Policija zaradi nedovoljenega shoda Maske dol ni zaprla Celovške ceste
Avtorica: Katarina Bulatović
»Zapirajo Celovško! Vztrajajmo in snemajte!« so 13. januarja, v času protestnega shoda, ki so ga napovedali, objavili na facebook strani civilne iniciative Maske dol. Nekateri sledilci strani so pod objavo o domnevni zapori Celovške ceste navajali, da je policija »vse zaprla« in da piše kazni v centru mesta ter nadzoruje izvoze na avtocesto.
Facebook stran, ki je bila ustanovljena aprila lani in ima nekaj več kot 32 tisoč sledilcev, je svoje sledilce po dostopnih podatkih na shod pred parlamentom proti ukrepom za zajezitev covida-19 prvič pozvala 8. januarja, v posnetku, objavljenem na facebooku.
Kot so prek te strani sporočili 11. januarja, so policijo obvestili, naj se pripravijo na varovanje ljudi na zborovanju. Objavi so priložili dopis policiji, v katerem so med drugim napovedali, da bodo na shodu spregovorili o »neveljavnih, protiustavnih ukrepih, o škodljivosti cepiva, ki nam ga želi na vsak način vsiliti vladajoča politika«. V preteklih objavah pa so med drugim trdili, da so zaščitne maske škodljive in da je epidemija covida-19 umetno ustvarjena.
Shod, ki ga policija zaradi veljavnega vladnega odloka ni odobrila, je organizirala Anica Bidar, kandidatka gibanja Zedinjena Slovenija na državnozborskih volitvah leta 2018 in evropskih volitvah leto kasneje, sicer pa znana kot pripadnica štajerske varde.
Andrej Šiško, vodja štajerske varde, je sicer, potem ko je o povezavah Bidarjeve z vardo poročalo več medijev, na facebooku 13. januarja objavil, da z njo od aprila 2020 ne sodelujejo več. Po dostopnih podatkih je Bidarjeva še julija lani v videu, ki ga je objavila na facebooku, javno podprla delovanje štajerske varde, hkrati pa dejala, da v vardi ni več aktivna.
»Celovške ceste nismo zaprli,« so v sredo za Razkrinkavanje.si dejali na policijski postaji Ljubljana Center. Sporočili so, da je bil zaradi zagotavljanja varnosti javnega shoda zaprt samo del med Slovensko in Prešernovo cesto, gibanje pa je bilo omejeno v okolici državnega zbora in Trga republike. Dodali so, da se je na shodu po prvih podatkih »zbralo nekaj sto ljudi«.
Po dostopnih informacijah se je shod, ki se je začel ob 14. uri, končal okrog 16.
V službi za odnose z javnostmi mestne občine Ljubljana včeraj niso imeli informacij o zapori Celovške ceste, prav tako ne v prometno-informacijskem centru za državne ceste (PIC), kjer so dodali, da niso bili obveščeni niti o zapori katere druge ceste oziroma ulice v Ljubljani.
Zaradi del na cesti je bila po podatkih spletnega mesta PIC v času napovedanega protesta 13. januarja delno zaprta Dunajska cesta. Na Tržaški cesti proti centru je bil zaprt prometni pas, na Tržaški med križiščem z Aškerčevo in Bleiweisovo pa je bil oviran promet. Poleg tega je bila zaprta Cesta dveh cesarjev med Cesto v Mestni log in Barjansko cesto.
Na našo prošnjo za pojasnilo, na podlagi česa so na facebook strani civilne iniciative Maske dol trdili, da so zaprli Celovško cesto, administrator ni odgovoril. Odgovor bomo objavili, če ga prejmemo.
S K L E P
Na facebook strani civilne iniciative Maske dol so včeraj, 13. januarja, v času protesta pred parlamentom, ki so ga organizirali, objavili: »Zapirajo Celovško! Vztrajajmo in snemajte!« Svoje sledilce so na javni shod zaradi po njihovem mnenju protiustavnih ukrepov in škodljivosti cepiva proti covidu-19 po dostopnih podatkih prvič pozvali 8. januarja.
Na policijski postaji Ljubljana Center so zanikali, da je bila Celovška cesta v Ljubljani zaprta. Zaradi nedovoljenega javnega shoda je bil zaprt le del med Slovensko in Prešernovo cesto.
V službi za odnose z javnostmi mestne občine Ljubljana včeraj, v sredo, niso imeli informacij o zapori Celovške ceste. O tem ali o zapori katere druge ceste ali ulice niso bili obveščeni niti v prometno-informacijskem centru za državne ceste.
Objava facebook strani civilne iniciative Maske dol, da policija zapira Celovško cesto, ne drži.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.