O zamudah glasovnic iz tujine premalo podatkov
Avtorica: Katarina Bulatović
TRDITEV
»To, da so ljudje dobili prepozno glasovnice, se v Sloveniji praviloma dogaja.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
»To, da ljudje dobijo prepozno glasovnice, se v Sloveniji praviloma dogaja,« je 22. aprila v predvolilnem soočenju na Pop TV dejal predsednik SDS Janez Janša na vprašanje voditeljice, ali bo stranka v primeru nepravilnosti izpodbijala legitimnost volitev.
Volivci, ki so na dan glasovanja v tujini, ker tam začasno prebivajo, lahko skladno z zakonom o volitvah v državni zbor glasujejo po pošti ali na diplomatsko-konzularnem predstavništvu Slovenije. Letos je državna volilna komisija (DVK) na pošto oddala 84.317 glasovnic, kar je 12,4 odstotka več kot na državnozborskih volitvah 2018.
DVK smo zaprosili za podatke o tem, kdaj, koliko in v katere države so poslali glasovnice za glasovanje v tujini na zadnjih štirih državnozborskih volitvah. Sporočili so, da imajo podatke o tem le za letošnje in za volitve v državni zbor leta 2018. Tudi na Pošti Slovenije imajo podatke o številu poslanih glasovnic le od leta 2018.
DVK je letos prvih 22.264 glasovnic za volilne upravičence oddala 11. aprila, torej trinajst dni pred volitvami. To je štiri dni kasneje kot za državnozborske volitve leta 2018, ko je DVK prvo pošiljko glasovnic oddala 17 dni pred volitvami.
Primerjava podatkov o glasovanju iz tujine še kaže, da je DVK zadnjo pošiljko na pošto oddala le devet dni pred volitvami. Leta 2018 so zadnje pošiljke za predčasne volitve v državni zbor oddali trinajst dni pred dnevom volitev, torej štiri dni prej.
Na DVK so pojasnili, da so se »težave pojavile na več ravneh: pri potrjevanju kandidatnih list na volilnih komisijah volilnih enot, pri malomarnem opravljanju dela ene od zaposlenih v službi DVK in pri pošiljanju volilnega gradiva v mednarodni promet s Pošte Slovenije«. Dodali so, da bo več informacij znanih, ko bo direktor pripravil poročilo v zvezi s pošiljanjem volilnega gradiva v tujino. Kdaj bo to, niso pojasnili.
Na Pošti Slovenije pa so 20. aprila v sporočilu za javnost zatrdili, da so »storili vse, da bi zagotovili dostavo pošiljk v čim krajšem času«. Kot kažejo podatki, je Pošta vse pošiljke iz Slovenije odpravila v osmih dneh, to je v enakem času kot pred volitvami leta 2018.
V stranki SDS naših vprašanj niso komentirali.
SKLEP
Predsednik SDS Janez Janša je 22. aprila v predvolilnem soočenju na Pop TV dejal, da volivci, ki glasujejo iz tujine, praviloma dobijo glasovnice prepozno.
Janša za Razkrinkavanje.si ni pojasnil, na kateri vir se je skliceval. DVK pa ima zgolj podatke o glasovnicah, poslanih v tujino, za državnozborske volitve leta 2022 in volitve 2018. Tudi Pošta Slovenija podatkov o glasovnicah, poslanih v tujino, za druge državnozborske volitve nima.
Primerjava podatkov o glasovanju iz tujine kaže, da je DVK zadnjo pošiljko oddala na pošto le devet dni pred izvedbo volitev. Leta 2018 so zadnje pošiljke za predčasne volitve v državni zbor oddali trinajst dni pred volitvami.
Trditev Janeza Janše, da volivci, ki glasujejo iz tujine, praviloma dobijo glasovnice prepozno, je neutemeljena, saj za takšen sklep ni dovolj podatkov.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Neutemeljeno
Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.