Ocene o številu žrtev v taborišču Jasenovac so nezanesljive

Avtor: Matej Simič

 

TRDITEV

»V Jasenovcu je bilo med 700.000 žrtvami tudi osem slovenskih katoliških duhovnikov. In zdaj bomo na Slovenskem organizirali koncert, kjer se dobesedno opeva Maksove mesarje? Vjekoslav 'Maks' Luburić je bil vodja koncentracijskih taborišč v NDH. Odvratno in sprevrženo do konca.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

twitter

 
Nekdanji minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je na twitterju opozoril, da hrvaški pevec Marko Perković – Thompson v svojih pesmih opeva vodjo koncentracijskih taborišč. Foto: Nebojša Tejić/STA

Nekdanji minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je na twitterju opozoril, da hrvaški pevec Marko Perković – Thompson v svojih pesmih opeva vodjo koncentracijskih taborišč. Foto: Nebojša Tejić/STA

»Odvratno in sprevrženo do konca,« je odločitev notranjega ministrstva o odpravi prepovedi koncerta hrvaškega nacionalističnega pevca Marka Perkovića – Thompsona komentiral nekdanji minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo. Na twitterju je 9. junija zapisal, da je v koncentracijskem taborišču Jasenovac izgubilo življenje 700 tisoč ljudi, med njimi tudi osem slovenskih katoliških duhovnikov. Spraševal se je, ali bomo »na Slovenskem organizirali koncert, kjer se dobesedno opeva Maksove mesarje«. Vjekoslav Maks Luburić je bil namreč vodja tega taborišča.

Ministrstvo za notranje zadeve je 3. junija ustavilo postopek za prepoved prireditve in zadevo vrnilo mariborski policijski upravi. Tamkajšnja upravna enota je 4. maja letos Thompsonov koncert, ki je bil najprej napovedan za maj leta 2017, že drugič prepovedala, med drugim zaradi pesmi, v katerih Thompson poveličuje ustaštvo. Pevec je 8. junija na svojem facebook profilu sporočil, da koncerta zaradi pandemije novega koronavirusa v bližnji prihodnosti ne bo. 

Med drugo svetovno vojno je bilo v Jasenovcu na Hrvaškem, v bližini meje z Bosno in Hercegovino, vojno taborišče, delovalo je med letoma 1941 in 1945. Jernej Borovnik – Bartol, predsednik odbora taboriščnikov za Jasenovac, Staro Gradiško in Lepoglavo, je spomine na taborišče zbral v knjigi, v kateri med drugim navaja, da so nemške okupacijske oblasti zaradi ponemčevanja Štajerske v taborišče izgnale med 220 in 260 tisoč Slovencev. Srbe, žide in muslimane na območju tedanje Neodvisne države Hrvaške (NDH) so z namenom, da bi ustvarili »čist hrvaški narod«, v taborišču iztrebljali tudi tamkajšnji ustaši, še piše v knjigi.

Točno število smrtnih žrtev ni znano

»Pri podatkih, ki omenjajo 700 tisoč žrtev, gre za ocene, ne pa za konkretne poimenske sezname. Na tej podlagi je ugotovljenih manj kot 100 tisoč žrtev,« je za Razkrinkavanje.si zapisal zgodovinar dr. Bojan Godeša z inštituta za novejšo zgodovino (INZ). Zgodovinar dr. Damijan Guštin z istega inštituta pa meni, da »število 700 tisoč žrtev po vsej verjetnosti ne drži«. 

Na uradnem spletnem mestu v spomin na taborišče v Jasenovcu je poimensko navedenih 83.145 ljudi, ki so jih v taborišču ubili. Guštin je pojasnil, da taboriščna dokumentacija ni ohranjena in da nekateri dvomijo tudi o uradnem seznamu žrtev, saj naj bi bilo med navedenimi veliko podvojenih imen in tistih, ki so življenje izgubili drugje. 

Število 700 tisoč ubitih v Jasenovcu po njegovih besedah izvira pretežno iz ocen jugoslovanskih, večinoma srbskih, zgodovinarjev na začetku šestdesetih let in je dve desetletji veljalo za edini verodostojen podatek. Po ocenah tedanjih jugoslovanskih oblasti po zaprtju taborišča leta 1945, pravi Guštin, je bilo žrtev med 500 in 600 tisoč. »Po vojni pa so v nemških arhivih odkrili tudi poročilo oficirja SS Ernsta Ficka [nemškemu nacističnemu vojnemu zločincu in enemu najvplivnejših voditeljev tretjega rajha] Heinrichu Himmlerju, ki je marca 1944 ocenil, da je bilo v vseh ustaških taboriščih ubitih med 600 in 700 tisoč ljudi,« je še pojasnil Guštin.

Kot je še navedel, so demografske raziskave in sestavljeni poimenski seznami žrtev pokazali, da je bilo ocenjeno število žrtev previsoko. »Vprašanje ima seveda močne politične in mednacionalne konotacije,« je dodal Guštin.

Med žrtvami v taborišču so bili po Guštinovih besedah tudi slovenski katoliški duhovniki. Nemci so leta 1941 duhovnike iz Štajerske izgnali na Hrvaško, sprejela jih je zagrebška nadškofija. Tam so jih aretirali in odpeljali v Jasenovac, je pojasnil.

Znanih in evidentiranih je osem slovenskih duhovnikov, ki so umrli v Jasenovcu, sta za Razkrinkavanje.si potrdila Godeša in Guštin. Sedem jih je izgubilo življenje jeseni 1942, eden pa v začetku leta 1945.

 Thompson opeva Maksove morilce

Zgodovinarja Godeša in Guštin sta potrdila tudi, da je taborišče v Jasenovcu vodil hrvaški ustaš Vjekoslav Maks Luburić. Guštin je še pojasnil, da je Luburić taborišče organiziral po nemškem zgledu, od poletja 1941 do jeseni 1942 pa je bil tudi vodja oddelka ustaške nadzorne službe.

»Avtorji, ki so to temo raziskovali, trdijo, da je imel Luburić velik vpliv. Neformalno vodstvo koncentracijskih taborišč je ohranil tudi, ko so ga premestili v vojsko,« je navedel Guštin in še dodal, da naj bi po pričevanju tistih, ki so krutosti taborišča preživeli, Luburić sodeloval pri ubijanju ujetnikov.

O vodji taborišča Maksu Luburiću, njegovih privržencih in njihovih zločinih v pesmi Jasenovac i Gradiška Stara (Jasenovac in Stara Gradiška) poje hrvaški nacionalistični pevec Thompson. Začne se z verzom: »Jasenovac i Gradiška Stara, to je kuća Maksovih mesara«. (Jasenovac in Stara Gradiška, to je dom Maksovih mesarjev.)

Nekdanji minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je podatek o 700 tisoč smrtnih žrtvah prebral v vloženi interpelaciji proti ministru za notranje zadeve Alešu Hojsu. Pred objavo tvita je informacijo preveril v nekaterih virih, kot je Wikipedija. »Številke zelo variirajo, kar kaže na to, da so te ocene raziskovalcev na neki način politične,« je v odgovoru še zapisal Pikalo.

S K L E P

Jernej Pikalo je tvitnil, da je v taborišču Jasenovac, ki ga je vodil Vjekoslav Maks Luburić, izgubilo življenje osem slovenskih katoliških duhovnikih, kar po navedbah zgodovinarjev Godeše in Guština drži.

Navedel je še, da je v taborišču umrlo 700 tisoč ljudi, vendar točnega podatka o številu žrtev v Jasenovcu po navedbah zgodovinarjev ni. Podatek o 700 tisoč umrlih so v šestdesetih letih navajali predvsem srbski zgodovinarji, glede na demografske raziskave in poimenske sezname žrtev pa je številka po Guštinovi oceni previsoka. Na uradnem spletnem mestu v spomin na dogodke v Jasenovcu je sicer poimensko navedenih 83.145 identificiranih žrtev.

Tvit ne drži v celoti, zato ga uvrščamo v sivo cono.

 

Siva cona.png

Siva cona

Objava, ki samo delno drži. Oznako uporabljamo zlasti pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png