Trditev o videnju Marije nad Mirnom neutemeljena

Avtor: Matija Štrukelj

 

TRDITEV

»Nad Cerkvijo Žalostne Matere Božje, ki stoji na Mirenskem griču, se je nekaterim prikazala silhueta Marije, za katero so nekateri prepričani, da jih je poleg pogumnih gasilcev in gasilk obvarovala tudi ona.«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

Nova24tv.si


 

»Ne moremo graditi vere na interpretaciji ene fotografije, ampak na osebnem, živem in življenjskem odnosu z Bogom.« Tako so v koprski škofiji komentirali domnevno videnje Marije na Mirenskem griču. Foto: Katja Kodba/STA

Nova24TV je 26. julija na svojem spletnem portalu objavila prispevek o fotografiji požara pri Mirenskem gradu, ki jo je 20. julija posnel fotograf Mitja Ambroželj. »Nad Cerkvijo Žalostne Matere Božje, ki stoji na Mirenskem griču, se je nekaterim prikazala silhueta Marije, za katero so nekateri prepričani, da jih je poleg pogumnih gasilcev in gasilk obvarovala tudi ona,« so poročali.

Na vprašanja Razkrinkavanja o tem, na katere »nekatere« so se sklicevali in ali so informacijo o domnevnem prikazu Marije preverili, na Novi24TV.si niso odgovorili.V prispevku so sicer zgolj povzeli facebook objavo uporabnika Tonija Kmeta, ki je 24. julija ob fotografiji zatrdil, da je med plameni mogoče videti silhueto krščanske svetnice Marije. Ob tem je še zapisal: »Obvarovala je ljudi, cerkev in kraj, nevarnost je prešla, požar je v glavnem pojenjal.«

Sodeč po facebook profilu Tonija Kmeta gre za nekdanjega duhovnika Antona Kmeta, ki ga je mariborska nadškofija oktobra lani odpustila iz duhovniškega poklica, ker je bil v upravnem kazenskem postopku (cerkveni zunajsodni postopek) spoznan za krivega spolne zlorabe mladoletne osebe, kar so pojasnili v novembrski izjavi za javnost.

Drugi viri njegovo ime navajajo tudi kot Toni Kmet, denimo zavod Dovolj je, ki »združuje katoličane in vse druge, ki želimo pospešiti reševanje in preprečevanje spolnih zlorab v katoliški Cerkvi«. Po objavi izjave mariborske nadškofije so se odzvali in zahtevali ustanovitev neodvisne komisije za preiskavo spolnih zlorab v slovenski RKC.

Na Škofiji Koper, na območju katere se je domnevno prikazala Marija, so za Razkrinkavanje.si pojasnili, da so s primerom seznanjeni iz javnih objav: »Menimo, da ne gre za videnje, ampak za interpretacijo fotografije.« Dodali so, da nadnaravnosti pojava zaradi tega ne bodo preverjali.

Po doktrini Rimskokatoliške cerkve namreč vsako domnevno videnje svetopisemske osebe ni prepoznano kot verodostojno, dokler primera po posebnih cerkvenih določilih o postopku za dokazovanje verodostojnosti takega videnja ne obravnavajo in kot verodostojnega prepoznajo pristojne cerkvene institucije. 

Po teh določilih domnevni prikaz najprej preišče lokalna škofija, ki mora preveriti psihično ravnovesje, moralo, iskrenost in ponižnost očividcev do cerkvene avtoritete. 

Pri preiskovanju prikaza svetopisemske osebe mora biti razodetje skladno s pravo teološko in duhovno doktrino. Med drugim pri preverjanju verodostojnosti upoštevajo, ali je prikaz povzročil spremembe na območju prikaza, denimo spreobrnjenje prebivalcev.

Če so vsi pogoji izpolnjeni, obravnavo primera prevzame škofovska konferenca države, katere člani so vsi škofje in nadškofje v državi. Vatikan lahko v obravnavo poseže le v nekaterih primerih, denimo če ga za to prosi vrhovno sodstvo pontifikata ali predstojnik škofije, v kateri naj bi se prikaz zgodil.

Na koprski škofiji so pojasnili, da domnevnega videnja v požaru na Mirenskem griču ne bodo preverjali.

Avtorja facebook objave o domnevnem videnju svete Marije Tonija Kmeta smo vprašali, ali je do oktobra lani deloval kot duhovnik mariborske nadškofije, vendar ni odgovoril. Po prejemu novinarskega vprašanja je na svojem facebook profilu zgolj delil prispevek Razkrinkavanja.si o številu umrlih zaradi splava in komentiral, da so zanj vsi splavi uboji.

Na Novi24TV.si niso odgovorili na vprašanja Razkrinkavanja.si. Prav tako se na vprašanja o fotografiji do objave prispevka ni odzval njen avtor.

 

S K L E P

Nova24TV je 26. julija na svojem spletnem portalu poročala, da se je nekaterim prebivalcem Mirna med požarom prikazala Marija, ki naj bi jih poleg gasilcev obvarovala pred ognjenimi zublji. Na vprašanja o viru informacij in na ugotovitve Razkrinkavanja.si niso odgovorili.

Po določilih Rimskokatoliške cerkve o verodostojnosti videnja svetopisemskih oseb odločajo cerkvene institucije, skladno s cerkveno doktrino. Primer najprej presoja lokalna škofija, ki mora preveriti osebnostne lastnosti domnevnega vidca.

Ker je bil požar na Mirenskem griču, bi bila za videnje svete Marije v ognju pristojna koprska škofija, kjer pa menijo, da gre za interpretacijo fotografije in ne za videnje, zato domnevne nadnaravnosti pojava ne bodo preverjali. 

Objava, da se je nekaterim prebivalcem Mirna prikazala Marija in jih obvarovala, ni podprta z dovolj podatki in dejstvi, zato je po metodologiji Razkrinkavanja.si neutemeljena.

 

Neutemeljeno

Objava, v kateri argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi oziroma so argumenti, ki jih avtor navaja, neverodostojni ali izvirajo iz nepreverljivih virov. Lahko gre tudi za sklepanje »čez palec«.

Vsi tipi razkrinkanih informacij