V pol leta največ neutemeljenih medijskih objav
Klara Škrinjar
–
Ekipa Razkrinkavanja.si je v dobrega pol leta, odkar obstaja, analizirala 150 objav v medijih in na družbenih omrežjih. Največ objav je bilo neutemeljenih, sledijo izjave, ki ne držijo, in tiste, ki držijo.
Ekipa projekta za preverjanje medijskih vsebin Razkrinkavanje.si preverja javne objave v medijh, na družbenih omrežjih, forumih, blogih, v javnem prostoru in podobno, pa tudi izjave politikov in funkcionarjev ter drugih oseb, ki v družbi uživajo vpliv in moč.
V razmeroma kratkem času – projekt je zaživel na začetku maja – je ekipa Razkrinkavanja.si odkrila, analizirala in osvetlila številne primere podstandardnih, pa tudi neetičnih novinarskih praks.
Izstopajo neutemeljene objave – bilo jih je kar 27 oziroma 18 odstotkov. Gre za objave, v katerih argumentacija, ki je avtorja pripeljala do določenega sklepa, ni bila podprta z dovolj podatki, informacijami ali dejstvi, oziroma so bili argumenti, ki jih je avtor navajal, neverodostojni ali so izvirali iz nepreverljivih virov.
Najbolj brana neutemeljena objava je bila analiza poročanja o težavah z divjimi zvermi in škodi, ki jo povzročijo. Objava nam je prišla »pod prste« v začetku junija, ko je poslanska skupina SDS zaradi tega zahtevala sklic nujne seje parlamentarnih odborov za kmetijstvo in infrastrukturo z namenom, da bi sprejeli več ukrepov za zaščito kmetov, med drugim tudi, da naj vlada pripravi vse za izredni odstrel medvedov in volkov. Toda kot smo ugotovili, je medvedov in volkov na območju Slovenije res vse več, a se škoda zaradi njih zmanjšuje. Neposredne povezave med velikostjo populacije volka in medveda ter povzročeno škodo zato očitno ni.
Na drugem mestu so objave, za katere smo ugotovili, da ne držijo – teh je bilo 21 (14 odstotkov). Zanje smo z neodvisnim preverjanjem dejstev potrdili, da niso resnične. Med temi je po zanimanju bralcev izstopala trditev poslanca Branka Grims (SDS), da se je druga svetovna vojna začela s kolaboracijo socializma in nacizma, s skupnim napadom Nemcev in Sovjetov na Poljsko, kar ne drži. Druga svetovna vojna se je začela 1. septembra 1939, ko je Nemčija napadla Poljsko.
Obenem smo naleteli na veliko objav, ki držijo, in sicer 18 (12 odstotkov). Razkrinkavanje.si namreč objavlja tudi analize objav, za katere se izkaže, da držijo. S tem želimo prispevati k čim bolj celostni obveščenosti slovenske javnosti. Tako smo preverili izjavo državnega sekretarja na ministrstvu za okolje in prostor Marka Mavra, ki je na seji državnega zbora v razpravi o podnebnih spremembah postregel s podatkom, da se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja. Kot smo ugotovili, je bila njegova navedba točna. Izstopanje je sicer manj izrazito, če upoštevamo le segrevanje ozračja nad kopnim, a se tudi v tem primeru Slovenija segreva hitreje od povprečja.
Sicer pa je preverjanje dejstev v objavah pokazalo tudi, da so bralci v Sloveniji izpostavljeni velikemu številu manipulacij. Teh je bilo v naših analizah 15 oziroma 10 odstotkov. Ena izmed najbolj izstopajočih je bila trditev generalne direktorice gospodarske zbornice Sonje Šmuc, da prejme avstrijski delavec, ki ima enako bruto plačo kot slovenski, višji neto znesek. Kot primer je navedla inženirja s tri tisoč evri bruto plače.
Ugotovili smo, da je Sonja Šmuc uporabila točen podatek, da je neto plača v Avstriji pri tri tisoč evrih bruto plače višja kot v Sloveniji. Ni pa upoštevala, da so prispevki delodajalca in s tem skupni stroški dela v Avstriji višji, zaradi česar je višja tudi skupna obdavčitev dela. Prav tako ni upoštevala, da so plače v Avstriji v povprečju višje, zaradi česar je primerjava obdavčitve pri enakem bruto znesku lahko zavajajoča. Trditev smo zato označili za manipulacijo.
Lažnih objav, ki so tako imenovane kraljice sodobnih medijskih bolezni, saj potvarjajo javno obveščanje, je bilo 14 (9,3 odstotka). Gre za vsebine, pri katerih smo razkrili, da so bile ustvarjene za namerno zavajanje in napačno obveščanje javnosti. Med temi je najbolj odmevala analiza objave, v kateri so bile zapisane lažne trditve igralke Pie Zemljič o tem, kako je shujšala za 12 kilogramov. Tega intervjuja igralka nikoli ni dala.
Prav toliko kot lažnih objav je bilo tudi klik vab in objav, ki sodijo v sivo cono.
Klik vabe so objave, katerih namen je pritegniti pozornost s senzacionalnim naslovom, ki obljublja vsebino, ki je v članku dejansko ni. Med temi je najbolj izstopal prispevek, v katerem so trdili, da bo nekdanji predsednik države Milan Kučan dobil skoraj tisoč evrov več pokojnine na mesec, medtem ko se slovenski upokojenci za višje pokojnine lahko obrišejo pod nosom. A višina Kučanove pokojnine je po zakonu vezana na plačo predsednika države. Če in za koliko bi se njegova pokojnina zvišala v primeru povišanja plač javnih funkcionarjev, je odvisno od sprememb področne in ne pokojninske zakonodaje.
V sivo cono smo uvrstili objave, za katere smo ugotovili, da držijo le delno. Ena izmed takšnih, ki je pritegnila veliko pozornost bralcev, je bilo poročanje o napadu skupine migrantov na deklico v okolici Ilirske Bistrice, ki se je s kolesom vračala domov. Policija tudi po po več razgovorih, tako z deklico kot z domačini, dogodka ni mogla potrditi, prebežnikov pa takrat kljub hitri iskalni akciji s policijskimi psi v širši okolici niso odkrili. Dogodek je tako ostal nepojasnjen.
Vsako objavo na podlagi neodvisnega preverjanja in analize ovrednotimo glede na tip razkrinkane informacije. Te temeljijo na javno objavljeni tipologiji razkrinkanih informacij.
Objave, trditve in druge javne izjave, ki jih ekipa Razkrinkavanja.si pregleduje, izbiramo ne glede na to, za kateri medij ali čigavo sporočilo gre. Ekipo zanima le, ali javnost obveščajo skladno s poklicnimi in etičnimi standardi oziroma ali razširjajo verodostojne in preverjene informacije.
Prednost imajo resda mediji, ki imajo večji doseg in s tem večji delež javne pozornosti in družbene odgovornosti, vendar ekipa pregleduje tudi druge, bolj nišne vsebine. Poleti, v času pregovornih kislih kumaric, se je denimo med drugim lotila tabloidov.
Poleg tega se Razkrinkavanje.si redno loteva tem, ki jih v analizo predlagajo bralci, s čimer daje javnosti možnost dejanske participacije pri ustvarjanju vsebin v javnem interesu. Med najbolj odmevnimi primeri je bila analiza fotografije vojaka, ki jo je stranka SDS objavila brez avtorjevega dovoljenja, na kar so nas na twitterju opozorili bralci.
Fotografija, na kateri je ovekovečen vojak JLA med predajo, je nastala 28. junija 1991 na mejnem prehodu Rožna Dolina pri Novi Gorici, posnel pa jo je takrat 19-letni Andrej Podlogar, čigar last tudi je. Potrdil je, da za objavo na obcestnem panoju, s katerim je SDS letos pospremila dan državnosti, stranki ni dal dovoljenja. Strankinemu oglasu smo zato skladno z našo tipologijo razkrinkanih informacij dodelili oznako kitenje s tujim perjem.
Vsebine portala Oštro.si sofinancira Ministrstvo za kulturo.