Planet lepote psevdoznanstveno o nevarnosti cepiv proti covidu-19

Avtor: Martin Justin

 

TRDITEV

»Študija: 74 % smrti po ꞌcepljenjuꞌ za covid je posledica cepiva.«

»Strokovnjaki so v reviji The Lancet objavili sistematičen pregled rezultatov obdukcij pri osebah, ki so umrle po prejemu covid 'cepiva'.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Planet lepote


 

Po podatkih nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je bilo v Sloveniji od decembra 2020 do junija letos izvedenih 3.079.918 cepljenj proti covidu-19. NIJZ je po cepljenju zabeležil 47 smrtih primerov. Pristojna komisija je pri dveh umrlih ugotovila gotovo povezavo s cepljenjem, pri dveh pa možno. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Spletni portal Planet lepote je 18. julija poročal, da je »74 odstotkov smrti po cepljenju za covid posledica cepiva«. 

Pri tem so se sklicevali na študijo skupine ameriških znanstvenikov »A Systematic Review of Autopsy Findings in Deaths after COVID-19 Vaccination«. Avtorji so v študiji s ponovno analizo rezultatov obdukcij ugotavljali, koliko smrtnih primerov po cepljenju proti covidu-19 lahko pripišemo cepljenju. Po navedbah portala je bila študija objavljena v znanstveni reviji Lancet.

Za vzorec so vzeli 44 študij, ki so skupaj vsebovale poročila o obdukcijah 325 pacientov, katerih smrt naj bi bila povezana s cepljenjem. Te primere so nato ponovno preučili trije avtorji študije. Pri 240 pacientih sta se vsaj dva od njih strinjala, da je bila smrt posledica cepljenja. 

Avtorji študije so tako ugotovili, da je »73,9 odstotka smrti po cepljenju s cepivom proti covidu-19 posledica poškodb zaradi cepljenja«. Toda kot je za Razkrinkavanje.si pojasnila Nataša Karas Kuželički, profesorica na ljubljanski fakulteti za farmacijo, ima študija več pomanjkljivosti.

Poudarila je, da je načrt študije »popolnoma neprimeren za ugotavljanje smrtnosti zaradi cepljenja«. Avtorji so namreč poiskali primere bolnikov, za katere so sumili, da so umrli zaradi cepljenja. Takšen selektiven vzorec ne more dati realne ocene smrtnosti v celotni populaciji, je opozorila. »Pravilen pristop bi bil, da bi pregledali vse osebe, ki so umrle v določenem času po cepljenju, v določeni državi ali regiji v določenem obdobju.« 

Opozorila je tudi, da so avtorji pri ponovni analizi rezultatov obdukcij uporabili netransparentno metodologijo. »Nikjer niso opisani protokoli oziroma kriteriji, na podlagi katerih se je posamezni zdravnik odločil, da gre za smrt zaradi cepljenja. To pomeni, da je šlo za popolnoma subjektivno odločitev posameznega zdravnika, kar je zelo neznanstven pristop.«

Nataša Karas Kuželički je za Razkrinkavanje.si pojasnila še, da je smrtnost po cepljenju proti covidu-19 zelo težko natančno ugotoviti, saj gre za izredno redke dogodke. Navedla je tri študije o tej temi, opravljene v Združenem kraljestvu, ZDA in Katarju. 

Študija v Združenem kraljestvu je ugotovila manjše povečanje smrtnosti po cepljenju pri ženskah, vendar le po prvem odmerku cepiva, ki ne temelji na tehnologiji mRNA, predvsem pri cepivu AstraZenece. To se v Sloveniji ne uporablja več. Ameriška študija ni ugotovila razlik v smrtnosti zaradi cepljenja, študija v Katarju pa je pri 6,9 milijona cepljenih osem smrtnih primerov z veliko verjetnostjo pripisala cepljenju.

V Sloveniji podatke o nezaželenih učinkih cepiv proti covidu-19 zbira nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Desetega julija letos so izdali poročilo za obdobje od 27. decembra 2020 do 30. junija 2023. V tem obdobju je bilo izvedenih 3.079.918 cepljenj proti covidu-19, po cepljenju pa je bilo zabeleženih 47 smrtnih primerov. Pristojna komisija pri ministrstvu za zdravje je pri dveh umrlih ugotovila, da je povezava s cepljenjem gotova, pri dveh pa, da je možna. 

Portal Planet lepote je napačno poročal, da je bila raziskava ameriških znanstvenikov objavljena v vplivni znanstveni reviji The Lancet. Študija je bil 5. julija letos namreč objavljena na spletnem mestu Preprints with The Lancet, kjer so objavljeni osnutki znanstvenih člankov, ki še niso bili recenzirani. Ker rezultati študije niso bili podprti z metodologijo, ki so jo uporabili avtorji, je spletno mesto objavo umaknil.

Kot je razvidno iz navzkrižij interesov, ki so jih prijavili avtorji, je sedem od devetih avtorjev študije zaposlenih oziroma imajo lastniški delež v ameriškem podjetju The Wellness Company. Podjetje na svojem spletnem mestu med drugim prodaja prehransko dopolnilo, ki naj bi varovalo pred posledicami covida-19 in cepljenja.

Portal Planet lepote smo seznanili z našimi ugotovitvami. Odgovor bomo objavili, ko ga prejmemo.

 

SKLEP

Portal Planet lepote je 18. julija poročal, da je »74 odstotkov smrti po cepljenju za covid posledica cepiva«. 

Pri tem so se sklicevali na študijo skupine ameriških znanstvenikov, ki navaja, da je 73,9 odstotka smrtnih primerov po cepljenju s cepivom proti covidu-19 posledica poškodb zaradi cepljenja. Po poročanju portala naj bi bila študija objavljena v znanstveni reviji Lancet.

Raziskava, na katero se je skliceval portal, je bila 5. julija objavljena zgolj na spletnem mestu Preprints with the Lancet, namenjenem objavi osnutkov znanstvenih člankov, ki še niso bili recenzirani. Spletno mesto je študijo kasneje umaknil. Trditev portala Planet lepote, da je bila študija objavljena v znanstveni reviji Lancet, ne drži.

Kot je pojasnila Nataša Karas Kuželički, profesorica na ljubljanski fakulteti za farmacijo, so avtorji uporabili metodologijo, ki ni primerna za ugotavljanje smrtnosti zaradi cepljenja. Kot je dodala, bi v tovrstnih raziskavah morali pregledati vse ljudi, ki so umrli v določenem času po cepljenju, v določeni državi ali regiji v določenem obdobju. 

Študija, na katero se je skliceval portal, ni bila recenzirana, uporabljena metodologija pa ni bila ustrezna za ugotavljanje smrtnosti zaradi cepiva proti covidu-19. Trditev, da je 74 odstotkov smrtnih primerov po cepljenju proti covidu posledica cepiva, ne temelji na znanstveno podprtih ugotovitvah. Po metodologiji Razkrinkavanja.si jo zato označujemo za psevdoznanost.

 

Psevdoznanost

Objava, ki podatke, stališča ali ugotovitve predstavlja kot znanstvena odkritja ali strokovno podprta dejstva, vendar za to v znanosti ni utemeljene podlage. Takšne objave pogosto tudi izkrivljajo znanstvene ugotovitve.


Ne drži

Objava, o kateri smo na podlagi neodvisne preverbe dejstev ugotovili, da ni resnična. Oznako uporabljamo za trditve, pri katerih ni mogoče zanesljivo dokazati, da je avtor napačne informacije širil načrtno, je pa očitno, da ni šlo za nenamerno napako.

Vsi tipi razkrinkanih informacij



Vsebina je del projekta, ki ga sofinancira EMIF.

Za vse vsebine projekta so odgovorni avtorji ter tako ne odražajo nujno stališča EMIF in partnerjev, fundacije Calouste Gulbenkian in Evropskega univerzitetnega inštituta.