Rak ni »obrambni mehanizem« zakisanega telesa

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITVI

»Tumorska tkiva so kisla, zdrava tkiva pa alkalna.«

»Rak torej ni nič drugega kot obrambni mehanizem, ki ga imajo nekatere telesne celice, da lahko preživijo v kislem okolju brez prisotnosti kisika.«


OCENI


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 

Svetovna zdravstvena organizacija predvideva, da bo do leta 2050 po svetu potrjenih več kot 35 milijonov novih primerov raka. Porast pripisujejo staranju prebivalstva, kajenju, pitju alkohola, debelosti in onesnaženemu zraku. Foto: Thirdman/Pexels

Zeliščarstvo Puntar je 29. oktobra na svojem facebook profilu trdilo, da so »tumorska tkiva kisla, zdrava tkiva pa alkalna«, in da rak »ni nič drugega kot obrambni mehanizem, ki ga imajo nekatere telesne celice, da lahko preživijo v kislem okolju brez prisotnosti kisika«.

Trditvi sta del objave, v kateri je zeliščarstvo ljudem svetovalo, kaj storiti ob diagnozi raka. Najprej naj se izogibajo živilom, ki »zakisajo« telo, denimo mesu, soli in sladkorju, uživajo pa naj surovo zelenjavo in sadje. Ker po njihovem v celicah zaradi pomanjkanja kisika nastane kislo okolje, ga bodo tako spremenili v bazično.

Nada Rotovnik Kozjek, vodja oddelka za klinično prehrano na onkološkem inštitutu, je za Razkrinkavanje.si pojasnila, da »kislinsko-bazično ravnovesje rakastih tkiv večinoma ni neposredno odvisno od zunanjih dejavnikov, kot so hrana ali prehranska dopolnila«.

Tumorske celice imajo drugačno presnovo in drugačno sposobnost uravnavanja kislinsko-bazičnega ravnovesja kot zdrave, je dejala. Področje kislinsko-bazičnega ravnovesja v tumorjih, ki bi lahko vplivalo na ravnovesje zunaj celic, je slabo raziskano, presnovnih procesov, ki se dogajajo v tumorjih, pa ne gre preslikati na ravnovesje celotnega organizma.

Rotovnik Kozjekova je pojasnila, da »strokovnih dokazov o vplivu alkalne diete na zdravljenje raka ni«. Meni, da uživanje bazičnih živil (s pH, večjim od 7) in izogibanje kislim (s pH, manjšim od 7) ne more vplivati na pH tkiv. Tega namreč vzdržujejo pufrski sistemi.

Pufer so biološke snovi, sestavljene iz kisline in pripadajoče baze, ki z absorpcijo vodikovih ionov uravnavajo pH. V telesu tvorijo pufrske sisteme tako znotraj kot zunaj celic – znotraj so to denimo hemoglobin in fosfati, zunaj pa beljakovine v plazmi in bikarbonatni pufrski sistem.

Najpomembnejši pri uravnavanju pH zunaj celic je prav bikarbonatni pufrski sistem, je pojasnila Nada Rotovnik Kozjek, omogoča pa ga sodelovanje pufrskih snovi v človeškem telesu tako, da dihala izločajo ogljikov dioksid, ledvice pa urin. Rotovnik Kozjekova meni, da bi lahko z alkalno dieto vplivali kvečjemu »na nastajanje ali zmanjševanje sestavin v pufrskih sistemih«, torej na količino kislin ali baz, ki sodelujejo pri uravnavanju pH.

Po podatkih študije, leta 2021 objavljene v recenzirani reviji Expert Opinion on Drug Metabolism & Toxicology, se pH zdravih tkiv v človeškem telesu giba od nevtralnega do bazičnega oziroma med vrednostma 7 in 7,4.

Izjema pri tem je denimo želodčni pH, kot so leta 2016 ugotovili v študiji, objavljeni v recenzirani reviji International Journal of Current Research. Zdravo tkivo želodca je kislo, kar telo med drugim ščiti pred bakterijami, a je tkivo želodčne membrane kljub temu bazično, to pa preprečuje poškodbe sluznice.

O koristnem vplivu alkalne diete na zdravljenje raka ni jasnih dokazov, je pokazal pregled kliničnih študij o alkalizaciji pri zdravljenju rakavih obolenj, leta 2022 objavljen v recenzirani reviji Frontiers in Oncology. Avtorji študije so denimo pri bolnikih z rakom trebušne slinavke, ki so se držali alkalne diete, zaznali povečane učinke kemoterapije. 

V študiji so sicer preučili le nekatere primere zdravljenja rakavih obolenj v manjših skupinah bolnikov ene zdravstvene ustanove, kar, kot so poudarili, ni dovolj za dokaz pozitivne uporabe alkalne diete v kliničnem zdravljenju. Opozorili so, da bi bilo vpliv alkalne diete na rakave celice treba dodatno raziskati.

Zeliščarstvo Puntar je še trdilo, da »rak ni nič drugega kot obrambni mehanizem, ki ga imajo nekatere telesne celice, da lahko preživijo v kislem okolju brez prisotnosti kisika«.

Po pojasnilih Nade Rotovnik Kozjek gre pri rakavem obolenju za poškodbe genetskega materiala oziroma njegovo nepravilno delovanje in ne za obrambni odziv telesa. Da je rak vrsta genetske bolezni, opredeljujejo tudi domače in tuje zdravstvene institucije, ki se ukvarjajo s preučevanjem raka in ozaveščanjem o njegovem zdravljenju.

Kot je poudarila, zdravniki vrednost pH v telesu določajo z meritvami pH arterijske krvi, ki znaša med 7,35 in 7,45. Telo se lahko »zakisli« le, ko pufrski sistemi ne uravnavajo več pH v telesu. Posledično začne popuščati delovanje presnovnih poti in organov, kar lahko človeka življenjsko ogroža.

Avtorji študije, lani objavljene v recenzirani reviji Molecular Cancer Research, so preučili 15 definicij raka, ki so jih oblikovale strokovne zdravstvene organizacije in avtorji slovarjev. Prišli so do enotnega mnenja, da raka povzroči nenavadna rast celic, nakar se bolezen širi na druge organe ali jih napada. V študiji so še predlagali, da bi v definicijo raka dodali, da so rakave celice lahko odporne proti zdravljenju in povzročijo smrt človeškega telesa.

Zeliščarstvo Puntar je zapis o alkalni dieti ob diagnozi raka objavilo tudi na svojem spletnem mestu, kjer prodajajo izdelke iz konoplje. Podobno besedilo je bilo v slovenščini na spletnem mestu EnaA Družina Magazin dostopno že leta 2015. Leta 2016 ga je poobjavilo še spletno mesto Megasvet. Spletni mesti EnaA Družina Magazin in Megasvet sicer nista vpisani v razvid medijev.

Zeliščarstvo Puntar je pojasnilo, da se strinjajo z našimi ugotovitvami, zato so objavo na facebooku odstranili, na spletnem mestu pa popravili. V izvirni objavi so se sicer sklicevali na znanje, pridobljeno med študijem biologije na mariborski fakulteti za naravoslovje in matematiko, ter na knjigo Theodora A. Baroodyja Alkalizirajte ali umrite.

 

SKLEP

Zeliščarstvo Puntar je 29. oktobra na svojem facebook profilu in spletnem mestu, kjer prodajajo izdelke iz konoplje, trdilo, da so »tumorska tkiva kisla, zdrava pa alkalna«. Rakavim bolnikom so svetovali, naj »alkalizirajo svoje telo«, tako da uživajo bazična živila in se izogibajo kislim. 

Nada Rotovnik Kozjek, vodja oddelka za klinično prehrano na onkološkem inštitutu, je pojasnila, da imajo tumorske celice drugačno sposobnost uravnavanja kislinsko-bazičnega ravnovesja kot zdrave, pri čemer kislinsko-bazično ravnovesje rakastih tkiv večinoma ni odvisno od hrane ali prehranskih dopolnil. Prav tako še niso dovolj raziskani vplivi kislinsko-bazičnega ravnovesja tumorja, ki bi lahko vplivalo na to ravnovesje zunaj celic. 

Alkalna dieta bi po njenem lahko vplivala kvečjemu na količino sestavin v pufrskih sistemih, denimo na količino kislin in pripadajočih baz v beljakovinah v plazmi ali hemoglobinu v celicah. Pufrski sistemi vzdržujejo pH tkiv neodvisno od alkalne diete.

Avtorji pregleda kliničnih študij iz leta 2022 so ugotovili, da je alkalna dieta sicer izboljšala zdravljenje bolnikov z rakom trebušne slinavke, a so zaradi nezadostnih dokazov potrebne dodatne raziskave. PH zdravih človeških tkiv se sicer giba od nevtralnega k bazičnemu, a tudi zdravo tkivo ima lahko kisel pH, denimo želodčno, kot so 2016. ugotavljali v recenzirani študiji.

Trditev, da so tumorska tkiva kisla, zdrava pa bazična, označujemo za sivo cono. Zdrava tkiva imajo večinoma res nevtralen do bazičen pH, a so nekatera tudi kisla. Kislinsko-bazično ravnovesje znotraj tumorja, ki bi lahko vplivalo na ravnovesje zunaj celic, in pozitivni učinki alkalne diete na zdravljenje raka pa so slabo znanstveno raziskani.

Trditev, da »rak ni nič drugega kot obrambni mehanizem, ki ga imajo nekatere telesne celice, da lahko preživijo v kislem okolju brez prisotnosti kisika«, ne drži. Po oceni zdravstvene stroke je rak genetska bolezen, kislo okolje v telesu pa je lahko smrtno nevarno.

 

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij

Siva cona

Objava, ki drži samo delno. Oznako uporabljamo tudi za trditve, ki jih zaradi pomanjkanja zanesljivih podatkov, verodostojnih strokovnih mnenj oziroma relevantnih protiargumentov ni mogoče enoznačno oceniti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).