Podatki o hospitaliziranih se niso ujemali zaradi neusklajenega zajema

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV

»Od kje vladi podatek o 55 hospitaliziranih 20. 3. in o 9 hospitaliziranih 12. 3.?«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

twitter


 
Po uradnih podatkih vlade je bilo 31. marca zaradi koronavirusne bolezni hospitaliziranih 119 ljudi. Foto: Unsplash

Po uradnih podatkih vlade je bilo 31. marca zaradi koronavirusne bolezni hospitaliziranih 119 ljudi. Foto: Unsplash

V Sloveniji je bilo 20. marca hospitaliziranih 55 prebivalcev, okuženih s koronavirusom, je vlada takrat sporočila prek uradnega profila na twitterju. Uporabnik twitterja Luka Renko je v komentarjih pod tvitom opozoril na različne podatke o hospitaliziranih, ki so jih navajali vlada oziroma ministrstvo za zdravje in posamezne bolnišnice.

Renko je sicer del ekipe, ki upravlja spletni podatkovni projekt Covid-19 sledilnik, kjer objavljajo statistiko epidemije pri nas. Podatke dobijo iz različnih virov, med drugim tudi z uradnih twitter profilov javnih institucij in neposrednih poizvedb, navajajo na spletni strani projekta. Njihovi podatki se malenkostno razlikujejo od tistih, ki so objavljeni na spletnem mestu vlade, je za Razkrinkavanje.si pojasnil Renko. 

Pri sledilniku so izračunali, da je bilo po podatkih bolnišnic 20. marca hospitaliziranih 46 ljudi (v UKC Ljubljana, UKC Maribor in na kliniki Golnik), po podatkih vlade za tisti dan pa 55. Renko se je zaradi razlike v podatkih spraševal, kako vlada vodi evidenco hospitaliziranih. Preverili smo. 

Z vlade so sporočili, da na uradnem spletnem mestu za spremljanje epidemije v Sloveniji objavljajo podatke, ki jim jih posreduje ministrstvo za zdravje. To jih dobi od štirih zdravstvenih ustanov, ki zdravijo bolnike s koronavirusno boleznijo, to so univerzitetna klinična centra v Ljubljani in Mariboru, klinika Golnik in splošna bolnišnica v Celju. 

Zajem podatkov ob različnih urah

Neujemanje med poročanjem bolnišnic in ministrstva za zdravje je bilo posledica tega, da ni bilo dogovora o poenoteni presečni uri za zajem podatkov, so za Razkrinkavanje.si pojasnili na ministrstvu. Neusklajene podatke so posodabljali ob 14. uri. »Bolnišnice pa so o bolj aktualnih podatkih poročale kasneje v dnevu,« so še pojasnili razlog za različne podatke.

Številke o hospitaliziranih, so Renku na twitterju sporočili z ljubljanskega UKC, se spreminjajo iz ure v uro. Opozorili so, da je zato pomembno, ob kateri uri bolnišnice in ministrstvo zberejo podatke o številu hospitaliziranih v posameznem dnevu. 

Metodologijo zbiranja podatkov iz bolnišnic, laboratorijev in inštituta za javno zdravje je ministrstvo 26. marca poenotilo. »Presečna ura za zajem podatkov je ob polnoči. Število hospitaliziranih torej kaže stanje preteklega dne,« so pojasnili. Po teh podatkih je bilo 31. marca hospitaliziranih 119 okuženih.

Bolnišnice in ministrstvo za zdravje podatkov o hospitaliziranih niso zbirali ob isti uri, zato se ti niso ujemali, posledica pa je bila nenamerna napaka v prikazovanju podatkov. Od 26. marca ministrstvo vladi posreduje podatke bolnišnic, ki so bili na posamezen dan zbrani do polnoči, naslednjič pa jih posodobijo čez 24 ur.

 
 

Razkrinkavanje_Napaka.png

Šlamparija

Objava, v kateri se je avtorju prikradla napaka, zato je objavil netočne informacije ali posredoval nepreverjene informacije drugega vira. Ključno pri tem je, da mora biti očitno, da je avtor napako storil nenamerno oziroma brez namena netočno obveščati javnost.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


 
zvizgac_banner.png