Preboldskih šolarjev na celjsko urgenco niso napotili zaradi reakcije po cepljenju
Avtor: Žan Premrov
TRDITEV
»Ko po 💉 za tetanus, davico in oslovski kašelj v 4. razredu v roku ene ure po (š)piku odpeljejo v bolnico ‼️‼️‼️ 3 otroke ‼️‼️‼️ je vse tiho 🫣 🫣🫣.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Uporabnica facebooka je 13. novembra trdila, da so tri otroke iz četrtega razreda osnovne šole v Preboldu po cepljenju proti tetanusu, davici in oslovskemu kašlju v eni uri po prejemu odmerka odpeljali v bolnišnico. Do zaključka redakcija je objavo delilo več kot 298 uporabnikov tega družbenega omrežja.
Na nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da sta dva učenca po cepljenju v preboldski ambulanti in vrnitvi v šolo izgubila zavest. »Pri obeh se je stanje hitro izboljšalo, preventivno pa sta bila napotena v urgentni center v Celju, kjer so ugotovili, da sta dehidrirana.«
Pojasnili so še, da so učenca v celjski urgentni center odpeljali, ker je preboldska zdravnica prav takrat obravnavala drugega bolnika. Oba učenca so še isti dan odpustili v domačo oskrbo.
Na OŠ Prebold so potrdili pojasnila NIJZ in dodali, da so sodelovali pri njihovi pripravi. V preboldski ambulanti dispanzerja za otroke in mladostnike se na naša vprašanja niso odzvali.
Pediater Denis Baš je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da cepljenje proti tetanusu, davici in oslovskemu kašlju »ne more povzročiti dehidracije«. Najpogostejši neželeni učinek tega cepljenja je bolečina ali oteklina na mestu vboda. Poudaril je, da imajo lahko cepljeni tudi vročino, glavobol ali bolečine v mišicah. Hujši stranski učinki, kot so alergijske reakcije, pa so redki in se pojavijo pri enem na milijon cepljenih.
Uporabnico facebooka smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Uporabnica facebooka je 13. novembra trdila, da so tri otroke iz četrtega razreda OŠ Prebold po cepljenju proti tetanusu, davici in oslovskemu kašlju v eni uri po prejemu odmerka odpeljali v bolnišnico.
Kot so pojasnili na NJIZ, so v celjski urgentni center zaradi dehidracije napotili dva učenca. Razlog za njuno napotitev ni bila reakcija na cepljenje, so poudarili, v Celje pa so ju prepeljali, ker je preboldska pediatrinja prav takrat obravnavala drugega bolnika.
Pediater Denis Baš je pojasnil, da dehidracija ni stranski učinek cepljenja proti navedenim boleznim, hujši stranski učinki pa so redki, saj se pojavijo pri približno enem na milijon cepljenih.
Trditev, da so tri otroke iz četrtega razreda OŠ Prebold po cepljenju proti tetanusu, davici in oslovskemu kašlju odpeljali v bolnišnico, ne drži.*
Dopolnitev, 13. 12. 2024
Avtorica trditve se je na naše ugotovitve odzvala po objavi članka in pojasnila, da je poročanje o domnevnih neželenih učinkih zdravil po zakonu o zdravilih in pravilniku o farmakovigilanci zdravil za uporabo v humani medicini za zdravstvene delavce obvezno. Za poročanje o neželenem učinku po pojasnilih na spletni strani javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) zadostuje sum o njegovi povezavi z zdravilom.
V Združenju za naravni razvoj otrok, katerega predstavnica je, so z zdravstvenim stanjem učencev OŠ Prebold seznanili nacionalni inštitut za javno zdravje in JAZMP, ki sta pristojna za spremljanje neželenih učinkov zdravil in cepiv.
Na NIJZ so jim po njenih besedah pojasnili, da so tovrstne stresne reakcije po cepljenju pri tej starosti pričakovane in nenevarne. Na JAZMP pa, da so vsa tri poročila zaradi izgube zavesti ocenili kot resna in jih prednostno posredovali v evropsko (Eudravigilance), od tam pa v svetovno (VigiBase) podatkovno zbirko poročil z namenom nacionalnega in širšega spremljanja varnosti.
Avtorica trditve meni, da je izguba zavesti v kratkem obdobju po cepljenju v vseh institucionalnih razlagah navedena kot resen neželen učinek. Otroke so po podatkih JAZMP cepili s cepivom adacel, katerega spletno mesto opozarja, da je to primerno za cepljenje oseb, starih od 10 do 64 let.
Sicer pa je pojasnila, da se je v objavi na facebooku spraševala o »domnevnih neželenih učinkih«, ne novinarji ne ona sama pa kot laiki ne morejo z gotovostjo trditi, ali je nekaj posledica cepiva ali zdravila. Prav tako tega po njeni oceni trenutno ne more z gotovostjo trditi noben zdravnik.
*Posodobitev, 13. 12. 2024
V sklepnem odstavku smo prvotno zapisali, da »trditev, da so tri otroke iz četrtega razreda OŠ Prebold po cepljenju proti tetanusu, davici in oslovskemu kašlju v eni uri po prejemu odmerka odpeljali v bolnišnico, ne drži«. Poved smo zaradi večje jasnosti preoblikovali, a to v ničemer ne spremeni ocene.
Dopolnitev, 16. 12. 2024
Na javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) so za Razkrinkavanje.si potrdili, da so poročila o domnevnih neželenih učinkih zdravil, skladno z zakonodajo, poslali v omenjeni podatkovni zbirki.
Kot so pojasnili, pri presoji resnosti nezaželenega učinka uporabljajo seznam Important Medical Event Terms List. Gre za dokument s seznamom, imenovanim MedDRA, v katerem so popisani neželeni učinki zdravil. Pripravila ga je evropska agencija za zdravila. Ker je izguba zavesti vpisana na seznam, JAZMP vsa poročila o njej oceni kot resna.
Na agenciji so pojasnili, da so uporabnici facebooka odgovorili, »ko še niso imeli na voljo podrobnejših informacij o okoliščinah in zdravniških zaključkih o primerih«. Prav tako ji niso potrdili, da je dehidracijo povzročilo cepljenje, saj v najprej prejetih poročilih to ni bilo omenjeno. K poročilom so ta podatek dodali po prejemu informacij, ki jim jih je posredoval NIJZ. Tako so tudi prejeli podatek, da hospitalizacija ni bila potrebna in da se je stanje otrok hitro izboljšalo.
Na agenciji so dodali, da druge institucije v državi ne uporabljajo istih smernic za poročanje v mednarodne farmakovigilančne sisteme kot oni in niso zakonsko dolžne poročati mednarodnim institucijam. Tako mora agencija v določenih primerih oceno resnosti določiti brez popolnih informacij, ki po zdravniški obravnavi lahko prikažejo dejansko stanje.
Na podlagi vseh pridobljenih podatkov so ocenili, da vzrok za izgubo zavesti ni ogrožal življenja otrok, ampak je šlo bolj verjetno za vrtoglavico, ki je pogost pojav po cepljenju.
Glede cepiva adacel je JAZMP pojasnila, da se to uporablja kot poživitveno cepivo pri cepljenju proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju pri otrocih, starejših od štirih let, mladostnikih in odraslih in za zagotovitev pasivne zaščite dojenčkov po cepljenju matere med nosečnostjo. Cepivo je dovoljenje za promet v EU dobilo po decentraliziranem postopku, informacije o njem pa so na voljo na spletni strani centralne baze zdravil. Spletna stran o cepivu, do katere nam je povezavo posredovala uporabnica, je po njihovih besedah namenjena ameriškim zdravstvenim delavcem.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.
Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).