Slovenija ni podprla južnoafriškega predloga zoper Izrael

Avtor: Nina Rozman

 

TRDITEV

»Slovenija sledi Južni Afriki s podporo predlogu mednarodnega sodišča [v Haagu] proti izraelskim vojnim zločinom v Gazi in na Zahodnem bregu.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

instagram


 
 

Civilnodružbena iniciativa Gibanje za pravice Palestincev, ki je nedavno organizirala protest proti grozotam v Gazi in na drugih palestinskih območjih, je vlado pozvala k podpori južnoafriškega zaprosila za uvedbo postopkov proti Izraelu. Foto: Katja Kodba/STA

»Slovenija sledi Južni Afriki s podporo predlogu mednarodnega sodišča proti izraelskim vojnim zločinom v Gazi in na Zahodnem bregu,« je 17. januarja na instagramu objavil Khaled Beydoun. Objavo je všečkalo več kot 89 tisoč ljudi, med drugim tudi več slovenskih uporabnikov instagrama.

Beydoun, ki ima na tem družbenem omrežju dva milijona sledilcev, je od junija lani izredni profesor prava na pravni fakulteti Sandre Day O’Connor na državni univerzi v ameriški zvezni državi Arizona, kjer poučuje rasne vidike prava in raziskuje človekove pravice.

Fotografiji zunanje ministrice Tanje Fajon je dodal pripis, da Slovenija sledi Južni Afriki, in v opisu fotografije komentiral, da je slovensko ministrstvo za zunanje in evropske zadeve vladi predlagalo sodelovanje v postopku pred meddržavnim sodiščem v Haagu (ICJ), »ki ga je generalna skupščina Združenih narodov leta 2022 sprožila glede domnevno spornih aktivnosti Izraela v Gazi in na Zahodnem bregu, vključno z vzhodnim Jeruzalemom«.

Trdil je še, da je vlada predlog potrdila, in povzel ministričino izjavo, da se domnevne kršitve v regiji dogajajo že desetletja in presegajo izraelski vojaški odgovor na Hamasov napad oktobra lani. 

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je v sporočilu za javnost, objavljenem 11. januarja, pojasnilo, da so vladi predlagali sodelovanje v postopku pred meddržavnim sodiščem o očitanem spornem delovanju Izraela, ta pa se je s predlogom strinjala.

Toda v tem sporočilu niso trdili, da Slovenija sledi Južnoafriški republiki, temveč da se je kot ena redkih držav članic Evropske unije odločila, da bo pred sodiščem predstavila stališča v postopku, za katerega je zaprosila generalna skupščina ZN.

So pa v sporočilu navedli izjavo ministrice Fajon o južnoafriškem zaprosilu za uvedbo postopkov proti Izraelu. Po njenih besedah postopek še ni v fazi, ko bi lahko kdorkoli sodeloval pri njem. To bo mogoče šele, ko bo o možnosti sodelovanja tretjih držav odločilo sodišče. Takrat se bo o morebitni intervenciji na podlagi pravnih argumentov odločalo tudi slovensko zunanje ministrstvo. 

Generalna skupščina ZN je 30. decembra 2022 sprejela resolucijo o »izraelskih dejanjih, ki vplivajo na človekove pravice palestinskega ljudstva na zasedenem palestinskem ozemlju, vključno z vzhodnim Jeruzalemom«. V resoluciji je ICJ prosila za svetovalno mnenje o pravnih vprašanjih, povezanih z izraelsko okupacijo, glede na načela in pravila mednarodnega prava.

Južnoafriška republika je 29. decembra lani na isto sodišče vložila prošnjo za uvedbo postopkov proti Izraelu zaradi domnevnih kršitev obveznosti te države po mednarodni konvenciji o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida.

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je tudi za Razkrinkavanje.si potrdilo, da se Slovenija ni pridružila zaprosilu Južnoafriške republike.

Khaled Beydoun se na naše ugotovitve še ni odzval, je pa po prejemu vprašanj izbrisal objavo na instagramu. Njegov odziv bomo objavili, ko ga prejmemo.

V petek je haaško sodišče glede zaprosila Južnoafriške republike odločilo, da mora Izrael sprejeti vse ukrepe, ki so v njegovi moči, za preprečitev genocida nad Palestinci v Gazi, poskrbeti, da izraelska vojska ne bo izvajala genocidnih dejanj, in jim omogočiti zagotavljanje življenjsko potrebnih storitev in humanitarne pomoči.

Poleg tega sodišče zahteva učinkovite ukrepe, da se prepreči uničevanje dokazov o domnevnih genocidnih dejanjih, v enem mesecu pa mora Izrael pripraviti še poročilo o vseh ukrepih, ki jih bo na podlagi odločitve sodišča sprejel.

 

SKLEP

Ameriški profesor prava Khaled Beydoun je 17. januarja na instagramu objavil fotografijo zunanje ministrice Tanje Fajon in pripisal, da »Slovenija sledi Južni Afriki s podporo predlogu meddržavnega sodišča v Haagu proti izraelskim vojnim zločinom v Gazi in na Zahodnem bregu«.

Slovenija se je po navedbah ministrstva za zunanje zadeve odločila, da bo sodelovala v postopku, ki ga je decembra 2022 zoper Izrael na tem sodišču sprožila generalna skupščina ZN.

Južnoafriška republika je zaprosilo za uvedbo postopkov proti Izraelu zaradi domnevnih kršitev glede preprečevanja genocida Palestincev v Gazi na haaško sodišče vložila decembra lani. Toda po ministričinih besedah se postopku za zdaj ni mogoče pridružiti, saj sodišče o možnosti sodelovanja tretjih držav še ni odločilo.

Beydoun je objavo na instagramu po prejemu novinarskih vprašanj zbrisal.

Trditev, da »Slovenija sledi Južni Afriki s podporo predlogu meddržavnega sodišča v Haagu proti izraelskim vojnim zločinom v Gazi in na Zahodnem bregu«, ne drži.


Ne drži
Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.