Vse ameriške zvezne države preverjajo identiteto volivcev

Avtorica: Manca Vertačnik

 

TRDITVI

»Demokrati so zmagali le v ameriških zveznih državah, kjer ne preverjajo identitete volivcev.«

»Nekatere države začuda ne zahtevajo nobene identifikacije za volitve.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv


 

Po začasnih podatkih neodvisnega političnega poročila Cook Political Report je na letošnjih ameriških predsedniških volitvah glasovalo 154,4 milijona volivcev. Foto: Xinhua/STA

»Naključje? Demokrati so zmagali le v ameriških zveznih državah, kjer ne preverjajo identitete volivcev,« je portal Nova24tv naslovil članek, objavljen 11. novembra, v katerem so trdili, da nekatere ameriške zvezne države za glasovanje na volitvah ne zahtevajo nobene identifikacije. 

Pri tem so se sklicevali na podatke nacionalne konference državnih zakonodajalcev (NCSL), dvostrankarske nevladne organizacije za pomoč članom in osebju državnih zakonodajnih organov ZDA. Ameriški sistem temelji na dveh glavnih političnih strankah, demokratski in republikanski, zato NCSL pri oblikovanju politik in sprejemanju odločitev upošteva obe. Kot so njihove podatke povzeli na Novi24tv, morajo ameriški volivci vsaj neko obliko identifikacije pokazati v več kot 30 zveznih državah.

Na letošnjih predsedniških volitvah, ki so potekale 5. novembra, sta se za mandat potegovala kandidat republikanske stranke Donald Trump in kandidatka demokratske stranke Kamala Harris. Mandat je osvojil Trump, ki je zmagal v 31 zveznih državah in s tem prejel 312 elektorskih glasov. 

NCSL zvezne države deli glede na tip identifikacije, ki ga morajo volivci izkazati ob glasovanju, in sicer dokument s fotografijo ali brez nje. Prav tako države ločujejo glede na možnosti, ki so volivcem dostopne, če nimajo ustrezne identifikacije.

Po podatkih NCSL morajo volivci v devetih zveznih državah (Arkansas, Georgia, Indiana, Kansas, Misisipi, Severna Karolina, Ohio, Tennessee in Wisconsin) ob oddaji glasu predložiti dokument s fotografijo. Če tega ne prinesejo na volišče, lahko oddajo začasno glasovnico, ki bo upoštevana, če volivec v določenem številu dni po volitvah predloži ustrezno dokumentacijo na pristojnem uradu. Po začasnih podatkih zveznih volilnih odborov Harrisova ni zmagala v nobeni od teh devetih držav.

Volivci v dvanajstih zveznih državah (Alabama, Florida, Idaho, Louisiana, Michigan, Missouri, Montana, Nebraska, Rhode Island, Južna Dakota, Južna Karolina  in Teksas) morajo ob oddaji glasu predložiti dokument s fotografijo, a se ob neustrezni identifikaciji njihov glas upošteva, če se na primer njihov podpis ujema s podpisom, s katerim so se registrirali kot volivci. Po začasnih podatkih zveznih volilnih odborov je med naštetimi Harrisova zmagala le v Rhode Islandu.

V treh zveznih državah (Arizona, Severna Dakota in Wyoming) ob oddaji glasu zadostuje dokument brez fotografije, kot je bančni izpisek ali drugo potrdilo, ki potrjuje identiteto volivca. Volivec, ki ne izpolnjuje pogojev, pa lahko odda začasno glasovnico. Po začasnih podatkih zveznih volilnih odborov Harrisova ni zmagala v nobeni izmed teh treh držav.

V dvanajstih zveznih državah (Aljaska, Kolorado, Connecticut, Delaware, Iowa, Kentucky, New Hampshire, Oklahoma, Utah, Virginija, Washington in Zahodna Virginija) lahko volivec podpiše izjavo o svoji istovetnosti ali pa zanj jamčijo volilni delavci. Po koncu volilnega dne volilni uradniki preverijo, ali je bil volivec ustrezno registriran, ter odločijo, ali bo začasna glasovnica upoštevana. Po začasnih podatkih zveznih volilnih odborov je med naštetimi Harrisova zmagala v šestih državah.

V preostalih 14 zveznih državah (Kalifornija, Havaji, Illinois, Maine, Maryland, Massachusetts, Minnesota, Nevada, New Jersey, Nova Mehika, New York, Oregon, Pensilvanija in Vermont) in v mestu Washington pa za oddajo glasovnice volivci ne potrebujejo osebnega dokumenta. Identiteto lahko izkažejo s podpisom, pooblastilom ali biografskimi podatki, odvisno od posamezne države. Po začasnih podatkih zveznih volilnih odborov je med naštetimi Harrisova zmagala v 12 zveznih državah in v Washingtonu.

Kot pojasnjujejo na spletnem mestu ameriške vlade, prebivalci ZDA sicer volilne pravice ne pridobijo z državljanstvom, ampak se morajo pred udeležbo na lokalnih volitvah, volitvah v zvezni državi in splošnih volitvah registrirati. 

Trditev, da so demokrati zmagali le v zveznih državah, kjer volivcem ni treba izkazati identitete, je preveril tudi oddelek za preverjanje informacij francoske tiskovne agencije AFP, ki je tako kot Oštro verificirani podpisnik kodeksa mednarodne mreže za preverjanje dejstev IFCN.

Portal Nova24tv smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Portal Nova24tv je 11. novembra poročal, da nekatere ameriške zvezne države ne preverjajo identitete volivcev in da so demokrati zmagali izključno v teh državah.

Po podatkih nacionalne konference državnih zakonodajalcev (NCSL), na katero so se sklicevali na portalu, morajo volivci v vseh 50 zveznih državah in mestu Washington izkazati identiteto, vendar to lahko naredijo na različne načine, med drugim z dokumentom s sliko, dokumentom z uradnimi podatki ali podpisom. 

V devetih zveznih državah, kjer je za oddajo glasu obvezna predložitev dokumenta s fotografijo, lahko volivci, ki na dan volitev nimajo ustrezne dokumentacije, oddajo začasno glasovnico. Ta se upošteva le, če volivec v nekaj dneh po volitvah predloži ustrezen dokument na pristojnem uradu.

Trditev, da nekatere ameriške države ne preverjajo identitete volivcev, ne drži.

 

Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij


Vsebina je del projekta Adria Digital Media Observatory (ADMO).