Palestinski parlament s Hamasovo večino razpuščen leta 2018

Avtor: Martin Justin

 

TRDITEV

»Leta 2006 je [Hamas] zmagal na volitvah v palestinski parlament (večino ohranja še dandanes, kar pomeni, da takšen način vodenja Palestinci večinoma podpirajo), okrepil politično moč in izrinil rivalsko gibanje Fatah predsednika Mahmuda Abasa.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si


 
 

Od leta 1993, ko sta Izrael in Palestinska osvobodilna organizacija (PLO) podpisala tako imenovani sporazum iz Osla, so prebivalci Gaze in Zahodnega brega svoje predstavnike v palestinskem parlamentu volili dvakrat. Foto: DPA/STA

Spletni portal Nova24tv je 10. oktobra v prispevku o gibanju Hamas poročal, da je to zmagalo na volitvah v palestinski parlament leta 2006, nato pa okrepilo svojo politično moč in izrinilo gibanje Fatah predsednika Mahmuda Abasa. Poročali so tudi, da Hamas večino v parlamentu ohranja še danes, kar naj bi pomenilo, da »takšen način vodenja Palestinci večinoma podpirajo«.

Leta 1993 sta Izrael in Palestinska osvobodilna organizacija podpisala tako imenovani sporazum iz Osla, s katerim se je Izrael zavezal k umiku iz območij Gaze in Zahodnega brega ter podpori avtonomne palestinske oblasti. Od podpisa sporazuma so volitve v palestinski parlament potekale dvakrat. 

Na prvih je večino dobila stranka Fatah, gibanje Hamas pa na teh volitvah ni sodelovalo.

Druge parlamentarne volitve so bile leta 2006, udeležilo se jih je 78,2 odstotka volilnih upravičencev. Gibanje Hamas, ki ga EU od leta 2003 uvršča med teroristične organizacije, je na volitvah dobilo 74 od 132 sedežev v parlamentu. 

Politologa Francesco Cavatorta in Robert Elgie sta v članku, objavljenem v znanstveni reviji Parliamentary Affairs, zapisala, da je Hamas po volitvah oblikoval koalicijo z drugouvrščeno stranko Fatah. Zaradi spopadov pripadnikov teh strank, v katerih je Hamas prevzel oblast nad Gazo, je predsednik Mahmud Abas junija 2007 vlado razpustil in razglasil izredne razmere. 

Parlament se od leta 2007 ni sestal na redni seji, leta 2018 je vrhovno sodišče odločilo o njegovi razpustitvi. 

Da od leta 2006 ni bilo volitev v palestinski parlament, je za Razkrinkavanje.si opozoril tudi Primož Šterbenc, docent na fakulteti za management univerze na Primorskem in avtor več znanstvenih člankov o političnih razmerah na Bližnjem vzhodu.

Podpora, ki jo je Hamas dobil na tistih volitvah, je po njegovi oceni sicer »vsekakor jasno odražala voljo prebivalcev Zahodnega brega in Gaze«. Takratna zmaga Hamasa je bila, pravi, odraz razočaranja Palestincev nad neuspehom mirovnega procesa v obdobju 1993–2000, ki ga je v sodelovanju z Izraelom izvajala palestinska vlada.

Šterbenc je opozoril, da večinska podpora Hamasu leta 2006 ne odraža stališča Palestincev danes: »Ne moremo kar trditi, da ima Hamas večinsko podporo, ker jo je dobil leta 2006 na zadnjih parlamentarnih volitvah.«

Predsednik Abas je sicer leta 2021 razglasil, da bodo parlamentarne in predsedniške volitve potekale maja in julija tistega leta, a jih je aprila zamaknil za nedoločen čas. Po poročanju tiskovne agencije Reuters se je za zamik odločil, ker naj bi bila nekaterim Palestincem udeležba na volitvah onemogočena zaradi izraelske okupacije.

Portal Nova24tv smo seznanili z ugotovitvami. Odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Portal Nova24tv je 10. oktobra poročal, da je Hamas leta 2006 zmagal na volitvah v palestinski parlament in izrinil gibanje Fatah. Poročali so tudi, da ima Hamas še danes večino v palestinskem parlamentu, kar naj bi pomenilo, da takšen način vodenja Palestinci večinoma podpirajo.

Gibanje Hamas je na parlamentarnih volitvah leta 2006 dobilo večino in oblikovalo koalicijsko vlado s stranko Fatah. Predsednik Mahmud Abas je nato razpustil vlado in tako se palestinski parlament ni sestal od leta 2007, leta 2018 pa ga je tamkajšnje vrhovno sodišče tudi uradno razpustilo.

Kot je za Razkrinkavanje.si poudaril Primož Šterbenc s fakultete za management univerze na Primorskem, na podlagi volilne zmage Hamasa leta 2006 ni mogoče trditi, da Hamas večinsko podporo volivcev uživa še danes. 

Trditev, da je Hamas na volitvah leta 2006 dobil večino v palestinskem parlamentu, drži. Prav tako drži, da je Hamas leta 2007 v spopadih z drugouvrščeno stranko Fatah prevzel oblast nad Gazo.

Trditev, da ima Hamas še danes večino v palestinskem parlamentu, pa ne drži, saj je tega vrhovno sodišče leta 2018 razpustilo. Tako tudi to, da zmaga Hamasa na parlamentarnih volitvah leta 2006 pomeni, da takšen način vodenja Palestinci večinoma podpirajo še danes, ne drži.

 

Drži

Objava, ki drži. Trditev je podprta s podatki iz zanesljivih virov, v ustreznem kontekstu in ni predstavljena zavajajoče.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij