Tudi vsi študenti nimajo opreme za učenje na daljavo

Avtor: Nejc Kirn

 

PISMO BRALKE

Pri vprašanju dostopnosti digitalne opreme nihče ne vključi študentov.

 
Na študentsko organizacijo se je med epidemijo obrnilo več študentov brez računalnika za učenje na daljavo. Koliko natančno, niso znali opredeliti. Foto: Bor Slana/STA

Na študentsko organizacijo se je med epidemijo obrnilo več študentov brez računalnika za učenje na daljavo. Koliko natančno, niso znali opredeliti. Foto: Bor Slana/STA

Po objavi prispevka, v katerem smo zavrnili trditev poslanke SDS Mojce Škrinjar, da imajo vsi dijaki in učenci opremo za učenje na daljavo, saj jih najmanj 3700 te ni imelo, se je na Oštro s predlogom obrnila bralka.

Menila je, da imajo študenti poleg strahu pred bližajočo se gospodarsko krizo in nezaposlenostjo občutek, da je država nanje pozabila, in da bi bilo treba preveriti tudi dostopnost računalniške opreme med študenti.

Epidemija poslabšala socialni položaj študentov

Klemen Peran, predsednik študentske organizacije Slovenije (ŠOS), je za Razkrinkavanje.si povedal, da so od začetka epidemije prejeli veliko klicev študentov, ki so imeli težave z opremo za študij. Med njimi so bili taki, ki so bili brez osebnega računalnika, in taki, ki si ga morajo deliti z drugimi družinskimi člani. »Veliko študentov uporablja javno dostopne računalnike v knjižnicah in na fakultetah, ki pa so zaradi epidemije še vedno zaprte,« je še opozoril. 

Na ŠOS so med 30. marcem in 5. aprilom med 1091 študenti s šestih univerz in ene zasebne fakultete opravili spletno anketo 1KA o težavah pri študiju na daljavo. Kot je za Razkrinkavanje.si opozoril Samo Uhan, profesor s centra za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij na fakulteti za družbene vede, ankete 1KA sicer niso povsem verodostojno anketarsko orodje. Kakorkoli, 22 odstotkov vprašanih je odgovorilo, da imajo velike težave z računalniško opremo, skoraj polovica pa, da imajo težave s spletno povezavo. 

Po Peranovem mnenju je eden glavnih razlogov za slabo opremljenost študentov šibek socialni položaj. K temu ne pripomorejo nizke državne in Zoisove štipendije, finančno stanje študentov pa je epidemija zaradi oteženega opravljanja študentskega dela še poslabšala, je poudaril. 

Z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport so za Razkrinkavanje.si sporočili, da se je nanje zaradi pomanjkanja računalnika za učenje na daljavo od izbruha epidemije do sredine decembra obrnila le ena študentka, in sicer aprila. Sicer pa menijo, da so v visokem šolstvu v primerjavi z osnovno in srednjo šolo zaznali manj težav z dostopnostjo računalniške opreme za študij na daljavo.

Študenti imajo po opažanju ministrstva več težav pri dostopu do programske opreme, ki jo sicer uporabljajo na visokošolskih zavodih. Ministrstvo je zato javnim zavodom letos namenilo 700 tisoč evrov za nakup programske opreme, ki jo bodo lahko uporabljali tudi študenti za študij na daljavo.

Rektorat ljubljanske univerze nima podatkov o pomanjkanju računalnikov med študenti. Osemnajst od 20 fakultet te univerze, na katere smo se obrnili, je za Razkrinkavanje.si pojasnilo, da potreb po računalnikih niso zaznali. Dve fakulteti sta »zelo redkim študentom«, ki so izrazili potrebo po računalniku, tega tudi zagotovili.

 
 

 
zvizgac_banner.png