O odhodu zdravnikov v tujino ni natančnih podatkov

Razkrinkavanje.si

Novinarji Razkrinkavanja.si so med včerajšnjim predvolilnim soočenjem na Pop TV v živo preverjali verodostojnost trditev kandidatov političnih strank.

 
 
 
 

Foto: Daniel Novakovič/STA

 

Tina Bregant, Povežimo Slovenijo

»V Sloveniji po raziskavah evropske komisije manjka tisoč zdravnikov.«

 

Po zadnjem poročilu evropske komisije je bilo leta 2019 v Sloveniji 3,3 zdravnika na tisoč prebivalcev, kar je 0,6 manj od povprečja EU. Po evidenci statističnega urada je v Slovenija leta 2019 živelo nekaj manj kot 2,01 milijona prebivalcev.

Če podatke evropske komisije o številu zdravnikov na 1000 prebivalcev preračunamo v absolutne številke, je bilo tistega letaj 6.911 zdravnikov. Da bi dosegli evropsko povprečje, bi jih moralo biti 8.184, torej 1.273 več.

Po pojasnilih zdravniške zbornice natančnih podatkov o številu odhodov zdravnikov v tujino nimajo.

V stranki Povežimo Slovenijo na naše vprašanje niso odgovorili. 

Trditev Tine Bregant smo uvrstili v sivo cono.

 

Jani Möderndorfer, LMŠ 

»Veliko se govori, da zdravniki odhajajo. Saj ni res. V lanskem letu jih je šlo v tujino šest, leto pred tem 11, še eno leto prej pa 17.«

 

V stranki LMŠ so pojasnili, da se je poslanec Jani Möderndorfer skliceval na podatke zdravniške zbornice o številu potrdil o dobrem imenu, izdanih članom zbornice, ki jih zdravniki od zbornice pridobijo, kadar želijo denimo delati v tujini. 

Podatki zbornice kažejo, da je lani za potrdilo zaprosilo 309 zdravnikov, od tega jih je šest v vlogi označilo, da ga potrebujejo zaradi odhoda v tujino. Leta 2020 je bilo takih 11 od 169, leta 2019 pa 21 od 285 in ne 17, kot je dejal Möderndorfer.

V LMŠ so pojasnili, da je Möderndorfer pri navajanju podatkov nenamerno zamenjal letnici, saj je 17 zdravnikov potrdilo o dobrem imenu zaradi odhoda v tujino potrebovalo leta 2018. To drži.
Z zdravniške zbornice so sporočili, da podatki o izdanih potrdilih o dobrem imenu ne odražajo dejanskega stanja o zaposlitvah zdravnikov v tujini, saj so lahko izdana za različne namene, denimo za opravljanje prakse, zaposlitev ali izobraževanje. Prav tako ne kažejo nujno tudi dejansko uresničenih odhodov. 

Pojasnili so, da natančnih podatkov o številu odhodov zdravnikov v tujino ne spremljajo, saj zdravniki niso dolžni javljati, da se zaposlujejo v tujini.

Po oceni zdravniške zbornice se med letoma 2015 in 2020 285 oziroma 15,6 odstotka diplomantov ni zaposlilo v slovenskem zdravstvu. Med 1822 diplomanti obeh medicinskih fakultet v teh letih se jih namreč 138 ni včlanilo v zdravniško zbornico, 147 pa se jih je iz nje izpisalo. Članstvo v zbornici je pogoj za opravljanje zdravniškega poklica v Sloveniji.

Podatki evropske komisije kažejo, da je lani sedem doktorjev medicine iz Slovenije v državah EU zaprosilo za priznanje izobrazbe. Leta 2019 je bilo takšnih 61, leta 2018 pa 51. 
Trditev Janija Möderndorferja smo med včerajšnjim spremljanjem soočenja uvrstili v sivo cono, saj drži le delno. Leta 2019 se je namreč za odhod v tujino odločilo 21 zdravnikov, ne 17, kot je dejal Möderndorfer.

Na zbornici so pojasnili, da natančnih podatkov o številu odhodov zdravnikov v tujino ne spremljajo, saj zdravniki niso dolžni javljati, da se zaposlujejo v tujini.

V LMŠ so pojasnili, da se je Möderndorfer pri navajanju podatkov zmotil v letnici, saj je 17 zdravnikov v tujino odšlo leta 2018, ne 2019,, zato smo oceno spremenili in trditev označili za šlamparijo.

 

Jelka Godec, SDS

»Kolikor vem, takrat Ema ni govorila o tem, da se z Janssenom ne cepi.«

 

Voditeljica je državno sekretarko v kabinetu predsednika vlade Jelko Godec vprašala, zakaj je vlada kljub opozorilom stroke, naj ustavijo cepljenje z Janssenovim cepivom, na dan, ko je po cepljenju tragično umrla 20-letnica, naročila zaloge tega cepiva. 

Evropska agencija za zdravila (Ema) septembra lani v varnostnem poročilu o Janssenovem cepivu res ni odsvetovala cepljenja z njim.

Trditev Jelke Godec drži.