Uživanje špargljev ne zdravi raka

Avtorica: Tina Geč

 

TRDITEV

»Običajno se prvi znaki izboljšanja pokažejo že po 2–4 tednih terapije [s šparglji].«


OCENA


IZVIRNA OBJAVA

facebook


 

Po podatkih ameriškega inštituta za raziskave raka lahko uživanje brezškrobne zelenjave in sadja pripomore k manjšemu splošnemu tveganju za nastanek raka. Foto: Tamino Petelinšek/STA

Facebook stran Energija in zdravje je 31. avgusta 2018 objavila več trditev o pozitivnih učinkih špargljev na ozdravitev raka. Med drugim so trdili, da se prvi znaki izboljšanja običajno pokažejo po dveh do štirih tednih terapije s šparglji.

Objavo je samo ta mesec delilo več kot 29 uporabnikov facebooka, doslej pa že več kot 8700. Podobno besedilo je bilo na facebooku objavljeno v različnih skupinah, na primer že leta 2012 v skupini Svet brez raka.

Avtor objave se je skliceval na članek, leta 1979 objavljen v znanstveni reviji Cancer News Journal, ter na odkritje domnevnega doktorja dentalne medicine Richarda R. Vensala, da naj bi šparglji zdravili raka. Toda o »Richardu R. Vensalu« ni podatkov ne na spletu ne v znanstveni literaturi. 

Uporabnik facebooka je uspešnost zdravljenja raka z uživanjem špargljev ponazoril še na primeru osebe z hodkinsonovo boleznijo (rakom limfatičnega tkiva) in oseb z rakom (pljučnim, kožnim in rakom mehurja), ki naj bi ozdravele v obdobju do enega leta po začetku uživanja špargljev. 

O verodostojnosti navedenih primerov je leta 2017 pisal direktor pisarne za znanost in družbo na kanadski univerzi McGill Joe Schwarcz, ki je opozoril, da se navedene bolezni ne zdravijo na enak način. Poudaril je, da je nemogoče, da bi bilo eno samo zdravilo ali šparglji učinkoviti proti tako raznolikim vrstam raka. 

Na spletnem mestu ameriškega inštituta za raziskave raka opozarjajo, da so trditve o zdravilnih učinkih špargljev posledica napačnih razlag in napihovanja rezultatov laboratorijskih študij: »Trditve pogosto zadevajo protitumorske učinke izvlečkov špargljev iz študij na glodavcih, česar pa ne moremo enačiti z učinki pri ljudeh.«

Verodostojnost teh trditev o špargljih je avgusta lani preveril AFP Beograd, ki skupaj z Oštrom sodeluje v evropskem observatoriju za digitalne medije EDMO. Kot je za portal pojasnil onkolog z ameriškega zdravstvenega centra Weill Cornell Doru Paul, so trditve o koristih špargljev za bolnike z rakom neupravičene.

S facebook strani Energija in zdravje so se odzvali na naše ugotovitve, a ne vsebinsko - poudarili so, da je šlo zgolj za poobljavo.

 

SKLEP

Uporabniki facebooka so vnovič začeli širiti objavo o pozitivnih učinkih terapije s šparglji na ozdravitev raka, po kateri naj bi se prvi znaki izboljšanja običajno pokazali po dveh do štirih tednih terapije.

Joe Schwarcz, direktor pisarne za znanost in družbo na kanadski univerzi McGill, je pojasnil, da zaradi raznovrstnosti raka ni mogoče, da bi bilo eno zdravilo učinkovito za zdravljenje vseh vrst te bolezni.

Ameriški inštitut za raziskave raka na svojem spletnem mestu opozarja, da so take trditve posledica napačnih razlag in napihovanja rezultatov laboratorijskih študij. Da so trditve o koristih špargljev za bolnike z rakom neutemeljene, je avgusta lani za AFP Beograd pojasnil tudi onkolog Doru Paul z zdravstvenega centra Weill Cornell. 

Objava o pozitivnih učinkih terapije s šparglji na ozdravitev raka ne temelji na znanstveni podlagi, zato jo po metodologiji Razkrinkavanja.si označujemo za psevdoznanost.

 

Psevdoznanost

Objava, ki podatke, stališča ali ugotovitve predstavlja kot znanstvena odkritja ali strokovno podprta dejstva, vendar za to v znanosti ni utemeljene podlage. Takšne objave pogosto tudi izkrivljajo znanstvene ugotovitve.