SDS ni zmagala v nobenem novem volilnem okraju
Avtor: Samo Demšar
TRDITEV
»Če bo ostalo pri tem številu mandatov, smo izenačili najboljši rezultat stranke v zgodovini. Bistveno smo tudi povečali število volilnih glasov. Zmagali smo v številnih okrajih, kjer do zdaj še nikoli nismo, recimo v centru Velenja.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
»Zmagali smo v številnih okrajih, kjer do zdaj še nikoli nismo, recimo v centru Velenja,« je 24. aprila v izjavi po objavi delnih izidov državnozborskih volitev zatrdil predsednik SDS Janez Janša.
Stranka SDS je na letošnjih državnozborskih volitvah največ glasov prejela v 17 od skupno 88 volilnih okrajev, medtem ko je leta 2018 največ glasov prejela v 76 volilnih okrajih. Stranka v primerjavi z letom 2018 ni zmagala v nobenem novem volilnem okraju.
SDS je sicer res zmagala v novoustanovljenem okraju Ivančna Gorica, ki je nastal z novelo zakona o določitvi volilnih enot februarja lani. Toda na zadnjih volitvah, leta 2018, je območje tega okraja spadalo v volilni okraj Grosuplje, v katerem je slavila SDS.
Mestna občina Velenje je po zakonu o določitvi volilnih enot za volitve poslancev v državni zbor razdeljena v dva volilna okraja, Velenje 1 in Velenje 2. Kot so sporočili iz okrajne volilne komisije v Velenju, je center Velenja v volilnem okraju Velenje 1.
V volilnem okraju Velenje 1 je letos po rezultatih s 26. aprila največ glasov prejela stranka Gibanje Svoboda, medtem ko je leta 2018 največ glasov prejela SDS. Podatka o številu glasov v tem volilnem okraju v trenutku, ko je Janša stopil pred novinarje, na spletnem mestu državne volilne komisije ni.
V volilnem okraju Velenje 2 je letos največ glasov prejela stranka SDS, ki je v tem okraju zmagala tudi leta 2018.
SDS dobrih 50 tisoč glasov več kot leta 2018
Janša je še dejal, da je SDS po številu mandatov izenačila najboljši rezultat v zgodovini stranke. Poleg tega so po njegovem mnenju bistveno povečali število volilnih glasov.
Ko je Janša stopil pred novinarje, je bilo preštetih 91,77 odstotka glasovnic. SDS je do takrat prejela 24,2 odstotka glasov, osvojili pa bi 29 poslanskih mandatov. S tem bi stranka izenačila rekordno število mandatov iz leta 2004. Po zadnjih podatkih, ko so prešteli 99,98 odstotka glasovnic, je sicer SDS osvojila 27 mandatov.
Če upoštevamo število preštetih glasov in delež glasov, ki jih je v času Janševe izjave prejela SDS, je zanjo ob 91,77 odstotka preštetih glasovnicah glasovalo 263.856, po trenutnih rezultatih pa 277.094 volivcev. To je 54.135 glasov več kot na prejšnjih državnozborskih volitvah. Več glasov je SDS prejela v letih 2004, 2008 in 2011.
V stranki SDS naših ugotovitev niso želeli komentirati.
SKLEP
Predsednik stranke Janez Janša je 24. aprila zatrdil, da je SDS po številu mandatov izenačila najboljši rezultat v svoji zgodovini, da so bistveno povečali število volilnih glasov in da so zmagali v številnih okrajih, kjer do zdaj še nikoli niso, denimo v centru Velenja.
Stranka SDS je letos največ glasov prejela v 59 volilnih okrajih manj kot leta 2018. Zmagali so v 17 od skupno 88 volilnih okrajev, v vseh pa so največ glasov prejeli tudi leta 2018.
Center Velenja spada v volilni okraj Velenje 1, kjer je SDS največ glasov prejela leta 2018. Po trenutnih rezultatih je letos največ glasov v tem volilnem okraju prejela stranka Gibanje Svoboda, rezultati v trenutku, ko je Janša stopil pred novinarje, pa niso na voljo. Janševa trditev, da je SDS zmagala v številnih okrajih, kjer do zdaj ni, denimo v centru Velenja, ne drži.
V času Janševe izjave je SDS prejela 24,2 odstotka glasov, s čimer bi stranka osvojila 29 poslanskih mandatov, kolikor jih je osvojila tudi leta 2004. Janševa trditev, da bi SDS z 29 mandati izenačila najboljši dosežek po številu mandatov, drži.
Na letošnjih volitvah je za SDS glasovalo 277.094 volivcev, kar je dobrih 50 tisoč več kot na zadnjih državnozborskih volitvah. Več glasov je sicer osvojila v letih 2004, 2008 in 2011. Ker ni jasno, na katero leto se je Janša skliceval v trditvi, da je stranka bistveno povečala število volilnih glasov, smo jo ocenili za sivo cono.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Siva cona
Objava, ki samo delno drži. Oznako uporabljamo zlasti pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.
Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.