Študentska urna postavka ni višja zaradi te vlade
Avtorica: Zala Čas
TRDITEV
V stranki SDS imajo mladi pomembno mesto. Prav zato je vlada pod vodstvom Janeza Janše zvišala urno postavko za študentsko delo!
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
TUŠIRANKA
V stranki SDS so 21. januarja tvitnili, da je vlada pod vodstvom Janeza Janše zvišala urno postavko za študentsko delo. »V stranki SDS imajo mladi pomembno mesto,« so poudarili.
Na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) so 7. januarja v odredbi o uskladitvi najnižje urne postavke za opravljeno uro začasnih in občasnih del določili najnižjo urno postavko študentov, in sicer 6,17 evra bruto oziroma 5,21 evra neto, kar je 23 centov več v primerjavi s preteklim letom.
Študentska urna postavka namreč ne sme biti nižja od zneska minimalne plače, preračunanega na uro dela povprečnega polnega delovnega časa oziroma na 174 ur na mesec. Minister za delo mora urno postavko za študente uskladiti ob vsaki spremembi minimalne plače, saj mu tako narekuje novela zakona za uravnoteženje javnih financ. Poslanci so jo sprejeli novembra 2019. Poslanska skupina SDS takrat o sprejetju novele ni glasovala.
Pred sprejetjem zadnje novele bruto urna postavka ni smela biti nižja od 4,5 evra. Višino je minister za delo določil enkrat na leto, glede na višino povprečne plače v preteklem letu.
Novelo zakona za uravnoteženje javnih financ so leta 2019, ko je vlado vodil Marjan Šarec, predlagali v poslanski skupini Levica. V predlogu novele so pojasnili, da je usklajevanje študentske urne postavke z gibanjem povprečne plače za študente manj ugodno. Postavka se je od leta 2015 do 2019 namreč povišala za 8,6 odstotka, minimalna plača pa je bila višja za več kot 12 odstotkov.
V Levici so sicer februarja lani zaradi neupoštevanja novih zakonskih določil o študentski urni postavki zahtevali sklic nujne seje odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Tam so ministru za delo Janezu Ciglerju Kralju očitali, da ob določitvi minimalne plače ni zvišal urne postavke za študentsko delo, ob tem pa so zahtevali tudi povračilo izpada dohodkov študentov.
Na ministrstvu so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da za izplačilo izpada dohodka ni bilo ustrezne pravne podlage, saj da zakon ne določa najkrajšega oziroma najdaljšega roka, v katerem mora minister objaviti znesek minimalne urne postavke za študentsko delo.
V stranki SDS se na naše ugotovitve niso odzvali.
SKLEP
V stranki SDS so 21. januarja tvitnili, da je vlada pod vodstvom Janeza Janše zvišala urno postavko za študentsko delo.
Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je 7. januarja zvišalo najnižjo bruto urno postavko za študentsko delo s 5,89 na 6,17 evra. To narekuje novela zakona za uravnoteženje javnih financ iz leta 2020, ki je uvedla letno usklajevanje študentske urne postavke z višino minimalne plače.
Toda to spremembo so leta 2019 predlagali v poslanski skupini Levica, ko je vlado vodil Marjan Šarec.
Vlada je pod vodstvom mandatarja Janeza Janše res uradno zvišala urno postavko za študentsko delo, saj ji tako narekuje novela zakona za uravnoteženje javnih financ, ki je bila na predlog poslanske skupine Levica sprejeta v mandatu prejšnje vlade. Trditev stranke SDS po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo za manipulacijo.
Parlamentarka
Posebna rubrika projekta Razkrinkavanje.si, ki se osredotoča na izjave poslancev in drugih nosilcev politične moči. Prizadevanja za izkoreninjenje lažnih informacij in zavajajočih ali neutemeljenih navedb je namreč treba usmeriti tudi v predstavnike oblasti, saj imajo od teh največ koristi. Nenazadnje pa nosijo tudi večjo odgovornost za javno izrečene trditve in obljube.
Manipulacija
Objava, ki uporablja znane in točne podatke, vendar jih pojasnjuje na zavajajoč način, tako, da pripeljejo do netočnih ali nepravilnih zaključkov. Gre za izkrivljanje dejstev.