Planet lepote psevdoznanstveno o izginjanju kromosoma Y

Avtorica: Lara Drugovič

 

TRDITEV

»Strokovnjaki pravijo, da kromosom Y izginja, s tem pa tudi moški spol in človeška vrsta.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Planet lepote


 

V zadnjih 6 milijonih let ni bil izgubljen niti en gen s kromosoma Y, je pojasnil Peter Dovč s katedre za genetiko, animalno biotehnologijo in imunologijo na ljubljanski biotehniški fakulteti. Foto: Belova59/Pixabay

»Strokovnjaki pravijo, da kromosom Y izginja, s tem pa tudi moški spol in človeška vrsta,« so 12. junija trdili na spletnem mestu Planet lepote v prispevku, v katerem so zapisali, da se kromosom Y slabša in lahko v nekaj milijonih let izgine, z njim pa tudi ljudje.

Pri tem so se sklicevali na študijo, leta 2022 objavljeno v znanstveni reviji Proceedings of the National Academy of Science, v kateri so avtorji preučevali nove mehanizme za spolno reprodukcijo podgan, ki nimajo kromosoma Y.

Avtorji študije so ugotovili, da pri vrsti podgan iz Japonske, ki nimajo kromosoma Y, spol določa gen na kromosomu 3, ki ni spolni kromosom. Toda avtorji niso ugotovili, da se podobna sprememba lahko zgodi pri človeku. Prav tako niso napovedali, da bi taka sprememba povzročila konec moškega spola ali človeške vrste.

Človeška spolna kromosoma X in Y sta se v zadnjih 200 do 300 milijonih let razvila iz para navadnih kromosomov, toda v tem obdobju sta prenehala z izmenjavo genov, kar je privedlo do delnega genetskega razpada kromosoma Y, so ugotavljali avtorji strokovnega članka, leta 2012 objavljenega v znanstveni reviji Nature.

Po ugotovitvah avtorjev članka, v katerem so primerjali kromosoma Y pri človeku in opici makak, je v zadnjih 25 milijonih let do izgube genov prišlo le na najmlajšem delu človeškega kromosoma Y, ki predstavlja manj kot tri odstotke kromosoma. Drugi deli v zadnjih 25 milijonih let niso izgubljali genov.

Peter Dovč, redni profesor na katedri za genetiko, animalno biotehnologijo in imunologijo na ljubljanski biotehniški fakulteti, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je kromosom Y v zadnjih 160 milijonih let ohranil le 45 izmed približno 1700 začetnih genov.

V zadnjih 6 milijonih let, ko sta se človek in šimpanz ločila na dve biološki vrsti, pa ni bil izgubljen niti en gen s kromosoma Y, je poudaril. Krajšanje kromosoma Y bi upočasnila tudi naravna selekcija, ki bi osebe z nefunkcionalnim kromosomom Y izločila hitreje kot tiste z delujočim. 

»Teoretično je mogoče, da se bo proces krajšanja kromosoma Y nadaljeval, vendar ne moremo napovedati niti hitrosti niti obsega, s tem pa tudi ne posledic tega procesa za reprodukcijo človeške vrste,« je še poudaril Dovč. 

Opozoril je, da je do skrajšanja ali izgube kromosoma Y prišlo pri relativno majhnih populacijah sesalcev, ki so za determinacijo spola razvili nadomestne mehanizme. To sicer nakazuje na možnost, da bi to funkcijo pri ljudeh prevzel drug kromosom ali nov gen.

Do krajšanja oziroma izgube kromosoma Y je res prišlo pri majhnih populacijah sesalcev, kot so podgane, ki so jih analizirali avtorji študije iz leta 2022, na katero se je sklicevalo spletno mesto, vendar je za take spremembe potrebnih več generacij, kar pri človeku pomeni veliko daljše obdobje kot pri kratkoživečih podganah.

Spletno mesto Planet lepote smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Spletno mesto Planet lepote je 12. junija trdilo, da kromosom Y po navedbah strokovnjakov izginja, s tem pa tudi moški spol in človeška vrsta. Sklicevali so se na znanstveno študijo iz leta 2022, v kateri so preučevali spolno reprodukcijo podgan, ki nimajo kromosoma Y.

Avtorji znanstvenega članka, leta 2012 objavljenega v znanstveni reviji Nature, so ugotovili, da je kromosom Y v zadnjih 25 milijonih let gene izgubil le v najmlajšem delu, ki predstavlja manj kot tri odstotke kromosoma.

Peter Dovč, profesor na ljubljanski biotehniški fakulteti, je pojasnil, da kromosom Y v zadnjih 6 milijonih let ni izgubil niti enega gena. Poudaril je, da hitrosti in obsega krajšanja kromosoma Y ni mogoče napovedati, prav tako ne posledic tega procesa za reprodukcijo človeške vrste. 

O študiji, na katero se je skliceval Portal lepote, je dejal, da je do skrajšanja ali izgube kromosoma Y prišlo pri majhnih populacijah sesalcev z veliko krajšo življenjsko dobo, kot je človekova. Za spremembe kromosoma Y pri človeku je zato potrebno veliko daljše obdobje, pri čemer ni mogoče napovedati ne hitrosti ne obsega morebitnih posledic teh sprememb. 

Trditev, da po navedbah strokovnjakov kromosom Y izginja, s tem pa tudi moški spol in človeška vrsta, po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo za psevdoznanost. 

Ker naslov prispevka ne odraža njegove vsebine, smo ga označili tudi za klik vabo. 

 

Psevdoznanost

Objava, ki podatke, stališča ali ugotovitve predstavlja kot znanstvena odkritja ali strokovno podprta dejstva, vendar za to v znanosti ni utemeljene podlage. Takšne objave pogosto tudi izkrivljajo znanstvene ugotovitve.


Klik vaba

Objava, katere naslov nima prave podlage v besedilu, na katero se nanaša. Njen namen je pritegniti pozornost bralcev s senzacionalnim naslovom, ki obljublja vsebino, ki je v članku dejansko ni. Klik vabe so namenjene pridobivanju klikov, ki za izdajatelja pomenijo vir oglaševalskih prihodkov.

Vsi tipi razkrinkanih informacij