo uredbe LZA/LP, ki ureja prekinitev življenja pri novorojenčkih in pozno prekinitev nosečnosti. Uredba zdaj določa pogoje za prekinitev življenja dojenčkov, starih do enega leta, v primeru neozdravljive bolezni.

Vlada je napovedala možnost prekinitve življenja za neozdravljivo bolne otroke, stare od enega do 12 let, pri katerih možnosti paliativne oskrbe ne zadoščajo za lajšanje trpljenja.

Glagol legalizirati v naslovu implicira, da se »medicinske zastrupitve« že izvajajo, z novo uredbo pa se bodo izvajale legalno, kar ne drži. Nizozemska vlada je napovedala uzakonitev evtanazije za neozdravljivo bolne otroke, stare od enega do 12 let, ki jim paliativna oskrba ne more več pomagati, ne bo pa »legalizirala medicinske zastrupitve«.

Izraz »medicinska zastrupitev« po besedah specialista pediatrije Matjaža Homška nima ustrezne medicinske razlage in ni povezana z evtanazijo.

Trditev, da bo Nizozemska legalizirala zastrupitev neozdravljivo bolnih otrok, starih samo eno leto, ne drži.

 

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.