Toča ni sestavljena samo iz vode
Avtorica: Eva Gračanin
TRDITEV
»Grozljivo velike krogle toče, polne strupov, včeraj v Italiji – nesli v laboratorij, analiza pokazala, da je v resnici sestavljena iz aluminija, barija in stroncija, za zdravje zelo nevarnih elementov, kjer bi morala biti samo voda in nič drugega.«
OCENA
IZVIRNA OBJAVA
Uporabnica facebooka je 25. julija objavila fotografijo toče s pripisom: »Grozljivo velike krogle toče, polne strupov, včeraj v Italiji – nesli v laboratorij, analiza pokazala, da je v resnici sestavljena iz aluminija, barija in stroncija, za zdravje zelo nevarnih elementov, kjer bi morala biti samo voda in nič drugega. Neizpodbiten dokaz, da to ni naraven led.«
Objavo je delilo 8600 uporabnikov, poobjavili pa so jo tudi v nekaterih javnih facebook skupinah, denimo Uporniki – s srcem na levi, ki šteje več kot 7500 članov.
Poleg besedila je delila objavo o toči italijanskega uporabnika facebooka, ki jo je Meta označila za napačno, potem ko so jo 25. julija preverili na italijanskem portalu za preverjanje verodostojnosti vsebin Open. Portal je tako kot Oštro podpisnik kodeksa mednarodne mreže za preverjanje dejstev IFCN. Ugotovili so, da je vsebnost določenih količin omenjenih elementov v toči normalna in da iz objave ni mogoče razbrati vira o opravljeni laboratorijski analizi.
Na agenciji za okolje (Arso) so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da 99,9 odstotka padavin sestavlja voda. Vsi padavinski elementi, denimo kapljice, kristali, sodra in toča, vedno nastajajo na kondenzacijskih jedrih, to so drobni trdni delci, nad morjem pogosto delci soli, sicer pa predvsem delci prahu.
Glede vsebnosti aluminija, barija in stroncija v padavinah so pojasnili, da je zemeljska skorja sestavljena predvsem iz silicija, aluminija, železa in njihovih oksidov, zato so ti elementi tudi najpogosteje zastopani v padavinah. Za analizo pa so potrebni profesionalna oprema in usposobljeni strokovnjaki.
Dodali so, da so težke kovine v okolju prisotne naravno, pa tudi zaradi izpustov iz industrije, prometa in drugih človekovih dejavnosti. Aluminij, barij in stroncij se po zraku prenašajo na velike razdalje in se ob padavinah sperejo na tla, so pojasnili. Vse težke kovine so v večjih koncentracijah zelo škodljive za zdravje, so še opozorili.
Zadnji podatki Arsa o težkih kovinah v padavinah, za leto 2022, sicer kažejo, da so bili aluminij, barij in stroncij del padavin skozi vse leto. Vsebnost aluminija in stroncija je denimo povišana, kadar veter nad Slovenijo zanese saharski prah, so pojasnili.
Na Arsu so še pojasnili, da je največ toče v mesecih, ko je moč sončnih žarkov največja, torej junija in julija. Projekcije za naslednja desetletja pa kažejo, da bo zaradi segrevanja ozračja toče v prihodnosti več.
Na italijanskem uradu za meteorologijo so na vprašanje Razkrinkavanja.si, ali so seznanjeni s tem, da bi točo, ki je v Italiji padala 24. julija, »nesli v laboratorij«, odgovorili, da nimajo podrobnosti o sestavi toče, lahko pa zgolj potrdijo, da sta oblika in velikost toče na fotografiji »izjemni«.
Odziv avtorice objave bomo objavili, ko ga prejmemo.
SKLEP
Uporabnica facebooka je objavila fotografijo toče in dodala, da so točo iz Italije, polno strupa, »nesli v laboratorij«, analiza pa je pokazala, da je sestavljena iz aluminija, barija in stroncija, čeprav bi morala biti iz vode.
Sklicevala se je na objavo na facebooku, ki jo je italijanski spletni portal Open, podpisnik kodeksa IFCN, označil za napačno.
Na italijanskem uradu za meteorologijo so na vprašanje o opravljeni laboratorijski analizi zgolj potrdili, da sta velikost in oblika toče izjemni.
Na Arsu so pojasnili, da je toča v 99,9 odstotka sestavljena iz vode. Dodali so, da kapljice in zrna toče nastajajo okrog drobnih trdnih delcev, najpogosteje soli ali prahu. Aluminij, barij in stroncij se po zraku prenašajo na velike razdalje in se ob padavinah sperejo na tla, so pojasnili na Arsu.
Avtorica za trditev, da je toča sestavljena iz aluminija, barija in stroncija, ni navedla vira, njihovo morebitno vsebnost pa je napačno interpretirala, češ da bi točo morala sestavljati samo voda. Za to trditev v znanosti ni utemeljene podlage, zato jo označujemo za psevdoznanost.
Psevdoznanost
Objava, ki podatke, stališča ali ugotovitve predstavlja kot znanstvena odkritja ali strokovno podprta dejstva, vendar za to v znanosti ni utemeljene podlage. Takšne objave pogosto tudi izkrivljajo znanstvene ugotovitve.
Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.
Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.