Nova24tv pristransko o gospodarski rasti v času Janševe vlade

Avtor: Tina Geč

 

TRDITEV

»Sloveniji gre pod Golobovo vlado gospodarsko precej slabše kot pod Janševo vlado. V času prejšnje vlade je namreč BDP po vseh izračunih rastel izjemno.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si



 

Na padec BDP leta 2020 so vplivale predvsem epidemiološke razmere in z njimi povezane omejitve. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Spletni portal Nova24tv je v prispevku 14. februarja primerjal rast slovenskega bruto domačega proizvoda (BDP) med mandatoma zadnjih dveh vlad. Trdili so, da je gospodarska rast v času Golobove vlade precej slabša kot v času prejšnje, Janševe vlade, ko je »BDP po vseh izračunih rastel izjemno«.

Mandat vlade Janeza Janše je trajal od marca 2020. do junija 2022., ko je nastopila vlada Roberta Goloba.

Statistični urad je BDP leta 2019 ocenil na 48.393 milijonov evrov. Po podatkih urada se je BDP leta 2020 v primerjavi z letom 2019 zmanjšal za 4,2 odstotka. V primerjavi s prejšnjim letom se je BPD leta 2021 povečal za 8,2, leta 2022 za 2,5, lani pa za 1,6 odstotka.

Po ugotovitvah urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je leta 2020 večletno gospodarsko rast prekinila epidemija covida-19. Kot so poudarili, so vladni ukrepi občutno ublažili izpad prihodkov gospodarstva in prebivalstva.

Vpliv protikoronskih ukrepov tako na nacionalni ravni kot v okviru Evropske centralne banke in evropske komisije je bil ključen tudi leta 2021, »sprva za ohranjanje, v nadaljevanju leta pa za ponovni zagon zlasti storitvenih dejavnosti«, so pojasnili za Razkrinkavanje.si.

Dodali so, da se je leta 2021 zaradi postopnega sproščanja zajezitvenih ukrepov povečala predvsem zasebna potrošnja, prav tako pa sta po ocenah Umarja na gospodarsko rast vplivala unovčevanje turističnih bonov in okrevanje na trgu dela.

Visoka rast BDP v letu 2021 je bila posledica nizkega BDP v letu 2020, kar je po recesiji sicer pogost pojav, tako se je podobno dogajalo povsod po svetu, so še pojasnili.

Umar je v poročilu ugotovil, da so se med epidemijo kljub vladnim ukrepom močno zaostrile težave sistemov socialne zaščite, predvsem zmogljivost zdravstvenega sistema in problematika čakalnih dob. Prav tako se je zaradi pomanjkanja začasnih zaposlitev nadpovprečno povečala brezposelnost mladih.

Portal Nova24tv smo seznanili z ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Portal Nova24tv je 14. februarja objavil prispevek o rasti bruto domačega proizvoda (BDP) v obdobju zadnjih dveh vlad. Trdili so, da je gospodarska rast v času Golobove vlade precej slabša kot v času Janševe vlade, ko je »BDP po vseh izračunih rastel izjemno«.

Po podatkih statističnega urada se je BDP v letu 2020, ko je mandat nastopila Janševa vlada, znižal za 4,2 odstotka, leta 2021 pa se je povečal za 8,2 odstotka. Leta 2022, ko je mandat nastopila Golobova vlada, se je BDP povečal za 2,5, lani pa za 1,6 odstotka.

Na gibanje BDP v letih 2020 in 2021 so po ugotovitvah urada za makroekonomske analize in razvoj vplivali protikoronski ukrepi na državni in evropski ravni. Hitro okrevanje BDP v letu 2021 je bilo med drugim posledica nizkega BDP v letu 2020.

Trditev, da je gospodarska rast v času Golobove vlade precej slabša kot v času Janševe vlade, ko je BDP rastel izjemno, je pristranska. BDP se je leta 2021 res povečal, vendar je portal izpustil pomembne informacije o okoliščinah povečanja, denimo o vplivu protikoronskih ukrepov in nizkega BDP leta 2020 zaradi epidemije covida-19.

 

Pristransko

Objava, iz katere je jasno razvidno, da razširja dejstva ali stališča posamezne interesne skupine, naj bo ta politična, gospodarska, kulturna ali kakšna druga. Gre za selektivno predstavitev informacij in izpuščanje drugih, da bi podprli določeno tezo. Informacije so sicer pogosto lahko točne, vendar ne prikazujejo celotne slike.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Dopolnitev, 13. 3. 2024

Boris Tomašič, direktor podjetja Nova hiša, ki izdaja spletni portal Nova24tv, se je na novinarska vprašanja odzval po objavi. Zapisal je, da so razlogi za razlike v rasti BDP učinkovito ukrepanje vlade Janeza Janše ter slabo ukrepanje vlade Marjana Šarca in vlade Roberta Goloba.