Sredstev za obnovo Drame niso znižali na podlagi revizije
Avtorica: Žana Erznožnik
TRDITEV
»Mi smo to začasno enostavno povzeli, kajti številke glede 43 milijonov tudi v reviziji govorijo, da se ne da natančno ovrednotiti samega projekta, ki so ga projektanti izmerili in stehtali.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Minister za kulturo Vasko Simoniti je 24. novembra v Odmevih na Televiziji Slovenija odgovarjal na očitke Igorja Samoborja, nekdanjega ravnatelja Slovenskega narodnega gledališča Drama. Samobor je s funkcije odstopil dva dni pred Simonitijevim nastopom na nacionalni televiziji, ker je ministrstvo za kulturo upočasnilo projekt prenove »popolnoma iztrošene« zgradbe gledališča.
Simoniti je na vprašanje voditelja Odmevov, zakaj je ministrstvo sredstva za prenovo Drame prepolovilo s 43 na 21 milijonov, odgovoril, da to vrednost navaja nacionalni program za kulturo (NPK) in da je revizija pokazala, da vrednosti projekta ni mogoče natančno ovrednotiti.
Kulturno ministrstvo smo za kopijo revizije zaprosili 25. novembra. Našo prošnjo so obravnavali po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, zato smo jo prejeli šele konec decembra.
Ministrstvo v NPK za obdobje 2018–2025 ni določilo predvidenih investicij za posamezne projekte, v prejšnjem pa je za prenovo Drame predvidelo 20 milijonov evrov, vendar z začetkom del šele leta 2016.
Toda novembra tistega leta je bil šele objavljen javni razpis za izbiro izdelovalca projektne dokumentacije za prenovo Drame, naslednje leto pa so izbrali rešitev biroja Bevk Perović arhitekti. V Drami so pojasnili, da je svetovalno podjetje Situar na podlagi te dokumentacije vrednost projekta prenove ocenilo na 43,7 milijona evrov.
Marca 2020 so v Drami v sodelovanju s podjetjem Situar pripravili novo oceno projekta. Na podlagi dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja in »po tekočih in tudi zaradi epidemije dodatno naraslih cenah« so ocenili, da bi prenova stala 58,5 milijona evrov.
Ministrstvo za kulturo je oktobra 2020 Drami naročilo preprojektiranje prenove do vrednosti največ 45 milijonov evrov. To naj bi po usmeritvah ministrstva dosegli tako, da bi se izognili povezavi gledališkega lokala z zunanjim prostorom, in brez gradbenih posegov, ki so bili predvideni v sosednji stavbi, tako imenovani Nemški hiši.
Tretjo oceno vrednosti prenove Drame, po kateri bi projekt stal 44,9 milijona evrov, so v upravi gledališča po lastnih navedbah pripravili na podlagi revidiranega projekta prenove.
Kljub temu je ministrstvo v predlogu NPK med letoma 2022 in 2029, o katerem bo državni zbor predvidoma odločal marca, za prenovo Drame namenilo 21 milijonov evrov, čas predvidenega začetka del pa je prestavilo na letošnje leto.
Revizija brez potrebne dokumentacije
V imenu podjetja za inženiring Punta je šest strokovnjakov, vsak za svoje področje, od arhitekture do elektrotehnike, preverilo stanje projektne dokumentacije Drame. Ocenili so, da »naj bi bila celotna vrednost prenove SNG Drama pod ca. 40 milijonov evrov«. Nikjer v reviziji niso omenili, da bi lahko prenova stala okrog 20 milijonov evrov, kot je bilo mogoče razumeti ministra Simonitija.
Revizorji so sicer pri oceni vrednosti prenove Drame opozorili, da so približno oceno podali na podlagi velikosti novih površin prostorov in približnih cen del na kvadratni meter, vendar bi za oceno realne vrednosti investicije potrebovali tudi končno projektno dokumentacijo za izvedbo gradnje (PZI).
Na ministrstvu za kulturo so na naše vprašanje, zakaj so revizijo naročili, če zanjo še ni bila na voljo vsa potrebna dokumentacija, odgovorili, da »se je predvidevalo, da je dokumentacija pripravljena, saj je ravnatelj ves čas zagotavljal, da bodo soglasja urejena, ministrstvo pa je zanjo doslej plačalo že 1,9 milijona evrov«.
V Drami so v odzivu za Razkrinkavanje.si odgovorili, da so morali za pridobitev PZI pridobiti soglasja etažnih lastnikov bližnje Nemške hiše ter soglasje lastnika zemljišča med stavbo Drame in Nemško hišo. Do zdaj so pridobili soglasja 32 etažnih lastnikov od skupno 42, na zemljišču med stavbama pa je še vedno vpisan lastnik, ki nima pravnega naslednika, zato je predmet sodnega spora.
Na vprašanja o poteku in predvidenem zaključku prenove v Drami niso znali odgovoriti, saj čakajo, da bo ministrstvo za kulturo sporočilo končno odločitev o nadaljnjih korakih. »V SNG Drama Ljubljana si želimo čimprejšnjega nadaljevanja projekta.«
Tudi na ministrstvu menijo, da trenutno o rokih ni mogoče govoriti.
Na našo ugotovitev, da je Simoniti v Odmevih kot argument za prepolovitev sredstev za prenovo navedel sklep revizije, da brez dokumentacije ni mogoče natančno ovrednotiti projekta, ni pa povedal, da so revizorji vrednost okvirno ocenili na pod 40 milijonov in ne okvirno 20 milijonov evrov, so na ministrstvu zanikali. »Minister je citiral ključne ugotovitve revizije.«
Na vprašanje, na podlagi česa je minister kljub podatku o vrednosti projekta »pod ca. 40 milijonov evrov« za projekt prenove namenil 21 milijonov evrov, pa so odgovorili, da so vrednost projekta povzeli po prejšnjem NPK in da bodo »vrednosti investicije prepolovili v obstoječih danostih«. Na naše vprašanje, kaj to pomeni, se niso več odzvali.
Minister Simoniti je sicer 4. januarja na mesto v. d. ravnateljice SNG Drama za največ leto dni imenoval Vesno Jurca Tadel, dramaturginjo, kritičarko in prevajalko, ki je bila pred tem na ministrstvu za kulturo zaposlena kot vodja sektorja za umetnost.
SKLEP
Minister za kulturo Vasko Simoniti je 24. novembra na vprašanje voditelja oddaje Odmevi na TV Slovenija, na podlagi česa je ministrstvo sredstva za projekt prenove Drame s predvidenih 43 milijonov evrov znižalo na 21 milijonov, odgovoril, da so to vrednost začasno povzeli iz nacionalnega programa za kulturo (NPK) in revizije, češ da je ta glede 43 milijonov ugotovila, da projekta ni mogoče natančno ovrednotiti.
NPK za obdobje 2014–2017 je za prenovo Drame res predvideval 20 milijonov evrov. Toda arhitekturna zasnova za prenovo je bila izbrana šele julija 2017. V Drami so vrednost prenove po tej zasnovi naposled ocenili na 58,5 milijona evrov.
Ministrstvo je Drami oktobra 2020 naročilo preprojektiranje projekta prenove na največ 45 milijonov evrov, kar so tudi storili; ocenjena vrednost je bila 44,9 milijona. Kljub temu je ministrstvo v predlogu novega NPK za prenovo Drame predvidelo le 21 milijonov evrov.
V reviziji, ki jo je ministrstvo naročilo pri podjetju Punta, so okvirno ocenili, da bi prenova stala pod 40 milijoni evrov, in pojasnili, da bi za popolno oceno potrebovali končno projektno dokumentacijo za izvedbo gradnje, ki pa je še v izdelavi.
Minister je v trditvi uporabil nekatere točne podatke o dosedanjem poteku ocenjevanja vrednosti prenove Drame, vendar jih je predstavil na zavajajoč način, da bi tako argumentiral veliko zmanjšanje predvidenih sredstev. Trditev smo po metodologiji Razkrinkavanja.si označili za manipulacijo.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Manipulacija
Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.