48. teden na Razkrinkavanju
Avtorji: Matej Zwitter, Matej Simič, Meta Gantar
TRDITEV
»Vemo, da se Slovenija segreva dvakrat bolj kot v povprečju svet. Za Slovenijo bodo poplave največji problem podnebnih sprememb.«
OCENA
Državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Marko Maver se je na 13. seji državnega zbora odzval na izjavo poslanca SDS Branka Grimsa, ki je dejal, da je vlaganje v prilagajanje podnebnim spremembam namenjeno zgolj polnjenju »določenih žepov«.
Maver je to trditev označil za »skoraj absurdno« in postregel s podatkom, da se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja. Njegovo izjavo je na twitterju povzela poslanka SDS Jelka Godec, s pripisom »mi smo res en tak fenomen«.
A navedba Marka Mavra, da se ozračje pri nas segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja, drži. Izstopanje je manj izrazito, če upoštevamo le segrevanje ozračja nad kopnim, a se tudi v tem primeru Slovenija segreva hitreje od povprečja.
Podrobneje: Slovenija se segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja
TRDITEV
Od leta 1992 se je število avtomobilov na naših cestah podvojilo.
OCENA
Poslanec SD Jani Prednik je na 26. izredni seji državnega zbora dejal, da se je število avtomobilov na naših cestah od leta 1992 podvojilo.
Po podatkih statističnega urada je bilo leta 1992 na naših cestah nekaj več kot 608 tisoč avtomobilov, lani pa 1,15 milijona. V 24 letih se je število osebnih in specialnih osebnih avtomobilov povečalo za skoraj 90 odstotkov.
Ugotovili smo, da trditev o dvakratnem povečanju števila avtomobilov v Sloveniji drži.
Podrobneje: Vedno več osebnih avtomobilov
TRDITEV
Ne drži, da porabljamo enormne količine denarja v slovenskem zdravstvu. Slovenija porabi za enega prebivalca 2200 evrov na leto. Primerjava z EU pokaže, da je tam znesek v povprečju za 20 odstotkov višji.
OCENA
V slovenskem zdravstvu ne porabimo enormno veliko denarja, je prepričan generalni direktor zavoda za zdravstveno zavarovanje (ZZZS) Marjan Sušelj. »Slovenija porabi na enega prebivalca 2200 evrov vsako leto,« je v oddaji Tarča na nacionalni televiziji izjavil Sušelj. Dodal je, da države EU porabijo v povprečju petino več.
Po zadnjih podatkih ZZZS in OECD Slovenec za zdravstvene storitve v povprečju porabi 2023 evrov na leto, ne pa 2200 evrov, kot je v Tarči trdil Sušelj. Je pa pravilno navedel, da (ob upoštevanju navadnega povprečja) Slovenija porabi 20,1 odstotka manj sredstev na prebivalca v primerjavi s preostalimi članicami EU.
Sušljeve trditve so delno točne. Pravilno nakazujejo porabo denarja v slovenski zdravstveni blagajni v primerjavi z drugimi državami EU, je pa kljub temu napačno navedel, koliko denarja država porabi na prebivalca. Izjavi dajemo oceno šlamparija.
Podrobneje: Za zdravstvo porabimo manj od evropskega povprečja
TRDITEV
Štajerska varda izvaja tipične vojaško-policijske naloge.
OCENA
Na portalu Siol.net so povzeli pogovor s prvim možem Štajerske varde Andrejem Šiškom in strokovnjakom za varnost Milanom Miklavčičem, ki sta ga imela v oddaji Planet 18. Tam je Miklavčič dejal, da Štajerska varda opravlja tipične vojaško-policijske naloge: »Patruljirajo, opazujejo, govorimo tudi o zasedah.«
Kot smo ugotovili, Štajerska varda izvaja aktivnosti, ki so zelo podobne policijskim in vojaškim na meji, a jih ne sme izvajati v enaki meri kot državni organi. Po tipologiji Razkrinkavanja.si trditev, da Štajerska varda opravlja tipične vojaško-policijske naloge, drži in delno drži, torej jo uvrščamo tudi v sivo cono.
Podrobneje: Slovensko mejo lahko nadzirajo le pristojni državni organi, ne varda
Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.