Slovensko mejo lahko nadzirajo le pristojni državni organi, ne varda

Avtorica: Meta Gantar

 

TRDITEV

Štajerska varda izvaja tipične vojaško-policijske naloge.


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Siol.net


 
V policiji do zdaj niso zaznali, da bi pripadniki Štajerske varde s svojimi aktivnostmi posegli v njihova pooblastila. Foto: STA

V policiji do zdaj niso zaznali, da bi pripadniki Štajerske varde s svojimi aktivnostmi posegli v njihova pooblastila. Foto: STA

Na portalu Siol.net so povzeli pogovor s prvim možem Štajerske varde Andrejem Šiškom in strokovnjakom za varnost Milanom Miklavčičem, ki sta ga imela v oddaji Planet 18. Tam je Miklavčič dejal, da Štajerska varda opravlja tipične vojaško-policijske naloge: »Patruljirajo, opazujejo, govorimo tudi o zasedah.« 

Vojaško-policijske naloge pri nas opravlja četa vojaške policije. Njene naloge in pooblastila določa zakon o obrambi. Pristojni so za vojaški red in disciplino ter preiskavo kaznivih dejanj, lahko pa v vojski tudi opozarjajo in ukazujejo, omejijo gibanje ali odvzamejo prostost, opravljajo varnostne in protiteroristične preglede, zasežejo predmete ali uporabijo prisilna sredstva.

Policija pa med drugim preiskuje kazniva dejanja, vzdržuje javni red, nadzoruje državno mejo in opravlja naloge v zvezi z gibanjem in prebivanjem tujcev. 

Strokovnjak za nacionalno varnost Iztok Prezelj se strinja z Miklavčičevo trditvijo. Spomnil je, da je tudi Šiško sam večkrat pojasnil, da bi radi pomagali policiji in vojski pri varovanju meje. 

»Za te namene so si nadeli uniforme, simbole, imajo vojaško hierarhično strukturo, povelja, nosijo replike orožja (če bi lahko, bi nosili že pravo), organizirajo vaje in si občasno nadenejo krinko čez glavo,« je dodal. Prezelj je še poudaril, da pripadniki varde ne smejo pridržati ali aretirati ljudi ter nimajo pravice do nošenja in uporabe pravega strelnega orožja.

Na to so opozorili tudi v vojski in policiji – v njunem imenu ne more nihče opravljati nalog, za katere sta pristojni. Zagotovili so, da svoje delo opravljajo dosledno in učinkovito. 

Vardi odvzeli orožje 

Na generalni policijski upravi do zdaj niso zaznali, da bi pripadniki Štajerske varde s svojimi dejavnostmi posegli v pooblastila policije ali v človekove pravice in temeljne svoboščine. Poudarili pa so, da dejavnosti katerihkoli samooklicanih skupin kljub temu temeljito spremljajo, in dodali: »Izrecno nasprotujemo ustanavljanju vard ali tako imenovanih vaških straž z namenom prevzemanja nalog državnih organov in jih ne podpiramo.«

Konec minulega tedna so policisti na Planini v Podbočju preverili istovetnost 41 pripadnikov Štajerske varde. Sedmim so zasegli orožje oziroma temu podobne predmete in jih dali v analizo. 

Alenka Drenik z novomeške policijske uprave je za Razkrinkavanje.si povedala, da orožja vsaj v tem tednu še ne bodo kategorizirali, dejavnosti varde pa ves čas spremljajo, saj pomenijo veliko varnostno grožnjo.

Kljub temu da Štajerska varda opravlja redne obhode južne meje, pa je vodja te skupine Andrej Šiško za Razkrinkavanje.si zatrdil, da si ne nameravajo prilastiti dejavnosti, ki so rezervirane za državne organe. 

Štajerska varda izvaja aktivnosti, ki so zelo podobne policijskim in vojaškim na meji, a jih ne sme izvajati v enaki meri kot državni organi. Po tipologiji Razkrinkavanja.si trditev, da Štajerska varda opravlja tipične vojaško-policijske naloge, drži in delno drži, torej jo uvrščamo tudi v sivo cono. 

 
zvizgac_banner.png
 

Drzi.png

Drži
Objava, ki drži. To oceno uporabljamo tudi pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.


Siva cona.png

Siva cona
Objava, ki samo delno drži. Oznako uporabljamo zlasti pri preverjanju izjav in krajših trditev, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih in v javnem prostoru, ter za pregled uresničevanja obljub politikov in drugih javnih osebnosti.

Vsi tipi razkrinkanih informacij

 
 

Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.