Novembrsko razlivanje morja preseglo rekord
Avtorica: Katarina Bulatović
»Visoko plimovanje morja je bilo ta mesec milo rečeno nenavadno pogosto,« so zapisali na portalu Primorskih novic Primorske.si. V naslovu so navedli, da je bil november mesec rekordnih plim.
Letošnji november je izstopal po rekordnem številu dni, ko je morje ob dnevni plimi prestopilo obalo in se razlivalo ali poplavilo nižje dele obale, so za Razkrinkavanje.si povedali na agenciji za okolje (Arso).
To pomeni, da je gladina vode presegla 300 centimetrov meje na mareografski postaji v Kopru, torej kritično mejo, nad katero se začne morje ob slovenski obali razlivati. To mejo je morje v letošnjem novembru prestopilo šestnajstkrat, kar je največ na mesec v zgodovini merjenja gladine ob slovenski obali.
V zadnjih 57 letih so na agenciji za okolje v povprečju našteli osem razlivanj morja na leto. Največ jih je bilo do zdaj leta 1993, kar tridesetkrat v tistem letu.
Razlog za visoko gladino morja v novembru je bilo sovpadanje močnega juga na Jadranu, visokega plimovanja v času polne lune in znižanega zračnega tlaka, so pojasnili na Arsu. »Če se vsi našteti dejavniki združijo v istem času, je to popoln recept za visoko gladino in večje poplave morja na obali.«
Poleg tega so na visoko gladino v letošnjem novembru vplivali pogosti prehodi ciklonov čez Sredozemlje, ki so običajno povezani z močnimi južnimi vetrovi na Jadranu in znižanjem zračnega tlaka nad našimi kraji.
Toda razlivanje morja čez kritično mejo ni enako plimovanju, so pojasnili na Arsu. Plima je reden pojav dviga morske gladine zaradi gravitacijskih vplivov Sonca in Lune, pri katerem pa ni nujno, da se morje razlije čez kritično mejo, torej nad 300 centimetrov.
Avtorica prispevka na našo prošnjo za komentar ni odgovorila.
Dopolnitev 16. 12. 2019:
Denis Sabadin, urednik rubrike Istra, je za Razkrinkavanje.si pojasnil, da je plima seveda reden pojav, vendar vseeno ni vedno enako visoka. Plima pomeni naraščanje morske gladine ob bibavici, zato se »rekordne plime« nanašajo na nenavadno pogosto visoko plimovanje morja. Dodal je, da so v nekaterih prejšnjih prispevkih zapisali, da je bila morska gladina ob naši obali rekordno visoka, posledično pa tudi plima. Zapisal je še, da je dežurni meteorolog v prispevku izjavil, da je dokaj neobičajno, da imamo toliko visokih plim.
Novembrsko razlivanje morja je po podatkih Arsa preseglo mesečni rekord, vendar ta pojav ni enak plimovanju, zato podatek ne pomeni, da je bilo število plim v tem mesecu rekordno.
Trditev medija označujemo za šlamparijo.
Šlamparija
Objava, v kateri se je avtorju prikradla napaka, zato je objavil netočne informacije ali posredoval nepreverjene informacije drugega vira. Ključno pri tem je, da mora biti očitno, da je avtor napako storil nenamerno oziroma brez namena netočno obveščati javnost.
Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.