Po dostopnih podatkih Vonta ni kršila poslovnika
Avtorica: Nina Rozman
TRDITEV
»Ko poslanec Andrej Hoivik koaliciji nastavi ogledalo glede njihovih povezav z Odlazkovim medijskim imperijem, mu predsednica odbora odvzame besedo in ponovno krši poslovnik državnega zbora.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Poslanska skupina SDS je 22. novembra tvitnila, da je predsednica odbora za kulturo Tamara Vonta z odvzemom besede poslancu SDS Andreju Hoiviku na 13. nujni seji odbora ponovno kršila poslovnik državnega zbora.
Poslanska skupina se je v tvitu sklicevala na 13. nujno sejo odbora za kulturo, ki je potekala isti dan. Poslanci so na seji obravnavali predlog stališča Slovenije do predlagane uredbe evropskega parlamenta in sveta o vzpostavitvi skupnega okvira za medijske storitve na notranjem trgu ter spremembi direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah.
Hoivik je na seji dejal, da je končno čas, »da tudi na nivoju Evropske unije preverimo, kakšna je koncentracija lastnikov in medijev v posamezni članici«. Zatem je navedel, da so mediji v lasti Martina Odlazka blizu največji vladni stranki Gibanje Svoboda, pri čemer se je skliceval na prispevek, ki ga je tistega dne objavil spletni portal Požareport. Dodal je, da Gibanje Svoboda poskuša diskreditirati in uničiti »manjšinske medije«, kot sta tednik Demokracija in Nova 24TV.
Predsednica ga je prekinila s pojasnilom, da je tema razprave predlog stališča Slovenije do predlagane evropske uredbe o vzpostavitvi skupnega okvira za medijske storitve na notranjem trgu. Prosila ga je, naj razpravlja o tem, »traktate o neodvisnih novinarjih« pa bo lahko ponovil ob drugi priložnosti.
Hoivik njene prošnje, naj se drži teme razprave, ni upošteval, zato mu je izrekla opomin.
V državnem zboru so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da komisija za poslovnik v zvezi s 13. nujno sejo odbora za kulturo »ni prejela nobene pobude oziroma predloga in zadeve ni obravnavala«. Dodali so, da statističnih podatkov o kršitvah poslovnika ne zbirajo.
Poslovnik državnega zbora določa, da za red na seji njegovega delovnega telesa skrbi predsedujoči. Določa še, da na seji ne sme nihče govoriti, dokler mu predsedujoči ne da besede, in da sme govornik na njej razpravljati le o vprašanjih, ki so na dnevnem redu.
Predsedujoči lahko za kršitev reda na seji izreče opomin, odvzame besedo ali odstrani kršitelja s seje. Opomin lahko izreče poslancu ali drugemu udeležencu seje, če razpravlja, čeprav mu predsedujoči ni dal besede, če sega govorniku v besedo ali če govori o vprašanju, ki ni na dnevnem redu.
V službi za odnose z javnostmi poslanske skupine Gibanja Svoboda so na vprašanje Razkrinkavanja.si, ali je bilo že kdaj ugotovljeno, da je poslanka Vonta kršila poslovnik, odgovorili, da »poslanka ni bila nikoli seznanjena s kakršnimkoli sklepom, da je kršila poslovnik«.
Poslansko skupino SDS smo seznanili z ugotovitvami. Ko prejmemo odziv, ga bomo objavili.
SKLEP
Poslanska skupina SDS je 22. novembra tvitnila, da je predsednica odbora za kulturo Tamara Vonta, ko je poslancu SDS Andreju Hoiviku na seji odbora odvzela besedo, ponovno kršila poslovnik državnega zbora.
Pri tem so se sklicevali na 13. nujno sejo odbora za kulturo z istega dne, na kateri so poslanci obravnavali predlog stališča Slovenije do predlagane uredbe evropskega parlamenta in sveta o vzpostavitvi skupnega okvira za medijske storitve na notranjem trgu ter spremembi direktive o avdiovizualnih medijskih storitvah.
Predsednica odbora Tamara Vonta je poslancu odvzela besedo, ker ni razpravljal o temi z dnevnega reda seje.
Poslovnik državnega zbora določa, da sme govornik »govoriti le o vprašanju, ki je na dnevnem redu«. Določa še, da lahko predsedujoči, ki skrbi za vzdrževanje reda na seji, poslancu med drugim izreče opomin, če govori o vprašanju, ki ni na dnevnem redu, kot je to po trditvah Vonte na seji storil Hoivik.
V državnem zboru so pojasnili, da komisija za poslovnik v zvezi s 13. nujno sejo odbora za kulturo ni prejela nobene pobude ali predloga za obravnavo kršitve poslovnika.
Del trditve, da je predsednica odbora za kulturo poslancu SDS Andreju Hoiviku na seji odbora odvzela besedo, drži.
Del trditve, da je Vonta s tem, ko je Hoiviku odvzela besedo, ponovno kršila poslovnik državnega zbora, ne drži.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.